Šta će uraditi vlast u RS nakon odluke Ustavnog suda? Ništa!

Pojedine odredbe zaključaka i deklaracija usvojenih na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske 10. decembra 2021. o vraćanju prenesenih nadležnosti nisu u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine. Ovo je odlučio Ustavni sud BiH i zato ih je ukinuo.

Odluka je donesena na zahtjev 15 članova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i utvrđeno je da “postoji spor u vezi s donošenjem osporenih odredbi Deklaracije i Zaključaka od strane Narodne skupštine RS o vraćanju prenesenih nadležnosti sa države BiH na entitet RS u oblasti pravosuđa, odbrane i sigurnosti, indirektnog oporezivanja i drugih pitanja”.

A o čemu se tačno radi pojasnili su i u Ustavnom sudu BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako su naveli, zbog velike zainteresovanosti javnosti za odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koja je donesena na 126. plenarnoj sjednici Ustavnog suda BiH u predmetu broj U 2/22, Ustavni sud obavještava da su tom odlukom ukinute sljedeće odredbe Deklaracije i Zaključaka koje je donijela Narodna skupština Republike Srpske, i to:

tač. 17, 18, 19. i 20. Deklaracije o ustavnim principima broj 02/1-021-1034/21 od 10. decembra 2021. godine;

tač. 4. i 5. Zaključaka u vezi s Informacijom o pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine broj 02/1-021-1032/21 od 10. decembra 2021. godine;

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

tač. 4. i 5. Zaključaka u vezi s Informacijom o prijenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo Bosne i Hercegovine u oblasti odbrane i sigurnosti broj 02/1-021-1033/21 od 10. decembra 2021. godine;

tač. 5. i 6. Zaključaka u vezi s Informacijom o prijenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja broj 02/1-021-1031/21 od 10. decembra 2021. godine i

tač. 2. i 3. Zaključaka u vezi s Informacijom o prijenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo Bosne i Hercegovine broj 02/1-021-1030/21 od 10. decembra 2021. godine.

A to konkretno znači da su ukinute odluke u kojima Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti, indirektnog oporezivanja i pravosudnim institucijama, te one odluke kojima se nalaže neprimjenjivanje zakona sa nivoa BiH na teritoriji Republike Srpske, a koji su doneseni prenosom nadležnosti.

Takođe, odlukom Ustavnog suda poništeni su oni dijelovi Deklaracije koji se odnose na vraćanje nadležnosti sa nivoa BiH.

Ipak, za većinu je sve ovo samo predstava dobro izrežirana u SNSD-u. Jer, odluka Ustavnog suda dolazi samo nekoliko dana prije isteka roka od 6 mjeseci koji je dat Vladi RS da pokrene sve ove procedure povrata nadležnosti. Tako je Ustavni sud samo napravio opravdanje za ono što vlast nikad nije ni namjeravala učiniti.

Odluka Ustavnog suda BiH kojom se ukidaju pojedine odredbe o vraćanju nadležnosti usluga je SNSD-u, koji je dobio dodatni izgovor da se izvuče iz priče za koju od samog početka tvrdimo da je laž, rekla je poslanica PDP-a u NSRS Jelena Trivić.

„Po običaju, malo će galamiti, ali na kraju će, kao i uvijek, priznati odluku suda, koji inače, navodno, ne priznaju. Nema sumnje da su tumačenja Ustavnog suda BiH politička, a ne pravna, isto kao što nema sumnje da vladajuća klika nije ni imala namjeru da vrati nadležnosti. Ove odluke Ustavnog suda BiH došle su im kao dobar alibi. Ali prije odluka tog suda, oni koji su glasali za zaključke imali su januar, februar, mart, april i skoro cijeli maj, pa da okončaju proces ‘vraćanja nadležnosti’, na primjer upućivanjem i usvajanjem neophodnih zakona po hitnoj proceduri, te posljedično stavljanjem van snage zakona na nivou BiH koji regulišu predmetne materije: odbranu, pravosuđe i indirektne poreze“, kaže Trivić i dodaje:

„Ali ne da nisu usvojili zakone, nego ih čak nisu uputili u proceduru, ni u formi nacrta, osim onog o VSTS Republike Srpske. Sve ovo vrijeme tvrdim da je tema vraćanja nadležnosti obična farsa, kvazipolitička tema, kvazinacionalna priča, od koje niko u Republici Srpskoj nije imao koristi. Pozicija Republike Srpske je dodatno ugrožena zbog toga što je neko mislio da će iz ovog izvući političku korist za izbore. Ono čemu su se dodatno nadali bilo je pristajanje opozicije na još jednu kvazinacionalnu priču, jer će nas eto oni optužiti za izdaju. To se nije desilo, opozicija je, kako sada vidimo, donijela ispravnu odluku jer nije učestvovala u jednoj ispraznoj farsi“, rekla je Trivić.

I Nedeljko Glamočak, poslanik SDS-a u NSRS, smatra da je veoma interesantan sam momenat donošenja odluke Ustavnog suda.

„I taj momenat i ta odluka se samo uklapaju u ono naše ubjeđenje da je sve to bilo u cilju izborne kampanje i dizanja nacionalnih tema usred nedostatka životnih. Jer samo tako vlast još može da pridobije pažnju javnosti. I mi opozicioni poslanici smo to govorili i u raspravi kada su se te odluke donosile jer vlast nikad nije imala stvarnu namjeru da te nadležnosti vrate, pa i u ovome slučaju oni nisu ni jedan uslov i preduslov napravili za povrat tih nadležnosti, osim deklarativnog donošenja odluka, što nije dovoljno. Na taj način je vlast potrošila još jednu ideju da se danas-sutra, kad se steknu okolnosti, krene u povrat nadležnosti, i to ne zbog nekog posebnog interesa Republike Srpske, već zbog funkcionalnosti zemlje“, kaže naš sagovornik.

On dodaje da se ovim pokazuje da je sve ovo bila samo predizborna farsa, kao što je to bilo sa “lažnim referendumom“.

„Tako je i ovaj put, možda su se samo malo više zaletjeli“, kaže Glamočak i dodaje da vlast neće ništa učiniti da bi odbranila stavove i zaključke Narodne skupštine.

„Ne očekujem da će išta oni preduzeti što bi išlo ka realizaciji tih zaključaka i odluka, jer oni to neće i nije im u interesu. Ali, nastaviće tu retoriku osude ustavnog suda, politike BiH, izdaje opozicije, dok će veličati ono što oni rade“, rekao je Glamočak.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije