Savjet ministara Bosne i Hercegovine danas održava sjednicu kako bi pokušao pronaći rješenje za ozbiljan finansijski problem koji pogađa Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Problem je eskalirao nakon arbitražne presude u korist slovenačke firme “Viaduct”, donesene zbog kršenja ugovora od strane Vlade Republike Srpske. Presudom je naložena isplata od 110 miliona KM, za koju se sada traži model finansiranja.
Jedan raniji pokušaj rješavanja situacije nije prošao, jer je prijedlog ministra finansija BiH Srđana Amidžića (SNSD), da se iz budžeta države isplati puni iznos duga, privremeno zaustavljen od strane federalnog premijera Nermina Nikšića i ministra finansija FBiH Tonija Kraljevića. Ipak, slični prijedlozi se ponovno razmatraju, a sjednica koja je u toku mogla bi biti ključna za dalji razvoj događaja.
U skladu sa zaključkom Savjeta ministara BiH od 15. aprila, Ministarstvo finansija i trezora trebalo je za ovu sjednicu pripremiti korigirani Nacrt zakona o budžetu institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu. Novi prijedlog budžeta mora uključivati planiranje sredstava za izvršenje presude, ali bez povećanja ukupnog budžetskog okvira, što znači da neće biti dirane stavke poput plata, naknada, materijalnih troškova i neto izdataka za finansijsku imovinu.
Istovremeno, Savjet ministara je naložio Ministarstvu komunikacija i prometa da pripremi prijedlog odluke kojom bi se BHANSA-i omogućilo privremeno finansiranje, kako bi agencija mogla nastaviti s radom i izbjegla paralizu poslovanja. BHANSA se trenutno suočava s ozbiljnim poteškoćama jer sredstva te institucije, kao i neki objekti Centralne banke BiH, stoje na udaru zbog neizvršenja arbitražne presude.
Poseban problem predstavlja činjenica da Vlada RS, i pored sporazuma iz 2017. godine kojim se obavezala na bezuslovnu isplatu svih obaveza u vezi s arbitražom, nije izvršila plaćanje. Kamate na dug svakodnevno rastu – gotovo 18.000 KM dnevno – a pravni tim “Viaducta” ranije je predložio zaustavljanje potraživanja na 110 miliona KM ako se sporazum postigne do kraja marta, uz isplatu do 17. juna. Međutim, rok je istekao, a konačna odluka sada zavisi od Savjeta ministara BiH.
S obzirom na sve, današnja sjednica bi mogla imati presudan značaj – kako za funkcionisanje BHANSA-e, tako i za potencijalnu regresnu tužbu prema Republici Srpskoj, s ciljem naknade štete koju sada mora pokriti država.