Nalog Kristijana Šmita da zabrani sprovođenje zaključaka koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na 16. posebnoj sjednici 24. i 25. decembra neće imati pravno dejstvo, a taj nalog je negacija svega onoga što se zove država, demokratija, suverenitet i sloboda.
Poručili su ovo zvaničnici Republike Srpske nakon što je Šmit “zabranio” sprovođenje zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske navodeći da će svako djelovanje po tim zaključcima biti “kažnjivo po zakonu”.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je da je Kristijan Šmit zabranio mišljenje, funkciju koja ljude izdvaja od ostalih živih bića.
“Šmit je odlučio da ljude u BiH, ali i u EU vrati na granu. Neće moći. Šmit u BiH više ništa ne može zabraniti. Interesantno je da EU ćuti”, napisao je Dodik na društvenoj mreži X.
Kada je riječ o zaključcima, NS RS te zaključke je usvojila u vezi s Informacijom o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, a u njima je navedeno da su u BiH narušeni pravni sistem i pravna sigurnost s obzirom na donošenje nazakonitih odluka od strane visokih predstavnika. Dalje, navedeno je da NS RS konstatuje da neustavni Tužilaštvo BiH i Sud BiH vode montiran proces protiv predsjednika Republike Srpske te da predsjednik Republike Srpske i direktor “Službenog glasnika Republike Srpske” ne treba da se odazivaju na poziv Suda BiH dok predsjednik Republike ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku.
“Osnovna poruka ovog naloga je: niko nije iznad zakona i niko ne smije zloupotrebljavati zakon. Ovaj nalog ne isključuje postupanje nadležnih institucija BiH, koje mogu preduzeti odgovarajuće radnje na osnovu vlastite procjene”, piše u odluci koja je objavljena na veb-stranici OHR-a.
Zanimljivo je da su odluku OHR-a, odnosno naredbu kojom se zabranjuju zaključci NS RS, pozdravili iz Ambasade SAD, i to prije nego što je ona objavljena.
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, saopštio je da nalog Kristijana Šmita nema pravno dejstvo i ne predstavlja adekvatan instrument za mirno rješavanje pravnog spora.
“Pokušaj pravnog izjednačavanja Naloga sa prethodno oktroisanim spornim zakonom po čijim odredbama se vodi postupak protiv predsjednika Republike Srpske predstavlja vid zastrašivanja narodnih poslanika i svjedoči nepoznavanju ili svjesnom odstupanju od pravnih normi i standarda, što je karakteristično za totalitarne režime iza kojih istorijski stoje najteža doba svjetskih ratova i zločina koji su počeli kao rezultat kršenja međunarodnog prava”, navodi se, između ostalog, u saopštenju Narodne skupštine Republike Srpske, u kojem se ističe i to da je iz teksta Aneksa 10 vidljivo da visoki predstavnik nema nadležnost da donosi naredbe i njima izriče zabrane.
Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS, koji je i profesor ustavnog prava, rekao je da drskost, arogancija, bezobrazluk i bahatost “nesrećnog Šmita” i njegovog “tutora Majkla Marfija”, ambasadora SAD u BiH, nemaju više nikakve granice ni mjere.
“Šmit je klasična negacija svega onoga što se zove država, demokratija, suverenitet i sloboda, jer je neko ko ima bolesnu ambiciju da bude vrhovni poglavica i protektor u zemlji koju ruši. Taj nasilnik zapravo razvlašćuje BiH ne samo kršeći Dejtonski sporazum, nego i sve tekovine zajedničkog življenja u BiH koje su dostigla tri konstitutivna naroda”, naglasio je Karan, a prenosi Srna.
Karan navodi i da svi u BiH moraju da shvate da potezima Marfija i Šmita niko ne dobija, već samo gubi, jer dio međunarodne zajednice ponovo uvodi u nestabilnost i BiH i tri konstitutivna naroda.
“Ne smijemo dozvoliti da nas razni bjelosvjetski stranci zarad svojih interesa ponovo vrate u devedesete godine”, naglasio je Karan.