Šta je zapravo nametnuo Šmit? Objavljujemo cijeli tekst Odluke

Odluka kojom se donosi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine stupa na snagu odmah i odmah se objavljuje na službenoj internet stranici Ureda visokog predstavnika i u “Službenom glasniku BiH”.

Zakon, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 10. tog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština BiH ne usvoji u propisanoj formi.

Nakon izvršenja upute predviđene u stavu 7. ove Odluke, smatrat će se da razlozi kojima se opravdava uskraćivanje isplate profita Centralne banke BiH više ne postoje te će sredstva profita biti raspodijeljena u skladu s relevantnim odredbama Zakona o Centralnoj banci BiH (“Službeni glasnik BiH” br. 1/97, 29/02, 8/03, 13/03, 14/03, 9/05, 76/06 i 32/07).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Profit Centralne banke BiH utvrđen od strane Upravnog vijeća raspodjeljuje se:
– Centralnoj izbornoj komisiji BiH u iznosu predviđenom u Završnom izvještaju provedenih pilot projekata i studiji izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces BiH od 28. februara 2025. godine. Raspodjela će poslužiti za pokriće svih troškova nabavke izbornih tehnologija za Opće izbore 2026. godine.

Sredstva preostala nakon raspodjele iz stava 3. raspoređuju se u budžet institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, u korist institucija BiH.

Nakon podnošenja specificiranog budžetskog zahtjeva od strane CIK-a, ministar finansija i trezora BiH će bez odlaganja staviti na raspolaganje tražena sredstva, bez obzira na status postupka usvajanja budžeta. Ukoliko to ne učini u roku od sedam dana, zamjenik ministra će izvršiti raspodjelu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iznos određen ovom Odlukom bit će uvršten u prijedlog i u budžet institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2025.

Bez obzira na namjenu prihoda od putarina iz člana 21. stav (3) Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja BiH (“Službeni glasnik BiH” br. 44/03, 52/04, 32/07, 34/07, 4/08, 50/08, 49/09, 32/13 i 91/17), u svrhu provođenja Odluke ICSID-a u predmetu ARB/16/36 – Viadukt d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv BiH od 18. aprila 2022. i naknadne odluke od 1. maja 2024., iznos od 120 miliona KM, koji uključuje glavnicu, kamatu i troškove postupka, odbija se od akumuliranog iznosa rezerve za poravnanje iz prihoda od putarina sa posebnog računa CBBiH.

Taj odbitak smatrat će se iznosom koji odgovara udjelu Republike Srpske i bit će prenesen Ministarstvu finansija i trezora BiH isključivo u svrhu provedbe ICSID odluke.

Nakon prijenosa sredstava na račun koji dostavi Ministarstvo finansija BiH, smatrat će se da su sredstva dostupna predlagatelju izvršenja (Viadukt i dr.) i dodatna kamata se neće obračunavati. Ministar će isplatu izvršiti bez odlaganja po prijemu validnog zahtjeva. Centralna banka izvršit će prijenos Ministarstvu finansija BiH iz istog izvora, koji će se odmah dodijeliti Federaciji BiH. Ako ministar to ne učini u roku od sedam dana, zamjenik ministra je dužan izvršiti raspodjelu.

Pravobranilaštvo BiH, Centralna banka BiH i BHANSA odmah će preduzeti aktivnosti na obustavi izvršnih postupaka protiv finansijskih interesa i imovine BiH i njenih institucija.

Isplaćeni iznosi Viaduktu i svaki preostali dio iz 120 miliona KM, neće se smatrati budućim potraživanjem Republike Srpske sa računa za putarine niti od FBiH niti Brčko distrikta. Isplaćeni iznosi smatraju se utrošenim od strane Republike Srpske, a sredstva potrebna za namjene Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja bit će osigurana iz vlastitih finansijskih izvora RS.

Nakon što Upravni odbor usvoji metodologiju za raspodjelu prihoda od putarina, bit će izvršena poravnanja između entiteta i Brčko distrikta, uzimajući u obzir iznose isplaćene Viaduktu. Ako je iz rezerve isplaćen veći iznos nego što pripada RS po toj metodologiji, prihod od putarina neće se raspoređivati RS-u dok se ne izmire potraživanja FBiH i Brčko distrikta. Uprava za indirektno oporezivanje je to dužna realizovati bez obzira na dodatne naloge nadležnih organa.

ZAKON
o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine

Član 1.
U članu 2. stav (1) tačka j) mijenja se i glasi:
“j) Rashodi: predstavljaju umanjenje budžetskih resursa i čine ih, između ostalog: tekući troškovi (plaće i naknade za zaposlene, materijalni troškovi i usluge, troškovi osiguranja, bankarske usluge i ugovorene usluge), sva servisiranja duga, kao i servisiranje finansijskih obaveza iz pravosnažnih i izvršnih sudskih odluka ili pravosnažnih i izvršnih odluka drugih relevantnih tijela, u kojima je BiH određena kao dužnik, tekući grantovi, kapitalni izdaci, grantovi dodijeljeni ostalim nivoima vlasti, subvencije i donacije.”

Član 2.
U članu 8. stav (2), tačka b), alineja 3. mijenja se tako što se dodaje:
“uključujući i podatke o servisiranju finansijskih obaveza iz pravosnažnih i izvršnih sudskih odluka ili pravosnažnih i izvršnih odluka drugih relevantnih tijela, u kojima je BiH određena kao dužnik, ukoliko se izvršenje takve obaveze vrši iz budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH.”

Član 3.
Član 14. se dopunjuje novim stavom (9):
“(9) U slučajevima kada je BiH određena kao dužnik u skladu sa pravosnažnom i izvršnom sudskom odlukom ili pravosnažnom i izvršnom odlukom drugih relevantnih tijela, na osnovu međunarodnog sporazuma, a obaveza je utemeljena na ugovornom odnosu između organa entiteta, Brčko distrikta ili nižeg nivoa vlasti sa stranim investitorom, i rezultat je djelovanja tog organa, stvarni dužnik dužan je bez odlaganja, a najkasnije u roku od 30 dana, osigurati sredstva ili direktno izmiriti obavezu. Rashodi se mogu realizirati preko CBBiH korištenjem sredstava iz stava (7) ovog člana i člana 13. stav (3) ovog zakona, na osnovu ugovora iz stava (8).”

Član 4.
Iza člana 14. dodaje se novi član 14a:
Član 14a – Ugovor sa stranim investitorom
Prilikom sklapanja ugovora sa stranim investitorima, bez obzira ima li investitor registrirano pravno lice u BiH, FBiH, RS, Brčko distrikt i drugi nivoi vlasti su dužni u ugovor uključiti klauzulu kojom se izričito utvrđuje da će odgovornost za eventualno nastalu štetu snositi isključivo ugovorni organ.

Član 5.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od objavljivanja na stranici OHR-a ili jedan dan nakon objave u “Službenom glasniku BiH”, u zavisnosti šta nastupi ranije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije