Pred Sudom Bosne i Hercegovine u toku je iznošenje završnih riječi odbrane u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog nepoštivanja odluka visokgo predstavnika.
Tužilaštvo BiH je u završnim riječima tražilo 10-godišnju zabranu političkog djelovanja, a odbrana odbacuje navode optužnice.
Dok se jednogodišnje suđenje privodi kraju najviši funkcioneri Republike Srpske najavljuju radikalne mjere ako presuda „bude sramna“ odnosno osuđujuća.
Sve to postavlja pitanje koliko su prijetnje ozbiljne i šta je njihov cilj.
„Cilj „prijetnje“ je da se spriječi izricanje osuđujuće presude. Milorad Dodik stalno obmanjuje javnost da je morao potpisati doneseni zakon što nije tačno. On je mogao prije potpisa zakona zatražiti ocjenu ustavnosti što nije učinio. To je ključna greška koju je napravio“ rekao je za Buku Zijad Bećirović direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Ljubljana.
Politička analitičarka iz Banjaluke Tanja Topić mišljenja je da se prijetnjom šalje upozorenje Sudu BiH, ne samo da ne smije donijeti osuđujuću presudu.
„Prijetnje se odnose na bilo koju odluku Suda i „povratak na izvorni Dejton“ što u krajnjem slučaju može implicirati i inicijativu, koja postoji već duže vremena o njegovom ukidanju. Ove prijetnje idu u pravcu da se postupak obustavi, što naglašavaju brojni Dodikovi saradnici. Njima se šalje poruka pojedinim državama Evrope, ali i kancelariji Visokog predstavnika. Dakle, zaokružuje se do sada ispoljen odnos prema Visokom predstavniku, Sudu BiH, pojedinim međunarodnim zvaničnicima, ali i prema pravnom sistemu države u čijem kreiranju su učestvovali i sami politički predsatavnici iz Rep. Srpske“, dodaje Topić.
Bećirović vjeruje da Dodik sve vrijeme manipuliše sudskim procesom i vrši različite pritiske na sud ne samo retorički i okupljanjem pred sudom nego koristi druge metode i oblike pritiska što predstavlja krivično djelo.
„Sud treba da sudi na osnovu dokaza i zakona, a presuda se prihvaća kakva god da bude, jer pravosuđe je posebna grana vlasti i to se ne smije dovoditi u pitanje, jer time ulazite u područje novog krivičnog djela“, kaže Bećirović.
Da li će prijetnje uticati na Sud Bosne i Hercegovine?
Jasno je da prijetnje iz Republike Srpske uz ograde da neće doći do ugrožavanja mira žele uticati na krajnji ishod presude, ali stvarno je pitanje da li će one biti uzaludne ili će imati efekte na Sud BiH.
„Do sada smo kao društvo imali nizak stepen povjerenja u pravosudni sistem na svim razinama i malo vjerovali da ne postoji politički uticaj na njihov rad. Sada je ovaj politički pritisak postao javan, da li će to uticati na sudije, zavisi od njihovog profesionalnog integriteta“, govori Topić.
Bećirović se nada da prijetnje neće imati efekte na odluku suda.
„Ne bi smjelo imati, jer Sud kao što sam rekao donosi presudu na osnovu izloženih dokaza i prema zakonu. U sudskom postupku su tužilaštvo i optuženi imali priliku iznijeti dokaze odnosno optužnicu i odbranu. Na kraju na prvostepenu presudu stranke u postupku imaju pravo i na pritužbu u žalbenom postupku.“
Potezi funkcionera iz Republike Srpske nakon presude, ako ona bude osuđujuća, mogli bi stvoriti neugodnu atmosferu i poljuljati povjerenja navnosti u stabilnost i sigurnost.
„Sasvim sigurno da će biti ugrožena sigurnost u mjeri u kojoj to odluče poliitčki akteri u BiH. Ključ sigurnosti je u njihovim rukama. Pitanje je šta će prevagnuti njihovi lični interesi ili borba za opšte dobro i boljitak društva“, stava je Topić.
Bećirović je uvjeren da sigurnost neće biti ugrožena bez obzira na ishod presude. Vjeruje da bi najbliže okruženje oko Milorada Dodika na neki način proslavilo osuđujuću presudu, jer ga se manje-više svi žele riješiti. On je postao „noćna mora“ svog najbližeg okruženja ali i građana, koji su njegovi taoci skoro dvije decenije. Naravno ne treba isključiti ni mogućnost ugrožavanja sigurnosti, jer tamo gdje su kriminal i korupcija možete sve očekivati, a taj ambijent je stvorio upravo Milorad Dodika, ali još neki drugi u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini“, zakljućuje Bećirović.