Šta piše u “Informaciji o rušenju Ustava BiH”

Danas će se pred narodnim poslanicima naći "Informacija o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH"

U uvodu informacije, koja će biti na današnjem dnevnom redu posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, navedeno je da je Republika Srpska od zaključenja Dejtonskog sporazuma, pa sve do danas bila konstruktivan faktor i u nastojanju da se očuva i doprinese napretku dejtonske BiH.

Zbog vođenja državotvorne i suverene politike i ispunjavanja ustavnih i zakonskih obaveza koje imaju za cilj izgradnju i napredak Republike Srpske i dejtonske BiH, predstavnici Republike Srpske trpe nezamislive pritiske i posljedice – dodaje se u uvodu informacije.

U ovom dokumentu se naglašava da je evidentan kontinuitet antidejtonskog djelovanja koje za cilj ima razvlašćivanje Republike Srpske i urušavanje dejtonske BiH, odnosno stvaranje nove unitarističke BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dejtonski sporazum, garant mira i stabilnosti u BiH konstantno je izložen pritiscima pojedinih institucija čija uloga bi trebala biti zaštita i nedvosmislena primjena ovog sporazuma, a najvažniji njegov dio je Aneks četiri odnosno Ustav BiH.

U tekstu se napominje da su Ustavom BiH utvrđene nadležnosti i odnosi institucija BiH i entiteta, te da su u nadležnosti institucija BiH spoljna, spoljnotrgovinska, carinska i monetarna politika, zatim finansiranje institucija i međunarodnih obaveza BiH, politika i propisi za useljavanje, izbjeglice i azil, sprovođenje krivičnih zakona na međunarodnom planu i između entiteta, uključujući odnose sa Interpolom, uspostavljanje i funkcionisanje zajedničkih i međunarodnih komunikacija, regulisanje saobraćaja između entiteta i kontrola vazdušnog saobraćaja.

Dalje u informaciji ističe se da visoki predstavnici su se u kontinuitetu grubim intervencionizmom miješali u pravni i politički život Repubike Srpske i BiH, te su donošenjem novih i izmjenama postojećih pravnih akata bitno mijenjali ustavom utvrđene principe podjele nadležnosti, navodi se u informaciji o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Takođe, ističe se da Ustavni sud BiH, umjesto da štiti Ustav BiH od povreda, pod kontrolom dvoje bošnjačkih i troje stranih sudija pruža podršku svim destruktivnim faktorima i koristi svaku priliku da oslabi ustavom garantovanu autonomiju entiteta i konstitutivnost naroda unutar dejtonske BiH.

Ustavni sud BiH kao institucija uspostavljena Dejtonskim mirovnim sporazumom, čija je nadležnost da odlučuje o saglasnosti opštih akata sa Ustavom BiH, potpuno je nedosljedan u vlastitoj praksi i nema jedinstven stav, odnosno mišljenja sudija su nerijetko suprotstavljena i različita, te politički determinisana – ističe se u informaciji o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH.

Ustavom BiH propisan je sastav Ustavnog suda BiH, odnosno da se sastoji od devet članova, da četiri člana bira Predstavnički dom Federacije BiH /FBiH/, a dva člana Narodna skupština Republike Srpske, te da preostala tri člana bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava nakon konsultacija sa Predsjedništvom BiH.

Propisano je da je mandat sudija imenovanih u prvom sazivu pet godina, izuzev ako podnesu ostavku ili budu s razlogom razriješeni na osnovu konsenzusa ostalih sudija, da će sudije koje će biti imenovani nakon prvog saziva služiti do navršenih 70 godina života, izuzev ako podnesu ostavku ili budu s razlogom razriješeni na osnovu konsenzusa ostalih sudija – podsjeća se u informaciji, koju bi danas na posebnoj sjednici trebalo da razmatra Narodna skupština.

Ustavom BiH je propisano da za imenovanja koja se budu vršila nakon isteka perioda od pet godina od prvih imenovanja, Parlamentarna skupština BiH može zakonom predvidjeti drugačiji način izbora troje sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava.

Za razliku od gotovo svakog ustavnog suda u svijetu, postupak u Ustavnom sudu BiH nije uređen zakonom o Ustavnom sudu, niti drugim zakonom koji donosi zakonodavni organ, nego Pravilima o radu Ustavnog suda BiH koja je sam donio i sam po potrebi mijenja.

Dalje se dodaje da se u Sudu BiH vodi se montirani i politički motivisan sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića, čiji je cilj rušenje Ustava Srpske, a time i ustavnog uređenja BiH, navodi se u informaciji o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH.

Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske zakazana je danas u 17.00 časova.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije