Bosanskohercegovačka agencija za nadzor zračnog prometa (BHANSA) trenutno se suočava s ozbiljnim operativnim izazovima koji ugrožavaju kontinuitet pružanja usluga zračne plovidbe u zemlji. Naime, iznenadni i istovremeni porast broja bolovanja među operativnim osobljem doveo je do značajnog poremećaja u pružanju usluga kontrole zračnog prometa, a posljedice su se osjetile u obliku velikih kašnjenja u zračnom prometu iznad BiH.
Prema podacima Network Managera, tijekom proteklog vikenda zabilježeno je više od 70.000 minuta kašnjenja, što jasno ukazuje na ozbiljan problem u sistemu koji upravlja sigurnošću zračnog prometa. Ovo kašnjenje, iako samo jedan od pokazatelja trenutne situacije, potvrđuje da BHANSA, kao ključni operator, nije uspjela održati optimalnu funkcionalnost usluga koje su od izuzetne važnosti za sigurnost i efikasnost međunarodnog zračnog prometa.
Iako BHANSA u potpunosti poštuje pravo svojih zaposlenika na bolovanje u skladu s važećim zakonodavstvom, agencija je naglasila svoju odgovornost u očuvanju sigurnosti zračnog prometa i stabilnosti sistema. Uprava BHANSA odlučila je provesti provjere opravdanosti ovog naglog porasta bolovanja, kako bi se spriječili daljnji problemi koji bi mogli ugroziti sigurnost putnika i zračne plovidbe.
„Uvažavamo pravo svakog zaposlenika na bolovanje, ali kao odgovorna institucija, dužni smo osigurati da ova situacija ne ugrozi sigurnost zračnog prometa. Zato provodimo temeljite provjere opravdanosti porasta bolovanja“, izjavili su iz BHANSA.
Iako je BHANSA suočena s ozbiljnom financijskom situacijom, koja uključuje blokiran račun Agencije zbog pravnog spora u kojem BHANSA nije stranka, Uprava je donijela odluku o isplati punih plaćt i pripadajućih naknada svim zaposlenicima. Ovaj potez jasno pokazuje posvećenost stabilnosti sustava i interesima zaposlenika, uprkos teškoćama s kojima se institucija suočava.
„S obzirom na tešku finansijsku situaciju, želimo pokazati našu posvećenost stabilnosti sustava i interesima zaposlenika. Iako se nalazimo u izazovnoj situaciji, nastavljamo s redovitim isplatama kako bi očuvali motivaciju i zadovoljstvo naših radnika“, rekli su iz BHANSA.
Međutim, usprkos razumijevanju legitimnih zahtjeva radnika, BHANSA podsjeća da destabilizacija sistema kontrole zračnog prometa ima dalekosežne posljedice za reputaciju BiH na međunarodnom nivoi ali i za sigurnost samog zračnog prometa. Kao takva, destabilizacija sustava, koja uključuje povećanje kašnjenja, ne može se koristiti kao sredstvo pritiska za postizanje određenih ciljeva.
„Nestabilnost u sistemu kontrole zračnog prometa može imati ozbiljan utjecaj na reputaciju naše države i sigurnost zračnog prometa. To su činjenice koje ne smijemo ignorisati“, ističu iz BHANSA, naglašavajući da će se uvijek zalagati za očuvanje profesionalnosti i sigurnosti, bez obzira na tekuće izazove.
Uprava BHANSA ostaje otvorena za daljnje razgovore i pregovore sa svojim zaposlenicima, ali jasno stavljaju do znanja da neće biti kompromisa u pogledu osnovnih načela profesionalnosti i sigurnosti. „Zračni promet nije nešto što možemo uzeti zdravo za gotovo“, zaključuju iz BHANSA.
Ova situacija predstavlja ozbiljan test za BHANSA, ali i za zračni promet u BiH. Hoće li institucija uspjeti prevladati izazove i obnoviti povjerenje svojih zaposlenika, ali i međunarodne zajednice, pokazat će se u nadolazećim danima. Bez obzira na to, jasno je da stabilnost i sigurnost sistema moraju ostati prioritet.