Potpredsjednik Srpske demokratske stranke Ognjen Tadić saopštio je da je „vrijme ze referendum na kojem bi se građani Republike Srpske izjasnili žele li donošenje zakona o porijeku imovine“.
U obraćanju novinarima u Banjoj Luci, Tadić je optužio predstavnike vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata i predsjednika tog bh. entiteta Milorada Dodika da „vrše pritisak na Sekretarijat Vlade RS-a za zakonodavstvo kako bi onemogućili da prijedlog zakona o utvrđivanju porijekla imovine uđe u parlamentarnu proceduru“.
Direktor Sekretarijata Stevo Ivanović, naveli su u SDS-u, na nacrt zakona dao je saglasnost uz obrazloženje da postoji ustavni osnov za njegovo donošenje. SDS stoga pita, kako je moguće da prijedlog zakona poboljšan kroz stručnu raspravu nema uporište u Ustavu RS-a, pa pozivaju Ivanovića da zbog svoje nedosljednosti i „podlijeganja političkim pritiscima“ podnese ostavku.
Podsjećamo, u prvoj polovini ove godine poslanici Narodne skupštine RS-a, kako iz vladajuće koalicije tako i iz opozicije, glasali su za nacrt zakona o porijeklu imovine koji je predložila Srpska demokratska stranka.
„Vladajućim strukturama u RS-u nije u interesu da se ovaj zakon usvoji. Zato su, umjesto da se o njemu vodi javna rasprava, proveli samo stručnu raspravu kako bi što manji broj građana bio upoznat s tim šta se ovim zakonom želi postići“, kazao je Tadić.
Prema njegovim riječima, „navodi koji dolaze iz vlasti da je zakon neprovodiv nisu tačni i iza njih stoji strah da se otvori pitanje kako su pojedinci došli u posjed svoje imovine“.
„Usvajanje zakona o utvrđivanju porijekla imovine s obzirom na to kakvo je stanje u RS-u jednako je po značaju Ustavu RS-a, jer i jedan i drugi štite Republiku Srpsku“, zaključio je Tadić.
Šef poslaničkog kluba SDS-a u Narodnoj skupštini RS-a Vukota Govedarica kazao je da“ u ovom momentu postoji politički kantar koji ovo može izmjeriti i očigledno je da je došlo vrijeme da Milorad Dodik sa svojim poltronima mjeri ustavnost određenih akata koji ulaze u narodnu skupštinu RS-a“.
„Ako mi svi to mirno posmatramo onda je najbolje za RS da promijeni svoje ustavno uređenje i dobije doživotnog diktatora koji se plaši zakona o porijeklu imovine i koji po svemu sudeći neće ugledati svjetlo dana sve do izbora 2014. godine”, podvukao je Govedarica.
Prema Zakonu o referendumu RS-a, odluka o pozivu građana na izjašnjavanje na referendumu donosi se ili na osnovu zahtjeva 30 poslanika u Narodnoj skupštini RS-a ili potpisa deset hiljada građana, ali bez obzira na izraženu volju građana, ona nije obavezujuća za zakonodavca, odnosno Narodnu skupštinu RS.