SNSD se ponaša kao da je Dodik već osuđen, znaju li nešto što ostali ne?

Opozicija: Nismo ni za kakve radikalne mjere

Sa samopouzdanjem i osmijehom na licu lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ušao je prvi put u zgradu Suda Bosne i Hercegovine u svojstvu prvooptuženog u predmetu protiv njega i v.d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloša Lukića.

Dodiku, kojem se sudi zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, vremenom, od ročišta do ročišta počeo je opadati entuzijazam.

Na početku je odbijao ustati u sudnici pokazujući nepoštovanje prema Sudu BiH, govorio da ne razumije optužnicu jer je na latinici, ali vremenom se počeo ponašati kao i ostali građani.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na jednom od posljednjih ročišta na Dodikovom licu smijeh je zamijenila ljutnja koju je usmjerio ka svojim savjetnicima. Neki misle da su to iskreni osjećaji prema onima koji su ga savjetovali da počini krivično djelo, a neki misle da je sve dio strategije odbrane.

U srijedu počinje iznošenje završnih riječi, što znači da će presuda biti poznata već u martu.

No, visoki funkcioneri uključujući i Dodika već se ponašaju kao da će presuda biti osuđujuća. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Republika Srpska spremna je na donošenje radikalnih odluka ukoliko Sud BiH donese bilo kakvu presudu u predmetu protiv predsjednika Republike Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora ‘Službenog glasnika’ Miloša Lukića”, zaključili su brojni zvaničnici Republike Srpske na sastanku u Banjaluci održanom u ponedjeljak.

Već sutradan, učesnik tog sastanka i delegat u Domu naroda BiH Radovan Kovačević pominjao je presudu iako ona ni u jednom trenutku nije bila tema sjednice.

On je rekao da se Dodiku sudi samo jer je predsjednik i da se radi o sramnoj presudu. No, pitanje je kako je presuda sramna ako još nije izrečena i da li Kovačević zna informaciju više.

“Ne, ne, bilo kakva presuda je sramna”, odgovara Kovačević za pitanje Buke.

Dodaje da je sraman kompletan proces, kao i da je sramna optužnica, jer se sudi predsjedniku Republike Srpske koji je legalno izabran na demokratskim izborima.

“Kojem neko sudi zato što je poštovao Ustav svoje zemlje i zakone svoje zemlje. Jer je neko ko nema pravo da mijenja zakone u BiH, jer po Ustavu BiH samo Parlamentarna skupština može da donosi i da mijenja zakon, uzeo i promijenio zakon i rekao, iako je niko i ništa u BiH, dakle, jedan stranac, – ko ne poštoje moje odluke, njemu će da se sudi”, kaže Kovačević za Buku.

Delegat SDS-a u Domu naroda BiH Želimir Nešković na pitanje Buke kako komentariše poruke funkcionera SNSD-a u kojima se ponašaju kao da je Dodik već osuđen, kaže da bi bilo nekorektno da dogovori o ishodu suđenja.

“Mislim da nije u redu ni zbog pravosuđa, ni zbog javnosti u Republike Srpskoj. A mislim i da trče ovdje, što bi se reklo, pred rudu. Čini mi se i da na neki način pokušavaju kupiti vrijeme”, kaže Nešković.

Delegat u Domu naroda BiH Nenad Vuković smatra da Dodik treba biti osuđen, ali za druga krivična djela. Podsjeća na korupcijske afere u posljednjih 20 godina.

“Od zgrade Vlade, izgradnje autoputeva, koncesija, vile u Beogradu… dug je spisak tih stvari. Nažalost, u okviru naših kritika prema pravosuđu, na kraju smo došli do situacije da se on (op.a. Milorad Dodik) nalazi pred sudom BiH kad je u pitanju njegova ustavna nadležnost da potpisuje te zakone”, kaže Vuković.

Smatra da Dodik i SNSD neopravdano vezuju njegovu sudbinu za cijelu Republiku Srpsku stavljajući znak jednakosti između pojedinca i entiteta.

“Mislim da taj dio nije fer i to nije radio nijedan predsjednik Republike Srpske tokom postojanja Republike Srpske. Mislim da interes Republike Srpske ne može vezan biti za jednu osobu, pa čak i ukoliko je u pitanju predsjednik Republike Srpske”, stava je Vuković.

SNSD: Imamo konkretne odgovore na presudu

Prema saznanjima Buke, učesnici sastanka na kojem se govorimo o presudi Dodiku već su spremili plan u slučaju da prvostepena presuda bude osuđujuća. Plan uključuje niz radnji među kojima i „vraćanje na Dejton“ (priznavanje samo tri ministarstva na nivou BiH), te napuštanje institucija.

Jedan od učesnika sastanka i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske danas je izjavio da će Republika Srpska imati odgovor na presudu.

“Republika Srpska će imati odlučan odgovor na bilo kakvu odluku suda koji svojim radom 30 godina, zajedno sa Ustavnim sudom, Tužilaštvom, raznim Šmitovima i visokim predstavnicima, udaljava BiH od one državne zajednice na koju su tri naroda pristala i dala svoj potpis”, rekao je Siniša Karan koji je u predmetu protiv Dodika bio svjedok odbrane budući da je on i savjetnik predsjednika Republike Srpske.

Predsjedavajući Doma naroda BiH Nikola Špirić kaže da je proces protiv Dodika politički progon, te da Republika Srpska neće dozvoliti takav odnos birajući sva demokratski raspoloživa sredstva. Upitan ima li straha za ugrožavanje mira odgovara negativno.

“Nema potrebe da iko posebno da brine i da se uzrujava”, rekao je Špirić.

Proces protiv Dodika je, za Kovačevića, potvrda da je BiH kolonija i da njeni građani nisu ravnopravni sa ostalim građanima slobodnog svijeta.

”Mi se protiv toga borimo, mi smatramo da je to državni udar, da je to napad na ustavni poredak i Bosne i Hercegovine i Republike Srpske i imaćemo veoma jasne i veoma konkretne odgovore ukoliko do takve sramne presude dođe”, kaže Kovačević.

Na naše pitanje šta su ti odgovori i da li je to prijetna nemirima, ugražavanjem bezbjednosti i slično naglašava da SNSD nikada ne prijeti nemirima.  

“Niti bilo kakvim ugrožavanjem bezbjednosti. To nikada nismo radili, niti ćemo ikada. Ako sam vam rekao da se ovdje radi o napadu na ustavni poredak i o državnom udaru, onda će naš odgovor sasvim sigurno biti zaštita ustavnog poretka, a neka svi čitaju Ustav Bosne i Hercegovine.”

Opozicija: Nismo ni za kakve radikalne mjere

Dok vlast iz Republike Srpske najavljuje radikalne mjere ako dođe do osuđujuće presude iz opocizije šalju poruku da ne podržavaju radikalne poteze ujedno negodujući što na konsultacije nisu pozvani.

Za njih je to znak da Milorad Dodik nije predsjednik svih građana.

Radikalnim mjerama Dodik bi se, smatra delegat u Domu naroda BiH Želimir Nešković, krio iza Republike Srpske.

“To je ono što bih najmanje želio da vidim. Ali želim da vidim na stolu, dakle, taj plan koji prije svega treba da ponudi vlast u Republike Srpskoj, koje su to aktivnosti, pa da onda razmotrimo kako se odrediti prema njima.”

Njegov kolega iz Doma naroda Nenad Vuković kaže da interes Republike Srpske ne može biti vezan za jednu osobu, pa čak i ukoliko je u pitanju predsjednik Republike Srpske.

“Nisam ni za kakve radikalne mjere, to već u startu asocirane na neke nemile događaje. Rekao bi da to po svaku ucijenu trebamo izbjeći jer to nije interes Republike Srpske, nije interes srpskog naroda i u svakom slučaju ja sam protiv bilo čega što ima u svom nazivu radikalne mjere”, kaže Vuković.

U srijedu počinje iznošenje završnih riječi. Prvostepena presuda predsjedniku Republike Srpek Miloradu Dodiku trebalo bi da bude izrečena u martu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije