Nekada lider u izvozu struje, BiH bilježi dramatičan preokret. Uvoz električne energije u prvom kvartalu ove godine skočio je za nevjerovatnih skoro 600% u odnosu na lani, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
U prva tri mjeseca 2024. godine, BiH je za uvoz struje izdvojila 235,39 miliona KM, dok je u istom periodu 2023. godine taj iznos bio svega 33,71 milion KM. Ovaj porast od 598,2 posto pretvorio je BiH u velikog uvoznika struje, čiji je ukupan uvoz u prvom kvartalu ove godine premašio i ukupan izvoz.
Iako je zabilježen i rast izvoza električne energije od 24,5 odsto (sa 171,86 miliona KM na 213,97 miliona KM), on je značajno manji u poređenju sa izvozom iz prvog kvartala 2023. godine, koji je iznosio oko 367 miliona KM, što ukazuje na generalni pad izvoznih kapaciteta.
Generalni direktor “Elektroprivrede RS” Luka Petrović nedavno je izjavio da je Republika Srpska u prva četiri mjeseca ove godine kupila struju iz uvoza za 120 miliona KM, pravdajući to Vladinom insistiranjem na niskim cijenama. On je najavio i kreditni aranžman uz garanciju Vlade RS radi saniranja gubitaka.
“Vlada je bila izričita da cijene moraju biti niske i mi smo pribjegli kupovini električne energije iz uvoza. U martu i aprilu smo počeli da je izvozimo i to sprečava dalje gubitke. Tačno je da smo ostvarili gubitke i pribjeći ćemo kreditnom aranžmanu, gdje će nam sa garancijom pomoći Vlada Srpske”, istakao je Petrović.
Stručnjaci za energetiku upozoravaju na ozbiljnost situacije. Edhem Bičakčić smatra da su ovi podaci poražavajući i rezultat smanjene proizvodnje uglja, nedostatka uglja, kao i loše hidrologije u prva dva mjeseca godine. On ističe da je prerano odustajanje od uglja dovelo do ovakvog stanja, te da priključenje novih obnovljivih izvora energije predugo traje zbog nespremne administracije.
Bičakčić predviđa i neminovno poskupljenje struje, uz zaštitu socijalno ugroženih kategorija.
Mirza Kušljugić upozorava da je na opasnost odgađanja energetske tranzicije upozoravano i ranije. On opisuje trenutno stanje kao “perfektnu oluju” u elektroenergetskom sektoru, gdje poslovanje sve više zavisi od vremenskih prilika.
Kušljugić naglašava da je riječ o skupoj, interventnoj uvoznoj struji, a kao jedino rješenje vidi korekciju cijena naviše. On dodaje da “Elektroprivreda” u Mostaru nije pogođena ovim problemima zbog isključive proizvodnje iz obnovljivih izvora.