Širi se po mrežama mapa Evrope koja zabrinjava. Podijelio ju je i Elon Musk

Evropa se suočava s ozbiljnom demografskom krizom, što potvrđuje najnovija mapa stope fertiliteta za 2024. godinu, koju je objavila stranica geo.universe. Mapa prikazuje prosječan broj djece koje jedna žena rodi tokom svog fertilnog perioda i jasno pokazuje da gotovo nijedna evropska zemlja ne dostiže takozvanu zamjensku stopu od 2,1 djeteta po ženi – minimum potreban da se populacija održi bez potrebe za migracijama.

U mnogim državama fertilitet je izuzetno nizak, što ukazuje na trend depopulacije.

Ipak, iako su ukupni brojevi loši, neke zemlje stoje nešto bolje. Hrvatska, Slovenija, Francuska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Bugarska i Moldavija spadaju u grupu zemalja sa nedovoljnom, ali ne i alarmantno niskom stopom fertiliteta. Na karti koju je Mask podijelio, posebno se izdvaja Kosovo zelenom bojom, sa stopom od 1,9, što je najbliže granici potrebnoj za obnavljanje generacija. Podatke na illustraciji treba uzeti sa dozom rezerve jer ne potiče iz relevatnih izvora.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Elon Musk podijelio je ovu mapu uz komentar: „Ili će Evropa početi imati velike porodice, ili će nastaviti izumirati.“

Opšti evropski trend pokazuje da individualistički način života, visoki troškovi stanovanja i života, nedovoljna dostupnost vrtića i fleksibilnog rada, kao i nesigurna budućnost, odvraćaju ljude od roditeljstva.

Zaključak je jasan: Evropa mora hitno reagovati i razviti ozbiljnu, dugoročnu demografsku politiku. Potrebno je ulaganje u porodice, roditelje, obrazovanje, dječju zaštitu i stabilne ekonomske uslove za mlade. Ako se ova tema i dalje bude gurala na margine političkih prioriteta, evropska društva će se suočiti s tiho ali neumoljivo rastućom krizom – krizom nestajanja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U jednoj od epizoda BUKA podcasta bavili smo se upravo ovom temom

Naš gost Darko Milunović, direktor Republičkog zavoda za statisku iznio iznio je nekoliko zabrinjavajućih podataka kad aje u pitanju demografija.

“Nažalost, podaci koji se najviše dijele na našim mrežama su video o rođenima i umrlima u posljednjih 30tak godina. Nažalost, od 2002. do danas imamo negativan prirodni priraštaj. To su veoma loši podaci. U Republici Srpskoj, svake godine se rađa između 9.000 i 10.000 beba, a umire preko 15.000 ljudi. Naravno, to varira od godine do godine, ali to je nešto što nam ne prija” rekao je Milunović u podcastu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije