Predstavnici mljekara iz Republike Srpske zahvalili su građanima na podršci tokom nedavne mirne vožnje traktora, koja je organizovana u osam opština i gradova širom Srpske, te saopštili da su danas održali sastanak sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS (MPŠV RS).
Kako navode, na sastanku su razmatrani ključni problemi u sektoru mljekarstva, a doneseni su i određeni zaključci.
Kada je riječ o viškovima mlijeka, iz MPŠV RS najavljeno je da će u narednim danima biti organizovan sastanak sa otkupljivačima mlijeka, uz učešće predstavnika mljekara, kako bi se pronašlo rješenje za raspoređivanje viškova između otkupljivača u Republici Srpskoj. Takođe, Ministarstvo će obezbijediti savjetodavnu podršku u primjeni Pravilnika o posebnim uslovima za objekte u poslovanju sa hranom životinjskog porijekla, s ciljem jačanja prerade na gazdinstvima i omogućavanja prodaje mliječnih proizvoda malih proizvođača u trgovačkim lancima. Najavljen je i hitan dopis Inspektoratu RS u vezi s deklarisanjem proizvoda koji se predstavljaju kao mliječni, a sadrže biljna ulja.
Na sastanku je razgovarano i o mogućnostima sušenja mlijeka.
U vezi s premijom za mlijeko, tražiće se rješenje da se podsticaj poveća na 0,33 KM po litru, kroz preraspodjelu postojećih budžetskih sredstava. Iz Ministarstva je izražena i spremnost da se dodatno podrže mali proizvođači, u skladu sa zahtjevima njihovih predstavnika.
Zahtjev za regresirano dizel gorivo po grlu, kako je saopšteno, nije moguće realizovati.
Kada je riječ o obaveznim veterinarskim mjerama, postoji mogućnost djelimične refundacije troškova, a biće predloženo i uključivanje lokalnih zajednica u finansiranje tih mjera, po uzoru na pojedine opštine koje već u potpunosti pokrivaju te troškove za svoje mljekare.
Dogovoreno je da se u budućnosti razmatra pitanje podrške po muznom grlu, uz prihvatanje kriterijuma od 0,7 teladi po kravi. Takođe, dio osnovanih žalbi za podsticaje u 2025. godini biće uvažen, kako sredstva ne bi bila umanjena. Iz MPŠV RS očekuju da će ukupna sredstva za ovu namjenu iznositi oko 8,8 miliona KM, na nivou prethodnog perioda.
Prihvaćeni su i zahtjevi koji se odnose na hitno pokretanje procedure usvajanja propisa, po uzoru na Srbiju, kojima bi se jasno deklarisali proizvodi koji se lažno predstavljaju kao mliječni. Iz Ministarstva je dodatno predloženo i da se u budućnosti poveća podrška za uzgoj domaćih junica.
Novi sastanak predstavnika mljekara i Ministarstva planiran je za početak februara 2026. godine.
Mljekari su se ovom prilikom zahvalili Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, ministrici Kuzmić i njenim saradnicima na, kako navode, konstruktivnom razgovoru, uz nadu da će Vlada Republike Srpske prepoznati težinu situacije i povećati budžet za poljoprivredu, koji je, kako ističu, značajno umanjen usljed inflacije.
Na kraju su uputili poruku građanima da kupuju domaće proizvode.