Nakon održanih lokalnih izbora u BiH, postizborna situacija u gradu na Vrbasu ne miriše na dobro. Banjaluka se nalazi u političkom zastoju, još nije konstituisan novi saziv Skupštine grada. Zakonski rok za održavanje konstitutivne sjednice je 5. decembar, a situaciju dodatno komplikuje činjenica da SNSD ostaje u opoziciji, a može sastaviti većinu, dok gradonačelnik Draško Stanivuković većinu ne može da sastavi. I tako smo se našli u svojevrsnoj pat poziciji.
Prema potvrđenim rezultatima Centralne izborne komisije, SNSD je osvojio najveći broj skupštinskih mandata – 11, druga je Partija demokratskog progresa 7, dok je pet političkih subjekata ( Socijalisti, Ujedinjena Srpska, DEMOS, SPS i Narodni front ) osvojilo po dva mandata, dok je “Nezavisni pokret – svojim putem” osvojio 1 mandat kao i Lista Nebojše Vukanovića.
Iz SNSD-a su jasno poručili da neće formirati većinu u Skupštini i da će u naredne četiri godine djelovati opoziciono. Odgovornost za funkcionisanje Grada, kako navode, pripada gradonačelniku i onima koji su ga podržali na izborima. Istovremeno
S druge strane, iz PDP-a za BUKU priznaju da trenutno nemaju dovoljan broj ruku za formiranje većine ali dodaju kako SNSD ne žele preuzeti nikakvu odgovornost.
“Što se nas tiče, formiranje Skupštine može da ide i sutra. Problem je u nesuglasicama među onima koji treba da formiraju većinu. Rasprava se vodi o podjeli ključnih pozicija – odjeljenja za prostorno planiranje, finansije, inspekcije i javna preduzeća,” izjavio je Srđan Amidžić, sekretar SNSD-a.
Stvari su se dodatno iskomplikovale i iz razloga što je ukupno vraćeno 13 odborničkih mandata iz različitih političkih partija, što je više od trećine ukupno izabranih.
“Ovo praktično znači da radimo sa 18 odbornika koji su iz različitih političkih partija i predstavlja problem za neku od grupacija koja bi trebalo da formira većinu, a mora da ima minimalno ovjerenih potpisa 16 odbornika iz Gradske izborne komisije Banjaluka, kako predviđa zakon”, rekao je Predsjednik skupštine Ljubo Ninković (SNSD).
On je rekao da je iz SNSD-a vraćeno šest odborničkih mandata, pet iz PDP-a, a po jedan iz Ujedinjene Srpske i Liste za pravu i red Nebojše Vukanovića.
Iz Centralne izborne komisije rečeno je za BUKU kako su postizbornom periodu brojne aktivnosti u vezi sa mandatima te da su takve stvari uobičajene u svakom izbornom ciklusu.
Ukoliko se do zakonskog roka ne izabere rukovodstvo Skupštine grada, prijeti scenario privremenog finansiranja. To bi značilo da Banjaluka ne bi mogla usvojiti budžet za 2025. godinu, što bi imalo ozbiljne posljedice za funkcionisanje Grada u narednoj godini. I nije to prvi put. Sličan scenario viđen je i prije 3 godine.
Banjaluka se nalazi pred ozbiljnim izazovima. Dok se političke nesuglasice nastavljaju, zakonski rokovi neumitno ističu, ostavljajući najveći grad Srpske u iščekivanju rješenja.
Predsjednik Gradskog odbora SNSD-a Vlado Đajić rekao je u intervjuu za Gerilu da ova partija ništa ne blokira.
“Vjerovatno nećemo biti skupštinska većina. Bićemo kritičari rada kao što su oni u Narodnoj skupštini. Stanivuković u NSRS nikada nije glasao za budžet, nikada nije glasao za rebalans budžeta, nikada nije glasao za neke bitne tačke i nije ga niko osuđivao zbog toga. Ni mi nećemo da glasamo za njegove tačke dnevnog reda i ne može nas niko osuditi zbog toga. Mi smo opozicija. On je obećao dobar i funkcionalan grad i mi tražimo da Draško preuzme odgovornost za to i da kaže: Ja to mogu, znam i hoću, ali nemoj da nas optužuje što nema para za ugrožene kategorije, što nema para za vodu, što nema para za grijanje, što nema para za čišćenje snijega. Pao je mali snijeg i Banja Luka je bila u kolapsu, a okolna sela bez struje. Ne može Draško reći da je on sada došao i da je zatekao takvo stanje. On je došao prije četiri i po godine i morao je da napravi funkcionalan grad” kazao je Đajić za Gerilu.
Šef Kluba odbonika PDP-a Dragan Milanović kaže za BUKU da se čini da je trenutno postizborna situacija u Banjaluci još teža nego što je to bilo u prethodnom mandatu.
Istakao je da stranke skupštinske većine iz prethodnog mandata i dalje imaju mogućnost da sastave većinu, ali da SNSD, kao najveća partija, barem prema javnim izjavama, ne želi formirati većinu. Objasnio je kako je to vjerovatno zbog iskustva iz prethodnog mandata, kada su, prema njihovim tvrdnjama, pojedini partneri nisu podržali njihovog kandidata za gradonačelnika. Naglasio je da SNSD poziva druge da formiraju većinu, ali se, s druge strane, čini da obstruiše takve inicijative, što ocjenjuje neodgovornim.
Milanović je dodao da je PDP, sa sedam mandata, i eventualno uz podršku još nekoga, trenutno u situaciji gdje nema mogućnost da sastavi većinu, što stvara pat-poziciju. Istakao je kako ovakva situacija vodi do problema u funkcionisanju Skupštine, posebno u vezi s usvajanjem budžeta, koji je ključni dokument. Naglasio je da, ukoliko budžet ne bude usvojen do 31. decembra, grad ulazi u privremeno finansiranje za prvi kvartal naredne godine, što bi značilo da neće biti novih projekata i investicija.
“Dolazimo u problem usvajanja budžeta, dolazimo u problem funkcionisanja Skupštine, tako da ako se ne napravi neka većina, a očigledno da nema ko da je napravi, imamo problem. Može i to da funkcioniše od neke tačke do tačke, jer na konsultacijama Gradonačelnika sa svim strankama, osim sa jednom, svi su rekli da su saglasni da se značajne stvari podrže, niko nije rekao da će biti protiv nekih značajnih stvari, važnih projekata, nešto što je u korist građana. Moglo bi i tako da funkcioniše, da nema niko stalnu većinu, ali po nekim pitanjima da se obezbijedi podrška za neke tačke. Budžet je jedan od ključnih stvari, pošto je budžet najvažniji dokument koji se usvavi u Skupštini grada, u toku godine trebao bi biti jedna od tih tačaka. Jer ako ga ne usvojimo, ulazimo u privremeno finansiranje po zakonu, ako ga ne usvojimo do 31. decembra, ulazimo u privremeno finansiranje za prvi kvartal i tada se troše sredstva, odnosno pravi se projekcija na prvi kvartal prethodne godine, tako da samo imamo koliko je potrošeno u prethodnom mandatu, nema nekih stvari drugih, nema novih projekata, nema novih investicija, tako da možemo doći u problem” kaže za BUKU Milanović.
Osvrnuo se i na situaciju iz 2021. godine, kada je grad bio primoran na privremeno finansiranje, dodajući kako je potrebno da se skupštinska većina što prije konstituiše kako bi se omogućio normalan rad Skupštine. Istakao je da je Centralna izborna komisija još uvijek nije dostavila zamjenske mandate za odbornike koji su ih vratili.
“PDP je vratio pet mandata. To su Branislav Borenović, Vuk Višekruna, Bojan Kresojević, Mirna Savić-Banjac i Tanja Vukomanović.” rekao je Milanović za BUKU.
Dodao je da se, bez budžeta i odluka Skupštine, projekti ne mogu realizovati, te da su svi akteri saglasni da značajne stvari treba podržati. Ipak, naveo je da je evidentno da SNSD koristi taktiku izbjegavanja formalnog formiranja skupštinske većine kako bi izbjegao odgovornost, čime se, prema njegovim riječima, usporava rad Skupštine i ugrožavaju interesi građana.
Odbornica Narodnog fronta u Skupštini Grada Dijana Ješić kaže za BUKU da je poražavajuće je što u najvećem gradu Republike Srpske ponovo nemamo normalno funkcionisanje grada.
“Bojim se da ćemo se naći u situaciji koja je bila u prošlom mandatu, a to je da i skupštinska većina i gradonačelnik svojim postupcima i djelovanjem, na ovaj ili onaj način i kad to njima odgovara, usporavaju i koče normalno funkcionisanje grada praveći cirkus i prebacujući lopticu sa jednih na druge. Najveće „drame“ su se odvijale kada je trebalo riješiti problem vodosnabdijevanja, subvencionisanja vrtića i sličnih stvari koje su bitne za građane, a u pozadini su, bez pompe i svađa, zajedno usvajali regulacione planove i mijenjali gradsku zemlju na štetu grada, a u korist velikih gradskih neimara (samo se sjetimo teniskog terena koji ničemu danas ne služi i slučaja Korićanac kada je zemlja u Česmi mijenjana za zemlju u centru grada). Početak ovog mandata previše podsjeća na ono što je već viđeno i nisam optimista da će biti puno drugačije do kraja mandata” smatra Ješićeva.
Ona smatra da je mnogo stranaka imalo na listama kandidate koji su ili poslanici ili ministri ili direktori nekih preduzeća, a koji neće biti odbornici i ne zna koliko je to opravdan razlog za neodržavanje sjednice.
“I u drugim gradovima je toga bilo, doduše, u mnogo manjoj mjeri, pa su konstitutivne sjednice održane bez tih odbornika. Mi ne možemo dalje pričati ni o budžetu, ni o bilo čemu bitnom, bez konstituisanja Skupštine i izbora rukovodstva i radnih tijela Skupštine. Ukoliko se kroz koji dan i sazove sjednica, opet je pitanje šta će biti sa budžetom. Bez obzira na novi saziv, u ovoj kalendarskoj i finansijskoj godini mi već imamo jedan nacrt rebalansa budžeta iz marta mjeseca, koji nismo zatvorili, odnosno nismo ga usvojili” kaže naša sagovornica.
Ona kaže da se prvo mora usvojiti prijedlog rebalansa tog budžeta.
“Onda slijedi nacrt novog rebalansa kako bi se uskladilo stanje, jer ovaj iz marta ne odražava pravo stanje u budžetu i više pokriva budžetske rupe i dugovanja iz 2023. godine. Nacrt mora na javni uvid koji traje nekoliko dana i onda se ide na prijedlog rebalansa i usvajanje. Ista je procedura za usvajanje budžeta grada za 2025. godinu, koji se usvaja tek nakon ova dva dokumenta. I to bi sve moralo ići po hitnom postupku i skraćenoj proceduri, a nisam sigurna da li bi se ovo sve stiglo ispoštovati vremenski. Ukoliko se ne usvoji budžet, ide se na privremeno finansiranje, a tako smo počeli i prošli mandat. To znači da ste ograničeni na prošlogodišnji budžet i možete normalno da funkcionišete, samo nemate mogućnost novih projekata i investicija. Plate, socijalna davanja i ostale obaveze se mogu isplaćivati” kaže Dijana Ješić u svojoj izjavi za BUKU.
Igor Radojičić, Predsjednik “Nezavisnog pokreta – Svojim putem” i bivši gradonačelnik Banjaluke kaže za BUKU da su dvije najveće partije očito prevarile građane jer je 11 odbornika sa dvije liste vratilo mandate.
“U Skupštinu grada će ući neka druga lica za koje građani sa tih lista nisu glasali. Ovi glavni za koje su ljudi glasali su odustali od mandata. Treba neko vrijeme da CIK ovjeri mandate, pretpostavljam da je to sedmica dvije, nakon čega predsednik skupštine mora sazvati sjednicu. Ukoliko ne sazove dosadašnji predsjednik skupštine, onda i odbornici mogu da traže sazivanje sjednice skupštine. U svakom slučaju to bi se trebalo desiti što prije. Drugo, činjenica je da SNSD ima većinu u Skupštini grada, imaju 20 ruku od 31 i mogu da konstituišu Skupštinu kad hoće. Mogu da izaberu skupštinsko rukovodstvo i da drže skupštinsku većinu kao su držali u prošlom mandatu” ističe Radojičić za BUKU.
Dodaje da ono što se vidi iz izjava njihovih zvaničnika je da će doći do promjene taktike umjesto dosadašnjih aktivnih suprotstavljanja i performansa na relaciji Gradonačelnik.
“Skupštinska većina ovo trenutno izgleda da bi SNSD prešao u neku fazu tihovanja, nekog pasivnog bojkota, otrilike nećemo da se konstituišemo, nećemo da izaberemo nikog, pa vidite šta vi hoćete. Pošto je SNSD ima većinu, a gradonačelnik ne može sam sastaviti nikakvu većinu, znači on ima 7 svojih odbornika i ništa više iznad toga osim ako mu SNSD ne gurne nekoga u većinu, što bi bila specijalna situacija. Tako da sve liči u ovom momentu na jednu pasivnu blokadu u kojoj se Skupština možda neće ni formalno konstituisati, odbornici će preuzeti mandate i to je to, polože zakletvu, preuzmu mandate i odu kući. Vrlo je moguće da se ne konstituiše uopšte, jer se u suštini već uzimaju startne pozicije za opšte izbore” dodaje naš sagovornik.
On kaže kako i jedni i drugi očito slažu taktiku.
“SNSD nakon taktike performansa i sudara, će možda probati pasivnu blokadu i spremaju se i jedni i drugi za opšte izbore, to je već vidljivo. Svi se sad već pozicioniraju za 2026. godinu. Mi dio skupštinske većine sa SNSD nismo, gradonačelnik ne može da sastavi drugu većinu i ja mislim da se neće dešavati ništa. Mislim da se skupština neće ni konstituisati, mislim da se neće ni zasijedati, tako da se u toj situaciji može samo sjediti sa strane i jaukati, što bi se reklo. Jer će grad biti u blokadi, znači nije problem odnosa 30 odbornika i gradonačelnika, već to vodi na privremeno finansiranje, to vodi do toga da nema godišnjih programa sporta, ni kulture, ni investicija, ni komunalne obnove, ni saobraćaja, ničega. Što znači blokada manje ili više – prvo privremeno finansiranje, poslije toga nepoznato” kaže Igor Radojičić za BUKU.
On dodaje da su građani Banjaluke izabrali, izabrali su istog gradonačelnika, izabrali su istu skupštinsku većinu, građani su izabrali ovakvu blokadu, ovakav status.
“Prema tome onako kako su birali tako su i dobili” zaključuje.
Ukoliko se hitno ne pronađe kompromis i ne riješe tehničke prepreke, najveći grad Republike Srpske suočiće se s daljnjim finansijskim i institucionalnim poteškoćama, ostavljajući građane u neizvjesnosti i ponavljajući negativna iskustva iz prethodnih mandata.