Sarajevo se oprostilo od Alme Suljević


U Narodnom pozorištu u Sarajevu danas je održana komemoracija umjetnici i profesorici Akademije likovnih umjetnosti Almi Suljević koja je preminula 20. septembra u 61. godini života u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Pored brojnih prijatelja i članova porodice, komemoraciji su prisustvovale i mnoge javne ličnosti.

Posljednji pozdrav profesorici su došli poslati glumci Almir Kurt – Kugla, Nermin Tulić, direktor Sarajevske zime Ibrahim Spahić, političar Edhem Bičakčić te njene kolege s Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu i članovi Udruženja likovnih umjetnika u BiH koji su i organizovali komemoraciju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -


“Kroz svoj umjetnički rad i pedagoški angažman, Alma Suljević ostavila je neizbrisiv trag u umjetničkoj zajednici Bosne i Hercegovine. Njena posvećenost mladim umjetnicima i promociji likovne umjetnosti bila je izuzetna, a njena energija i ideje inspiracija mnogima”, poručili su iz Udruženja likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine.

Dženaza Almi Suljević klanjana je u utorak 24. septembra ispred Begove džamije, a ukopana je na gradskom groblju Bare.

Suljević je diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Odsjek kiparstvo i postdiplomski studij suvremene filozofije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Od 1997. godine radila je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu.

Umjetnički podsjetnik na otpor grada: Skulptura “Kentauromahia” obišla Sarajevo

Stvorila je brojne umjetničke radove, među kojima se izdvaja skulptura “Kentauromahia”, spomenik civilnom otporu grada Sarajeva tokom opsade.

Suljević je skulpturu kreirala tokom rata, dvije godine nakon što je 2. maja 1992. granatiran tramvaj u centru Sarajeva.

Bh. kiparica bila je i među svjedocima događaja u Sarajevu početkom aprila 1992. godine.

Tada je pokušala pomoći ranjenoj ženi, jednoj od dvije prve žrtve rata u Sarajevu. Tog 5. aprila 1992. hiljade ljudi stigle su na trg ispred Skupštine Bosne i Hercegovine i u okolne ulice, želeći da demonstracijama spriječe rat.

Srpske snage su, uz podršku pripadnika JNA počele pucati na masu građana. Prve žrtve su studentica iz Dubrovnika na Medicinskom fakultetu u Sarajevu Suada Dilberović i službenica Olga Sučić.

Obraćajući se okupljenim sugrađanima tog dana Alma Suljević je rekla: “Ova ruka je do juče, do danas, vajala za ovaj grad samo kipove. Na ovim rukama se sada nalazi krv djevojke koja je poginula.”

U intervjuu za Radio Slobodna Evropa je 2012. godine rekla: “Mislim da bi riječ Sarajlija morala biti značajnija i glasnija kada se u svijetu dešava nešto slično što se njima desilo. To moramo učiniti mi, savremenici, koji smo svjesni da svjetska politika ne može mnogo učiniti ako mi iznutra ne krenemo, od sebe, od svog srca, i da tako nalazimo rješenja. Postoje lekcije koje se u Sarajevu mogu naučiti i o kojim građani Sarajeva moraju govoriti.”

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije