Dok je Azil na Manjači, prema riječima volontera, danima u katastrofalnom stanju, politička trka za spas životinja poprima sve očitije razmjere. Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik gotovo se nadmeću ko će prije i više pomoći, dok se konkretni rezultati na terenu i dalje slabo vide. Umjesto stvarne koordinacije i sistemskog rješenja, javnosti se nude konferencije, ad-hoc sastanci i političke poruke, dok psi ostaju zarobljeni u nehumanim uslovima.
Građanska inicijativa Azil Manjača, Banjaluka upozorava da Gradska uprava Banjaluke, po ustaljenom obrascu, nastavlja sa praksom zataškavanja stanja u azilu na Manjači, skrivajući se iza paravana saradnje sa udruženjima za zaštitu životinja. Ta saradnja, međutim, do sada nije dovela do konkretnih rezultata na terenu – psi su i dalje prepušteni patnji, a azil funkcioniše u uslovima koji ne zadovoljavaju ni minimum standarda.
Dok su predstavnici gradske uprave održavali brojne sastanke sa odabranim udruženjima, stvarna pomoć psima izostaje. Inicijativa upozorava da se ovi sastanci često svode na fotografisanje i pokušaje kontrole narativa u javnosti, bez ikakve stvarne brige za životinje.
Posebno je zabrinjavajuće što je današnji sastanak, koji je počeo u 10.00 časova, zakazan bez poštovanja osnovnih protokolarnih pravila – inicijativa je obaviještena tek jutros u 8.30 telefonskim putem, umjesto najmanje 24 časa ranije i u pisanoj formi. Takav odnos potvrđuje ignorisanje građanskih aktera i pokušaj formalnog ispunjavanja obaveza bez stvarnog uključivanja onih koji su svakodnevno na terenu, poručuju volonteri.
“Mi nismo na slikama – mi smo na terenu. I ništa nas neće otjerati jer dok god srce psa kuca u tom Azilu, mi nećemo odustati”, ističu iz inicijative.
Na kraju, ističu da je predsjednik Republike Srpske jedini do sada pružio konkretnu pomoć u pokušaju da se riješi situacija napuštenih životinja i nehumanih uslova u azilu, građanska inicijativa postavlja pitanje: da li je za pomoć psima danas potrebno imati partijsku knjižicu?
Iz Građanske inicijative Azil Manjača poručili su ranije Gradskoj upravi da, po Zakonu, azil mora imati minimum dva radnika stalno zaposlena u azilu, sa radnim vremenom od osam sati.