Inače, Evropsko vijeće kasno sinoć objavilo je dokument pod nazivom “Politički dogovor o principima za osiguranje funkcionalne BiH koja napreduje na EU putu”.
U njemu se navodi da političari u narednom period raditi na ispunjavanju prioriteta iz 19 usaglašenih tačaka.
Važno je napomenuti da u Briselu nikakav dokument nije potpisan, ali je data saglasnost da će se raditi na implementaciji zacrtanih ciljeva. Tu saglasnost su dali svi lideri iz FBiH i predstavnici vlasti iz RS. Ipak, dan poslije vidljivo je da zaključke i ciljeve svako interpretira na svoj način.
Šarl Mišel, predsjednik Evropskog vijeća ovaj dogovor je predstavio kao pozitivan korak naprijed.
A šta o svemu kažu oni koji prate rad političara koji su učestvovali u jučerašnjim pregovorima.
Politički analitičar Velizar Antić kaže da ako bi u jednoj rečenici morao sumirati šta se desilo na sastanku, to bi okarakterisao kao potpunu kapitulacija Milorada Dodika.
“Sve ono na čemu se zasnivala politika vlasti u RS u prethodnih 6 meseci je bačeno niz vodu i stavljena je saglasnost na dokument koji je u potpunoj suprotnosti sa onim što je vlast RS zagovarala. Umesto vraćanja nadležnosti, vojske, indirektnih poreza, VSTS na nivo RS sa usvajanjem ovakvog dokumenta u Briselu vlast u RS je dodatno ojačala državne BH institucije i potpuno zaboravila na vraćanje nadležnosti RS”, kaže Antić za BUKU.
Dodaje da posebno zabrinjava činjenica da je najznačajnija institucija RS, a to je Narodna skupština RS uvučena u dnevno-političke igre i interese vladajućih partija i da su njeni zaključci u vezi sa vraćanjem nadležnosti u potpunosti ignorisani i zanemareni. Kako kaže, ovo je jako loša poruka za građane i institucije RS jer se one na ovaj način urušavaju i degradiraju.
“Sve ovo znaju jako dobro vlasti RS i pokušavaju da opravdaju ovakav dokument navodeći da nisu stavili potpis i da je dokument pretrpeo velike izmene u odnosu na prvobitni. I jedan i drugi argument su u potpunosti pogrešni. Da li je ili nije stavljen potpis na dokument apsolutno ništa ne znači. Vlast RS je dala saglasnost na dokument i samim tim podržava sve ono što u njemu piše. Da li su stavili potpis ili nisu potpuno je nevažno. Da se ne slažu sa dokumentom mogli su to i da kažu i da ne pristanu da daju saglasnost na njega. Drugi argument da je prvobitni dokument pretrpeo velike izmene je apsolutno netačan. Svi smo videli i prvi dokument ali i potpisani dokument i oni se skoro u potpunosti poklapaju. Jedina razlika je što je ostavljeno prostora da Predsedništvo BiH odluči o kvalifikaciji rata u Ukrajini i eventualnog uvođenja sankcija Rusiji. Međutim, čak i po tom pitanju data je saglasnost na odluku ambasadora BiH u UN gde je usvojena deklaracija UN da je rat u Ukrajini okvalifikovan kao agresija Rusije. Dakle sa usvojenim dokumentom u Briselu vlast u RS je podržala čak i tu odluku ambasadora BiH u UN koga je prethodno žestoko kritikovala. Dakle, potpuna kapitulacija Milorada Dodika”, rekao je Antić.
Političa analitičarka Tanja Topić tvrdi da je cijeli ovaj proces obilježila spremnost onih koji su zemlju doveli na rub provalije da je podignu iz propalih.
“Tu su i provincijalne balkanske razmirice, peckanja, dječje igre tipa, ako on hoće, ja neću, inaćenje, pokušaji prijetnji odnosno odbijanja onog što pojedinim političarima nije po volji, uslovljavanja od strane onih koji su to pravo odavno izgubli pogubnim politikama. Dio procesa je ozbiljno bio narušen zdravstvenim (stomačnim) tegobama nekih od političara, izazvan sadržajem papira na stolu, koji im je bio teško svarljiv. Ovaj sastanak neće promijeniti ništa, sem podrška iz Evropske unije politikama koje su ih i okupile za ovim stolom. Prikazivati uspjehom potpisivanje političkog sporazuma ili izjave, u zavisnosti od toga ko ga interpretira, u kojem se obavezujete da ćete nakon decenije ispoštovati odluke Evropskog suda za ljudska prava, da ćete raditi na ispunjavanju 14 prioriteta iz mišljenja Evropske komisije, pri čemu su za 3 godine ispunili jedan (tom dinamikom ostatak bi ispunili za nekoliko decenija), da će se ozbiljno uhvatiti u koštac sa korupcijiom isti oni koji su najveći njeni generatori, više je nego cinično”, kaže Topić.
Ona navodi da prihvatanje dokumenta od strane onih koji su već unaprijed najavljivali da im je neprihvatljiv, pokazuje da isti ti političari imaju sve manje manevarskog prostora i da ih se polako pritišće uz zid.
“Izdvojeno mišljenje o kvalifikaciji agresije Rusije na Ukrajinu u konačnici služi samo za unutrašnaj opravdanja. Odnos prema ruskoj agresiji na Ukrajinu je ozbiljna tema oko koje je Evropa postigla saglasnost i tu nema cjenjkanja. Biće sve teže ostati pusto ostrvo koje uporno podržava Rusiju u njenom ubilačkom pohodu na Ukrajinu”, rekla je Topić za BUKU.
Topić objašnjava da je ovaj sastanak najvjerovatnije nastao uslijed snažnog lobiranja Hrvatske da se HDZ-u BiH izađe u susret.
“Vidimo da su očekivanja da bi on mogao donijeti nagovještaj reforme izbornog zakona bila iznevjerena. ‘Mapa puta’ najavaljena je kao prečica putem koje bi BiH mogla dobiti kandidatski status, jedna udica kojom bi se BiH dala sigurnost u ruke, u jeku ukrajinske krize. Mislim da je pogrešno očekivanje od evropskih zvaničnika da su ove retrogradne političke snage koje su zemlju vukle decenijama u provaliju u stanju da učine bilo kakav iskorak i pokrenu je ka progresu. To je novo gubljenje vremena, a BiH ga je sa ovakvim političarima izgubila na pretek”, rekla je Topić.
Politikolog Darko Kuzmanović kaže da jučerašnji sastanak u Briselu nije prošao ništa manje skandalozno nego što je to bio slučaj sa nekim prethodnim i zaista je prava sramota kada pogledamo kakvi nas sve pojedinci predstavljaju.
“Stiče se utisak da oni, svi zajedno i u kući i van nje, namjerno prave skandale da nas ostatak svijeta izoluje, počne posmatrati kao polucivilizovanu zemlju u kojoj će korumpirani političari kakve smo juče imali priliku gledati na sastanku sa Šarl Mišelom, imati apsolutno odriješene ruke da bez bilo kakve sankcije rade šta god požele. Upravo zbog toga svima njima OHR i EU i smetaju jer ipak imaju jednu vrstu kočnice po pitanju svojih postupaka. Da u BiH nema OHR-a i uticaja EU, mi bismo, sviđalo se to nekome ili ne, već odavno bili ratna zona. Kao i uvijek, naši politički predstavnici po ko zna koji put u Briselu su jedno radili, drugo mislili, a treće govorili”, rekao je Kuzmanović za naš portal.
Ono što prema njegovim riječima bilo očigledno jeste da Milorad Dodik i SNSD očajnički pokušavaju da prikriju svoj pristanak na dokument koji je sinoć prihvaćen u Briselu pa se sva krivica prebacije na Branislava Borenovića.
“Kako je to dobro primjetio kolega politikolog – Velizar Antić, Milorad Dodik je ovim potezom ili prethodnih 6 mjeseci lagao građane, ili sklopio neku vrstu nagodbe sa Zapadom ali u svakom slučaju će vrijeme pokazati koja varijanta je tačna. Međutim, samim tim što je otputovao u Brisel, Dodik je pokazao da već polako počinje da reterira i očigledno traži izlaz iz situacije koju je svojim vlastitim ponašanjem skrojio. Za ostanak na vlasti i očuvanje ‘’carstva’’ i Dodik, i Izetbegović, i Komšić, i Čovič spremni su pristati na sve pa usudio bih se reći, čak započeti i novi ratni sukob kako bi sačuvali svoje političke karijere”, rekao je Kuzmanović.
On navodi da upravo zbog toga članstvo u EU koja bi na neki način bila viša instanca vlasti, za njih bi bila prava noćna mora jer onda ne bi mogli da igraju po vlastitim, već isključivo po zajedničkim pravilima.
“Stoga, BiH, sve dok su na vlasti političari koji trenutno gospodare, ne treba ni razmišljati o Evropskoj Uniji. Što se tiče samog sastanka u Briselu, od odluka koje su donesene i dogovora koji je načelno sklopljen, neće biti ništa baš kao što ni do sada nismo imali baš nikakve rezultate dogovora koji su postizani ranije. Ako Šarl Mišel i EU od političara koji su praktički uništili ovu zemlju, očekuju da rade u korist vlastite štete i se založe za dobijanje EU kandidatskog statusa, uz dužno poštovanje ali, u tom slučaju, u evropskoj administraciji sjede lakovjerni pojedinci koji su apsolutno neupućeni u problematiku kojom žele da se bave. EU je očigledno željela da pošalje poruku o nekom snažnijem angažmanu po pitanju BiH ali od svega toga kao i do sada vjerovatno neće biti ništa. Kako se politička situacija trenutno odvija, postaje sve izglednije da će se trenutne političke garniture zadržati na vlasti i posle oktoba što će reći da nas očekuje još četiri godine siromaštva, ekonomskog, obrazovnog i demografskog sunovrata”, rekao je Kuzmanović.