Šta tačno znači odluka Ustavnog suda BiH: Hodžiću će se vjerovatno ponovo suditi, za Novalića i Solaka utvrđeno da su presuđeni za krivična djela koja su i počinili

Ustavni sud BiH je Novaliću i Solaku uvažio apelaciju samo u dijelu u kojem oni tvrde da im je princip presumpcije nevinosti bio narušen izjavama političara koji su ih proglasili krivima i prije presude

Nakon što je Ustavni sud BiH saopćio da je usvojio apelaciju Fikreta Hodžića i pravnog lica “F. H. Srebrena malina” d.o.o. te da je djelomično usvojena i apelacija Fadila Novalića i Fahrudina Solaka, nameće se pitanje šta ova odluka konkretno znači.

S obzirom na to da Ustavni sud BiH još nije objavio kompletnu odluku po ovoj apelaciji, ono što je vidljivo iz objavljenog saopćenja je to da je Ustavni sud BiH uvažio žalbu Hodžića i njegove firme da nisu znali za šta se terete, a da u presudama Suda BiH nije otklonjena sumnja u to da su Hodžić i njegova firma bili prvi put suočeni s pravnom kvalifikacijom djela za koje su osuđeni u prvostepenoj presudi, te da zbog toga nisu mogli pripremiti odbranu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Stoga je Ustavni sud odlučio da predmet u tom dijelu vrati Sudu BiH koji će otkloniti tu utvrđenu povredu.

Prema tumačenju pravnika koje je Raport kontaktirao, ali koji za sada nisu željeli javno komentirati odluku koja nije objavljena u cijelosti, oni kažu da ono što se iščitava iz saopćenja Ustavnog suda BiH moglo bi značiti da će se Fikretu Hodžiću i njegovoj firmi, najvjerovatnije ponovo suditi pred Sudom BiH.

Novalić i Solak osuđeni za djelo za koje su i optuženi

S druge strane, kada je u pitanju apelacija Fadila Novalića i Fahrudina Solaka, Ustavni sud BiH je jasno naveo da su Novalić i Solak osuđeni za djelo za koje su bili i optuženi i da Sud BiH određenim izmjenama u presudi nije narušio subjektivni ni objektivni identitet optužnice.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U slučaju apelacije Novalića i Solaka, prema današnjem saopćenju, Ustavni sud BiH je nakon što je sveobuhvatno analizirao dokaze koje je prihvatio i ocijenio, kako pojedinačno tako i u međusobnoj vezi, došao do zaključka da su Solak i Novalić počinili krivično djelo koje im se stavlja na teret. Iz ovog proizilazi da Ustavni sud BiH nije došao ni do kakvog dokaza koji bi ukazivao na to da je Sud BiH donio pogrešnu presudu.

Također, Ustavni sud je u današnjem saopćenju naveo da su od Suda Bosne i Hercegovine o tome dobili detaljno i jasno obrazloženje, što je evidentno je, prihvaćeno.

Po apelaciji Novalića i Solaka, Ustavni sud BiH je jedino uvažio njihove tvrdnje da je njima povrijeđeno pravo na pravično suđenje u vezi s presumpcijom nevinosti.

Iz ovog dijela odluke Ustavnog suda BiH vidljivo je da su uvažene Solakove i Novalićeve primjedbe da su ih neki zvaničnici, ili političari proglasili krivima i prije nego što su optuženi i presuđeni.

Ustavni sud BiH za sada nije objavio na koji način će ta povreda biti ispravljena i da li su u vezi s ovom vrste povrede tražili nešto od Suda BiH.

Ovakva odluka Ustavnog suda BiH jasna je poruka političarima da ne trebaju davati bilo kakve izjave o nekom postupku i predmetu koji su u toku pred sudovima u BiH, jer ih osuđenici, čak i kada protiv njih postoje jasni dokazi o počinjenom krivičnom djelu, kao što je u slučaju Novalića i Solaka, mogu iskoristiti kao alibi da su im na taj način ugrožena prava na pravično suđenje.

U svim drugim dijelovima presude koju je izrekao Sud BiH, apelacija Solaka i Novalića je odbijena.

Odbačene i tvrdnje o medijskom utjecaju na presudu

U ovom slučaju veoma je važna i odluka Ustavnog suda BiH po žalbi Novalića i Solaka u vezi s pisanjem medija o predmetu “Respiratori”.

S obzirom na to da su osuđenici u predmetu “Respiratori” kao i njihove odbrane i javno optuživali medije koji su pisali o ovom procesu da su utjecali na osuđujuću presudu čime se stvarao pritisak na medije i širio narativ o navodnom medijskom utjecaju na ovaj predmet, što je čak poticao i kontroverzni i kompromitirani bivši sudija Branko Perić, sada je Ustavni sud BiH jasno utvrdio da mediji ni na koji način nisu mogli utjecati na presudu.

Ovo je veoma važna činjenica u kontekstu slobode medija, jer su moćnici u ovom predmetu, koristeći i nekadašnji autoritet sudije Perića u ovom predmetu, pokušali spriječiti medije koji su objektivno pisali o ovom predmetu i izvještavali sa suđenja da rade svoj posao.

“U odnosu na pisanje medija, Ustavni sud smatra da ništa ne može dovesti do zaključka da je zbog pisanja medija o ovom postupku donesena osuđujuća odluka, odnosno da je to imalo utjecaja na sud pri odlučivanju.”

Podsjećamo, Fadil Novalić (SDA), kao bivši premijer Federacije BiH, osuđen je pred Sudom BiH na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja pri nabavci respiratora iz Kine, koji su plaćeni iz bužeta 10,5 miliona maraka 2020. godine tokom pandemije korona virusa.

Fahrudin Solak, bivši, suspendovani, direktor Federalne uprave civilne zaštite osuđen je na šest godina zatvora, a Fikret Hodžić na pet godina zatvora. Pravosnažnu presudu u ovom predmetu Sud BiH je izrekao 26. januara ove godine.

Sva trojica osuđenika nalaze se u Državnom zatvoru u Vojkovićima kod Sarajeva.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije