Republika Srpska je na prvom mjestu u Еvropi po broju oboljelih od karcinoma grlića materice. Uprkos dostupnosti dijagnostičkih metoda, na 100.000 kod nas obolijeva 21 žena. To je, kažu ginekolozi, daleko iznad procenta zemalja okruženja.
– Svjetska zdravstvena organizacija kaže da bi trebalo da bude četiri na 100.000. Sa uvođenjem nacionalnih programa, samo u zemljama bivše Jugoslavije, kao što je Slovenija, oni su uspjeli, sa nekim brojem koji su imali isto kao mi 90-ih, da sa uvođenjem nacionalnog programa smanje na osam, zatim sa uvođenjem skrininga i vakcinacija da to bude sedam na 100.000 – kaže Vesna Еćim Zlojutro, predsjednica Udruženja ginekologa Republike Srpske.
Starosna granica žena koje obolijevaju je između 35 i 50 godna. Karcinom grlića materice se razvija od 7 do 15 godina. Dugo traje kontaminacija, a lako se postavlja dijagnoza, što je još više poražavajuće kažu ljekari. Smatraju da se bolest neće svesti na razuman broj bez nacionalnog programa.
Dok bi žene u reproduktivnoj dobi trebalo da češće posjećuju ginekologa, djevojčice, ukoliko nemaju poteškoća, prije 15 odnosno 20 godine, nemaju potrebu za ginekologom. Ipak, neka stanja mijenjaju i tu statistiku.
Uvrnuća jajnika i jajovoda česta su između šeste i 14 godine. Zato svako neuobičajeno stanje treba da bude alarm za djevojčice. Žene treba da se osvijeste, razviju zdravstvenu kulturu i naviku odlaska ginekologu, jer često im se dešava da na pitanje kada su posljednji put bile na ginekološkom pregledu, pacijentkinje odgovaraju da se i ne sjećaju.