“Stabilnost je prioritet”: Želimir Nešković za BUKU o političkoj situaciji i strategijama SDS-a

U vremenu političkih turbulencija i izazova u Bosni i Hercegovini, Želimir Nešković, potpredsjednik Stranke demokratske srpske (SDS) i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za BUKU je govorio o stavovima SDS-a o aktuelnim pitanjima, kao i strategijama koje stranka predlaže za očuvanje stabilnosti i napretka Republike Srpske i BiH u cjelini. Dotakli smo se tema partnerstva na nivou BiH, evropskog puta, stabilnosti Republike Srpske, ali i sve učestalijih prijetnji i političkih napetosti koje se pojavljuju u javnom prostoru.

S obzirom na trenutnu političku situaciju i izazove s kojima se suočava Bosna i Hercegovina, SDS u ovom momentu ističe da čini sve da bude faktor stabilnosti, ne samo u BiH, nego prije svega u Republici Srpskoj. Kako komentarišete trenutnu političku dinamiku i kakvu ulogu SDS vidi u očuvanju stabilnosti na ovom prostoru?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

SDS u ovom momentu čini sve da bude faktor stabilnosti, ne samo u BiH, nego prije svega u NSRS. Želi da bude faktor stabilnosti u RS, što je i primarni interes SDS, obzirom da je i stvarala Republiku Srpsku. U ovom politički nestabilnom vremenu, kada aktuelna vlast donosi u NSRS zakone koje ne može provesti, upravo SDS svojim potezima i stabilnošću treba sačuvati stabilnost srpskog naroda u BiH, kao i sve one Dejtonom zagarantovane institucije RS i ono što srpskom narodu pripada u okviru zajedničkih institucija BiH. Ovakvi potezi koje Milorad Dodik i SNSD povlače, avanturistički su i opasni po Republiku Srpsku, ali vjerujem da ćemo u narednih nekoliko mjeseci ući u jedan stabilniji period za RS i BiH i da ćemo, zahvaljujući SDS, sačuvati kapacitet u okviru Distrikta Brčko. Naravno, tu mislim na potencijalnu konačnu arbitražu o statusu Distrikta Brčko, kao i potencijalno ugrožavanje MUP-a RS, naročito nakon izuzetno loših odluka vlasti u RS.

Kako komentarišete pozive, pa čak i prijetnje oduzimanjem imovine onima koji ostanu u institucijama BiH?

Ja pozivam sve Srbe zaposlene u zajedničkim institucijama u BiH da ostanu i da najnormalnije rade na svojim radnim mjestima, za koja imaju ugovore u tim institucijama, kako bi na taj način sačuvali svoje poslove i naravno, kako bi sačuvali poziciju i kapacitete srpskog naroda i u Republici Srpskoj i u okviru Bosne i Hercegovine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nedavno je opozicija iz RS održala sastanak sa HDZ-om BiH. Koji su ključni zaključci tog sastanka, kako ocjenjujete njegov značaj za buduću saradnju?

Osnovni zaključci tog sastanka su dogovor o početnim koracima u formiranju partnerstva na nivou BiH i upravo će glasanje na sjednici Doma naroda Parlamenta BiH, 2. aprila ove godine, pokazati zajednički stav i jednako glasanje po svim tačkama vezanim za sve ono što smo dogovorili. Takođe, istog dana biće održan zajednički sastanak HDZ-a, Trojke i stranaka iz opozicije RS, na kojem bi trebalo da dogovorimo sledeće korake vezane za ubrzani evropski put i izglasavanje EU zakona u Parlamentu BiH, kao i platformu daljeg rada u okviru oba doma Parlamenta BiH, naravno, Savjeta ministara BiH, svih agencija i institucija BiH.”

Milorad Dodik je ranije kritikovao opoziciju nazivajući je “izdajničkom”, a i nakon sastanka sa HDZ-om BiH. Kako odgovarate na takve optužbe i kakav je Vaš stav o trenutnoj retorici vlasti prema opoziciji? S obzirom na tvrdnje o čvrstom savezništvu između SNSD i HDZ-a BiH, kako opozicija planira da se pozicionira u odnosu na ove stranke i da li postoji strategija za prevazilaženje političke marginalizacije?

Sve tzv. ‘strelice’ sa etiketom izdajnika upućene od strane SNSD i režimskih medija prema predstavnicima SDS nisu se zalijepile za nas i potpuno je jasno javnosti u RS da su izdajnici oni koji su pokrali RS, oni koji su doveli u katastrofalno stanje institucije RS, javna preduzeća, javne ustanove, počevši od Elektroprivrede RS, ‘Šuma Srpske’, Javnog zdravstva u RS, pa sve do statusa boraca, penzionera, a naročito socijalno ugroženih stanovnika.

Pominje se ponuda upućena Donaldu Trumpu u vezi s kritičnim mineralima. Kakav je vaš stav o ovoj ponudi i njenim potencijalnim posljedicama?

Smatram da je ta ponuda sramotna i potpuno bezobzirna prema Republici Srpskoj i njenim građanima. Niko nema pravo da nudi rudna bogatstva RS. Takođe, moram reći da prema Agendi EU najveći broj potencijalnih rudnika upravo tih kritičnih minerala treba da bude otvoren u zemljama Zapadnog Balkana, Ukrajine i pojedinim zemljama Istočnog dijela EU. SDS ima jasan stav da neće dozvoliti da se u RS otvori nekoliko rudnika kritičnih minerala, počevši od Jezera, Prijedora, Ozrena, Majevice, Člajniča, Foče, gdje bi se stanovnici potpuno raselili i na taj način Republiku Srpsku učinili praznom. Iskoristićemo sve kapacitete i pravne mogućnosti da zajedno sa građanima zaustavimo rudarenje litijuma, cinka, olova i zaustavimo ugrožavanje zdravlja ljudi u našoj RS.

Obzirom na sastanke koji su fokusirani na evropski put BiH, poput onog između Dragana Čovića i predstavnika ‘Trojke’, kakav je stav SDS-a o integraciji BiH u EU i koje prepreke vidite na tom putu?

SDS ima jasan stav i opredijeljena je za evropski put BiH i RS. To je jedini realan put, uz, naravno, uvažavanje dobrih odnosa sa zemljama Istoka i Zapada. Republika Srpska, kao dio Bosne i Hercegovine, potpuno prirodno i geografski i kulturološki pripada Evropi, i smatram da bi trebalo da jednim bržim i jačim radom usvojimo standarde i zakone EU, kako bismo na taj način pomogli u životu svih građana i obezbijedili bolju budućnost za Republiku Srpsku, tj. Bosnu i Hercegovinu.

Na nedavno održanoj sjednici glavnog odbora u Bijeljini, SDS je najavila i formiranje “Vlade u sjeni”. Podrška je stigla od nekoliko opozicionih stranaka. Radi li se na tome, jesu li imena već poznata?

SDS je na poslednjem održanom glavnom odboru u Bijeljini, između ostalih, najavila formiranje ‘Vlade u sjeni’. Rukovodstvo SDS-a je u najvećoj mjeri obavilo razgovore sa stručnjacima koji će u skorijoj budućnosti činiti Vladu u sjeni. Osim članova i simpatizera SDS-a, u radu navedene Vlade učešće bi trebalo da uzmu i predstavnici drugih stranaka iz opozicije iz RS, što bi dalo dodatnu energiju i snagu u predlaganju brojnih rješenja koja su neophodna za ozdravljenje RS u političkom, privrednom, ekonomskom, kulturnom i društvenom pogledu.

U jeku svih ovih tenzija u Bosni i Hercegovini, kakva je Vaša poruka građanima?

Najvažnija poruka građanima Republike Srpske i Bosne i Hercegovine je poruka za očuvanje mira i stabilnosti, i u RS i u BiH. To što pojedini politički lideri iz vlasti, zarad svog ličnog interesa, podižu tenzije do usijanja i na taj način pokušavaju dovesti u nestabilno stanje i Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu, neće im poći za rukom jer su građani daleko bolje informisani i realniji kada je u pitanju politička situacija, kako u našem regionu, tako i u svijetu. I svakom normalnom čovjeku u RS, a takvih smatram da je najviše i u RS i u BiH, mislim da nije u cilju svađa po bilo kom osnovu, a naročito ne na nacionalnoj, vjerskoj osnovi. Vjerujem da će stabilne snage iz Republike Srpske, predvođene SDS-om, u relativno kratkom narednom periodu biti u prilici da okrenu političku situaciju u pravcu jačanja ekonomskog, privrednog i razvojnog kapaciteta Republike Srpske i Bosne i Hercegovine.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije