Šarović se obratio Vladi RS! Prijedlog kako da se zaustave poskupljenja

Tokom 2021. godine u Bosni i Hercegovini (BiH) je zabilježen rast cijena od 6,4 odsto. Od jula do decembra 2021. godine, porasle su cijene brašna, šećera, ulja, hljeba, riže, piletine i crvenog mesa, ali i drugih namirnica, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Te cijene nastavile su vrtoglavo rasti posebno u januaru i februaru 2022. godine. Sve ovo dovelo je do teškog položaja građana kod kojih rast plata nije pratio rast cijena. 

Enormno su porasle cijene brašna, šećera, ulja, hljeba, riže, piletine i crvenog mesa, ali i drugih namirnica.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zbog velikog rasta cijena i nedovoljne kupovne moći građana osjetan je i pad prometa svih proizvoda u BiH.

 

Kaže da je stav SDS da je u ovom trenutku neophodno da se na određeno vrijeme ograniče i marže distributerima ovih proizvoda.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Šarović smatra da vlast u ovako teškim situacijama mora da reaguje kako bi se preduprijedile štete koje su vidljive u skoroj budućnosti.

"Smatramo da bi korisna mjera bila da se Budžet RS odrekne posebnih akciza na autoputeve i puteve u korist poljoprivrednika kako bi se u značajnoj mjeri zaštitili od povećanje cijena hrane, jer se zna da od ulaznih elementa đubriva i nafte zavisi cijena poljoprivrednih proizvoda", kazao je Šarović ističući da bi ova mjera predstavljala značajnu pomoć stabilizaciji tržišta i poljoprivrednom sektoru u RS.

On navodi da mjere koje SDS predlaže nisu ništa novo i da se primjenjuju u zemljama u okruženju i EU.

Najveći problem, prema Šarovićevim riječima, je što vlast oklijeva i nema bilo kakvih sistemskih rješenja za ovakvu situaciju, za razliku od nekih drugih zemalja koje se trude da pomognu svom stanovništvu.

On kaže da vlast treba narodu objasniti na šta se troši novac prikupljen od akciza na gorivo.

"Na ovaj način za autoputeve u posljednje dvije godine prikupljeno je 302 miliona KM, a skoro ista cifra je izdvojene i za puteve. Za to vrijeme nije izgrađen ni jedan kilometar autoputa i logično se postavlja pitanje gdje su ta sredstava". kaže Šarović, saopšteno je iz SDS.

On napominje da pored ovih imamo i značajan dio drugih akciza i taksi koje ulaze u cijenu goriva koje se troše kroz budžet.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije