Šta političke stranke nude mladima?

Događaj je organizovala  Westminster fondacija za demokratiju u saradnji sa Perpetuum mobile.

 

Smatrali smo da je ovo predizborno vreme pravi trenutak  da pričamo o programima političkih partija i njihovim planovima i rješenjima koja predlažu po pitanju mladih za naredne 4 godine. Takođe interesovalo nas je i kakva je situacija po pitanju kreiranja okvira za sradnju između donosioca odluka i organizacija civilnog društva  koji se bave zagovaranjem omladinskih politika“, istakla je u uvodnom obraćanju Nermina Voloder menadžerica Westminster fondacija za demokratiju, nakon čega je Ilija Trninić, direktor Instituta „Perpetuum mobile“ predstavio zanimljiv pregled političke edukacije mladih i istraživanja koje je u 10 godina, koliko se provodilo, obuhvatilo 10 generacija prepoznatih mladih političkih lidera iz više političkih stranaka koje djeluju u BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sumirajući rezultate istraživanja Trninić je istakao kako je evidentno da politička edukacija donosi rezultate, vještine, znanja i kompetencije koje su neophodne za politički angažman.

Tako istraživanje je pokazalo u kojoj mjeri su prepoznati mladi lideri zadovoljni politikama svojih stranaka po pitanju programa, strategija i rješenja posvećnih mladima u našoj zemlji, koliko je istih realizovano u četverogodišnjem mandatu, te  koliko su mladi u političkim strankama zainteresovani za međupolitičku saradnju i neke zajedničke ideje. Zanimljivo je da je jedna trećina ispitanika u svih 10 generacija smatra da je mala zastupljenost politika mladih u programa stranaka u okviru kojih djeluju i isti taj broj, jedna trećina, nije zadovoljna ni sa sadržajem programima koji već postoje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako je istakao Trninić ovi rezultati su optimistični jer se ovdje otvara prostor za rad i za unapijeđenje dokumenata i strategija koji se tiču mladih, optimistično je i što mladi žele saradnju i bolji položaj u svojoj zemlji.

Programe političkih partija ovom prilikom su predstavili Ivana Sandić iz Narodnog demokratskog pokreta i Aleksandar Branković iz Partije demokratskog progresa.

Sandić je istakla neke od ciljeva NDP-a  kada su u pitanju programi posvećeni mladima-  da se omogući sticanje prakse mladima tokom školovanja za što bi bili plaćeni, a poslodavci stimulisni na način da rad tokom prakse ne budu oporezovan; inače smanjiti opterećenja poslodavcima; uraditi reviziju programa Moj prvi posao, bebi opremu i udžbenike učiniti pristupačnijim džepu građana, smanjiti vozni park ljudi u vlasti.

Aleksandar Branković je naveo neke od mjera za koje se zalaže PDP – reforma srednjeg i visokog obrazovanja, usklađivanje upisne politike  sa tržištem rada, jačanje privrednog sektora, smanjenje radnih mjesta u administraciji, te digitalizaciju i uvođenje informatike u osnovne škole.

I Sandić i Branković su se složili daje saradnja među mladima iz različitih političkih partija prisutna i neophodna, te da se treba raditi i na uspostavi krovne organizacije mladih BiH.

Učešće u okruglom stolu uzeli su i predstavnici civilnog društva koji već godinama rade na zagovaranju omladinskih politika, kao i edukaciji i volonterskim aktivnostima za poboljšanje kvaliteta života mladih- Biljana Matijević iz Omladinskog komunikativnog centara je govorila o prednostima saradnje sa političkim partijama i javnim institucijama. To je predstavila kroz postignuže ovog centra usvajanje Zakona o volontiranju i uspješno uspostavljenu saradnju sa Ministarstvom porodice, omladine i sporta u Vladi RS

Aleksandra Šrbac iz Omladinskog centra „Zdravo da ste“ je govorila o  aktivnostima koje ovo udruženje realizuje kroz dva programa, program unapređenja prava djeta i Omladinski program, dok je Dejan Rađen istakao fokus interesovanja Centra za omladinski razvoj PRONI projekte pomirenja, ljudska prava, mobilnost mladih ljudi, a od ove godine i saradnju sa političkim partijama.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije