Šta su nam donijeli lokalni izbori: Bez većih promjena, dvije opštine najzanimljivije

Izbori su prošli, utisci sumirani. Na redu je kombinatorika. Odmjeravaju se snage ovih dana koje će činiti većinu u lokalnim parlamentima.

Na političkoj mapi, lokalni izbori u BiH nisu donijeli veće promjene.

Ocjenjujući rezultate lokalnih izbora, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izrazio je zadovoljstvo. SNSD je, navodi, sa prethodnih 42 sada osvojio 47 od ukupno 63 lokalne zajednice.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sa druge strane, za najveću opozicionu partija u RS uspjeh je bio obezbijediti učešće na izborima.

“SDS je u ovaj izborni proces ušla sa otežavajućim okolnostima, pije svega milsim na blokiranje svih finansijskih računa SDS i onemogućavanjem da SDS učestvuje u izborima, Za nas je, prije svega, uspjeh što smo obezbijedili učešće na izborima, ali moram reći da smo imali i brojne finansijske probleme što je itekako uticalo na sam izborni proces”, kaže za Buku želimir Nešković potpredsjendik SDS i Delegat u Domu naroda PSBiH.

Pored Bijeljine, SDS je izvojevala pobjedu u još 12 lokalnih zajednica. Ali je izgubila neke od “tvrđava”, uključujući Ugljevik i Sokolac.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Moram reći da smo obezbijedili pobjedu u opštini gacko, gdje je Vukota Govedarica obezbijedio pobjedu SDS nakon četiri godine neučešća u vlasti, ali smo izgubili vlast u pet lokalnih zajednica od kojih su najpoznatije Ugljevik, Čajniče, Brod ,Sokolac i izgubili smo pobjedu u Bileći.Takođe, u toku izbornog procesa naš kandidat koji je bio aktuelni načelnik Istočnog Mostara je prešao u SNSD i na taj način smo izgubili još jedan mandat. Dakle, sa 16 načelničkih i gradonačelničkih pozicija došli smo na 12”, kaže za Buku Nešković.

Najzanimljiviji Ugljevik i Sokolac -Zašto je došlo do promjene vlasti nakon 30 godina?

Najveće iznenađenje bili su upravo Ugljevik i Sokolac, gdje su “vječiti načelnici” Vasilije Perić i Milovan – Cicko Bjelica nakon skoro 30 godina izgubili izbore.

Govoreći za Buku, politička analitičarka Tanja Topić smatra da su Perić i Bjelica zapravo doživjeli isti scenario kakav je svojevremeno imao bijeljinski gradonačelnik Mićo Mićić. ,

“Ta sumnja “saradnje i savezništva” sa vladajućima, neke od čelnih ljudi pojedinih opština dodje fotelje. “Sindrom Miće Mićića” postao je politička matrica, koju vlast koristi za prvo preuzimanje kontrole nad načelnicima, a potom se istih odrekne, pošto su završili sve sto je traženo od njih. A sasvim sigurno i dobili zauzvrat određene benefite, protivusluge koje su u okvirima ostvarivanja lične koristi, dok se u isto vrijeme zapusti i zanemari opšte dobro i dobrobit lokalne sredine”, kaže za Buku Tanja Topić, politički analitičar.

Lopare – utvrda SDS-a

SDS-ov načelnik Lopara Rado Savić osvojio je peti mandat. Zanimljivo je da su Lopare jedino mjesto gdje kardovi SNSD-a osim što nikada nisu osvojili načelničku poziciju, nisu uspjeli prodrijeti ni u lokalnu skupštinu.

Bijeljina- pobjeda ili poraz?

Sa 5220 glasova više od SNSD-ovog protivkandidata Mikajla Lazića, SDS-ov kandidat za gradonačelnika Bijeljine Ljubiša Petrović, uspio je odbraniti mandat.

Ono što je nemoguće ne primjetiti jeste da je SNSD ovoga puta, prema riječima ponavalaca, po prvi put imao dobrog kandidata a podmlađeni su i kadrovi gradskog odbora. Na listama gotovo da nije ni bilo imena koja su, kako navode, sembercima postala omražena po mnogo čemu.

Izborni rezultat koji je dr lazić postigao, bio je daleko bolji nego što su to uspjeli njegovi prethodnici.

Pa, gdje je zapelo?

Politički analitičar Tanja Topić smatra da je riječ o otporu naroda.

“Mislim da je vladajuća struktura uložila sva raspoloživa sredstva samo sa jednim.ciljem – srušiti Petrovića. U rušenje Petrovića javno se uključila i vladajuća garnitura i državni službenici iz Srbije. Mislim da je i ovdje do izražaja došao otpor građjana upravo zbog sindroma Miće Mićića. I to neslamanje otpora u Bijeljini pojačava frustraciju dominantne vlasti na entitetskom nivou. Iako su iskoristili sva raspoloživa sredstva, posebno javna, izostao je uspjeh. Ovdje bih, pak, otvorila pitanje, a isto vrijedi i u Banjaluci –  Da li su građani Bijeljine bili zadovoljni stanjem blokada, trvenja, stagnacije u protekle četiri godinr, kad su opet ovjerili iste pobjednike? Tu ne vidim nikakvu logiku niti nastojanje za opštim dobrom i razvojem lokalne zajednice. Svako je imao svoju matematiku. Vidjeli smo da su u Banjaluci gotovo svi akteri posebno pobjednici pozvali na saradnju, a izjasnili se protiv blokada, što je u Bijeljini izostalo. Istina, u Banjaluci još uvijek postoji ta sumnja u simbiozu”. kaže Topić za Buku.

Sa druge strane, govoreći za Buku, sociolog Drago Vuković trenutno stanje nakon lokalnih izbora ocjenjuje kao test za naredne, Opšte izbore.

“Lokalni izbori su test i polazna osnova za Opšte izbore, vjerovatno će neke partije do tada preispitati svoje stanje. Bijeljina je ostala na nekom nivou političke učmalosti, jer ovdje se nije ništa specijalno pokrenulo. Bila je šansa da SNSD-ov kandidat za gradonačelnika koji je nepotrošen čovjek i kvalitetan ljekar dovede do nekih promjena, međutim te startne pozicije gospodina Petrovića obezbijedile su mu novi mandat”, kaže za Buku Vuković.

U Bijeljini bez promjene

U Skupštini grada Bijeljina, ući će 11 političkih stranaka. U utrci za 31 odborničko mjesto bilo je 490 kandidata. Prema podacima, sa 98,91 odsto obrađenih glasova, skupštinska većina ,po svemu sudeći, ostaće na strani opozicije, odnosno stanaka okupljenih oko SNSD-a, koji je osvojio 7 mandata. U lokalni parlament SDS će ući sa šest odbornika. DEMOS bi trebao imati četiri odbornika, a Rebublička Stranka Srpske tri. Po dva odbornička mandata pripala su SP, NPS, PDP, Ujedinjenoj Srpskoj i koaliciji Pokreta za Bijeljinu, dok je po jedan osvojen mandat imaju Narodni Front Jelene Trivić,te koalicija SDA – NIP – SDP.

“Postoji mogućnost da opet budu u suprotnosti načelnici i skupštinska većina, ali postoje i nagovještaji da će se napraviti neki kompromis, pa čak i ta najava Dodika da će SNSD ići u opoziciju čak i tamo gdje je SNSD jaka kao Banjaluka i Bijeljina, kaže za Buku Vuković

Da li je na pomolu koalicija SNSD-SDS ?

Opozicija u RS gotovo da ne postoji, ocjenjuju analitičari, a sve češće se spekuliše da bi ionako oslabljen SDS na republičkom nivou mogao već na proljeće ući u koaliciju sa vladajućim SNSD, kako bi sačuvao bar “dio kolača”.

“Opozicija je u slobodnom padu, posvađana, izdana, izvarana, salonska. Jedan dio, kao i do sada, očekuje mrvice od gospodara, drugi zamjera dojučerašnjim saborcima privijanje uz skute vlasti. Neki očekuju da mediji i pojedinci urade njihov posao, neki su oportunisti i decenijama su stvarali privid da su opozicija, a bili produžena ruka vlasti. Nikad ne možemo isključiti opciju da se začas nađu na istoj strani sa vlastima. Biće to opravdano višim nacionalnim interesom, u ime naroda. Matrica djelovanja vlasti i znatnog dijela opozicije je indentična – gleda se u pravcu Beograda, te politike su nacionalno obojene, na političku korupciju malo je onih koji nisu gadljivi. Defanzivna politika i linija manjeg otpora obilježja su djelovanja opozicije, koja uz legitimiranje politike vladajućih, uz zdušnu podršku većeg dijela medija, akademske zajednice, institucionalne podrške pa čak i kad se krše osnovna ljudska prava, obrazovnog sistema, kulture,  daju najbolje pretpostavke za vraćanje na fabricka podesavanja – u jednopartijski sistem”, zaključuje za Buku Tanja Topić .

Vuković: “To je već stara priča”

“Priča o koaliciji dvije velike partije u RS nije nova priča. Ona je, po meni, čak i neophodna. Ona je, ustvari, za naše političke prostore gdje je mnogo partija, mnogo malih interesa i mnogo trgovina – jedina šansa da ozdravi politika na ovim prostorima. To je inače standard svih razvijenih demokratskih zajednica, tada bi svi politički trabanti otpali i za četiri godine bi se te dvije partije nadmetale koja je jača i koja će da vlada, a koja ide u opoziciju”, ocjenjuje za Buku sociolog Drago Vuković.

Nešković: “nema koalicije”

“Kako stvari sada stoje, mislim da uopšte nema prostora za saradnju SDS-a sa SNSD. Riječ je o potpuno dijametralnim politikama, zbog izuzetno lošeg stanja u kome se nalazi RS kako na socijalnom, tako i ekonomskom planu, infrastrukture, pitanjima stranih ulaganja i moram reći da nisma ni zadovoljan ponašanjem SNSD-ovih predstavnika i njihovih koalicionih partnera u Sarajevu u institucijama BiH, gdje smatram da trebaju jače da brane boje Rs, a otprilike oni to dobro znaju da prikriju zahvaljujući režimskim medijima i zaista ne vidim mogućnost koaliranja, jer SNSD pravi velike probleme kako grašđanima u RS tako ičlanovima i sipmatizerimas SDS prema kojima se odnosi kao prema građanima drugog reda , tako da ne vidim moguć broj ruku koje bi podržale to koaliranje”, kaže za Buku Nešković.

Slaba izlaznost- indikator krize politke

Indikativno je, ocjenjuju analitičari, da značajan broj glasača nije pokazao interesovanje za izbore. Umorni od izbora, koji ne nude ništa novo, građani su postali zasićeni i politike i biranja. Sa druge strane da bi do promjene došlo  – na izbore moraju izaći i oni koji inače ne izlaze. No, u tom začaranom krugu – je li starija kokoš ili jaje – svako se bavi “svojom mukom” te dok se političari bave borbom za fotelje – građani se bave egzistencijalnim problemima, borbom za goli život i preživljavanje

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije