Sanela Prašović Gadžo: Dok dišem i postojim, boriću se da svi građani imaju jednaka prava

Sanela Prašović Gadžo rođena je 1970. u Sarajevu. Karijeru je započela 1991. na SA3 programu. Tokom rata je radila kao ratna reporterka na TVBIH, a u karijeri je obavljala i poslove novinarke, urednice, autorice dokumentarnih filmova. Uređivala je i dijaloške emisije, te radila i kao dopisnica iz Tribunala u Hagu. Za novinarski rad višestruko je nagrađivana u zemlji i inostranstvu.

Deset godina je rukovodila Produkcijskom kućom TIM System, te kreirala i autorski potpisala serijale za BHT1: Interview20, Ekologika i Izazovi poljoprivrede, a radila je i kao PR konsultantica za visoke bosansko-hercegovačke zvaničnike i institucije. U decembru 2021. godine, dobila je nagradu “Liderica za razvoj”, oblast transformativno liderstvo od UNDP BiH i Švedske ambasade. Diplomirala je novinarstvo, magistrirala odnose s javnošću i trenutno je doktorandica na Interdisciplinarnom studiju komunikacijskih znanosti Sveučilista u Mostaru. Gostujući je predavač iz oblasti novinarstva, medija i PR-a za domaće i inostrane institucije, političke subjekte i kompanije.

Politikom se bavi od 2018. učlanjenjem u SBB, te izborom u Predstavnički dom Parlamenta FBiH. Sada na listi SBB-a želi drugi mandat. Šta je do sada uradila za građane, na šta će se fokusirati te jesu li stranački programi realni, govori za BUKA magazin.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

BUKA: Iza Vas su četiri godine mandata u klupama Predstavničkog doma Parlamenta FBiH. Na šta ste najviše ponosni, šta ste to uradili da građanima bude bolje?

Kada se osvrnem unatrag, sretna sam što sam uradila nekoliko konkretnih stvari koje su uistinu koristile direktno građanima. Na jednoj od prvih sjednica sam kroz Klub SBB inicirala Zaključak da lijekovi za djecu koja boluju od karcinoma budu besplatni. Uspjela sam, usvojeno je. Potom sam se borila da se poveća iznos poticaja za poljoprivredu, i to sam uspjela. Tokom pandemije sam insistirala da moratorij na kreditne obaveze bude pod jednakim uslovima za sve građane i firme, uspjela sam. Prihvaćeno je. Klub SBB je tražio i da svi građani u Federaciji budu zdravstveno osigurani tokom pandemije COVID-19 i to smo uspjeli. Potom sam kroz Komisiju za sigurnost od predstavnika OHR-a i međunarodne zajednice direktno tražila da se entitetu Republika Srpska zabrani formiranje rezervnog sastava i bila jedina koja sam rekla da FBiH neće u reciprocitet ući već da OHR to treba zabraniti. I zabranjeno je dva dana poslije. Također, kroz Komisiju za sigurnost sam bila glasna i aktivna prvo za pokretanje istrage o upitnoj nabavci respiratora, pa smo bili prvo institucionalno tijelo koje je istragu pokrenulo, prikupili smo svu dokumentaciju, ispitali svjedoke…te pozvali Tužilaštvo BiH da se uključi. Epilog je sudski proces koji se trenutno vodi.

Borila sam se da povećanje cijene električne energije prema potrošačima ne smije biti veće od 20%, direktno tražila da se to ne dozvoli i uspjeli smo.

Sretna sam i što sam pisala urgencije da se u Plan rada Zastupničkog doma uvrsti Zakon o ograničenoj upotrebi duhanskih proizvoda i što smo kao Klub SBB i posebno kolega dr Mirsad Kacila, uspjeli to nametnuti kao agendu i na kraju što je taj zakon usvojen. Posebno mi je drago što se zabranjuje upotreba nargila, jer su iste izuzetno štetne po zdravlje, a najviše ih koriste mladi.

Ponosna sam i zbog Rezolucije o BHRT koju smo kreirali i predložili kolega Irfan Čengić i ja. Kao što vam je poznato, Rezolucija je usvojena i spašen je opstanak BHRT-a, ali i egzistencija 870 djelatnika te kuće. Usvojen je na sjednici Zastupničkog doma i moj Zakon o dopuni Zakona o izvršnom postupku kojim se rtv taksa uvodi u izvršni postupak. Ostalo je da se očituje Dom naroda Parlamenta FBiH i iskreno želim vjerovati da će biti usvojeno nakon izbora.

U junu je jednoglasno usvojen i Zaključak koji sam inicirala sa Klubom SBB o povećanju iznosa minimalne penzije, ali nažalost, premijer Fadil Novalić to ignorira i ne želi postupiti po istom iako je u obavezi da to učini. Kada se dogodila devastacija Partizanskog groblja u Mostaru odmah sam podnijela Inicijativu prema Vladi FBiH za hitno izdvajanje sredstava za obnovu. Vlada je izdvojila sredstva. Sada u septembru (7.9.2022.) je Klub SBB zatražio zakazivanje hitne sjednice zbog usvajanja Nacrta Zakona o minimalnoj plati. Danas, 23.9.2022. je stigao Poziv za sjednicu s tom jednom tačkom dnevnog reda, dakle i to smo uspjeli. Ovo je samo dio od onoga što sam uradila u proteklom mandatu. Sretna sam i što sam u decembru 2021. od UNDP BiH dobila nagradu “Liderica za razvoj” za oblast transformativno liderstvo.

BUKA: Osvojite li ponovo mandat, šta će biti Vaši prioriteti u radu?

Kada je riječ o onome što želim uraditi ukoliko budem ponovno izabrana onda je moj prioritet tražiti da se prvo provjeri porijeklo imovine svih izabranih i imenovanih zvaničnika na svim nivoima vlasti.

Uz navedeno, izuzetno je važno i da se usvoji i provodi Zakon o sprečavanju sukoba interesa u FBiH. Istrajat ću s zahtjevom da se povećaju iznosi minimalne i zagarantovane penzije. Tražit ću da se unaprijede radnička prava, uključujući slobodan dan za uposlene u trgovinama.

Borit ću se da se omogući zapošljavanje svima, a ne samo stranački podobnim osobama kako bi Bosna i Herecegovina bila društvo jednakih šansi. To znači da se stavi van snage rješenje kojim se u Federaciji bira po volji rukovodioca kandidat sa liste uspješnih a ne onaj kandidat koji je najbolji.

Tražit ću da zdravstvo obude dostupno svim građanima, da svi budu zdravstveno osigurani i da se realizuju programi prevencije malignih bolesti. Predložit ću da na odgovornim pozicijama u javnim preduzećima i u Vladi FBiH bude isti postotak zastupljenosti žena i muškaraca. Nastavit ću da se borim za prava i slobode svakog čovjeka bez obzira na nacionalnost, vjeru, spol, porijeklo, političko opredjeljenje, seksualnu orijentaciju, rodno izražavanje i druga obilježja.

BUKA: Studenti sa kojima sam razgovarao kažu da bi im koristilo više prilika, prostorija, Zakon o studentskom radu. Hoćete li se baviti temama koje mogu poboljšati položaj mladih?

Status studenata u svim razvijenim demokratijama je nešto za što postoje ozbiljne strategije i provode se pažljivo planirane aktivnosti. Mislim da je neophodno unaprijediti zakonski okvir koji tretira rad studenata i koji mora biti kreiran po uzoru na zakonska rješenja u državama EU. I u proteklom mandatu sam se bavila pitanjima koja su direktno vezana za položaj mladih i ako budem izabrana u novi saziv to ću i nastaviti.

BUKA: „Pametna BiH“ slogan je SBB-a. Da li to znači da ste opredijeljeni da poslove dobijaju najpametniji, a ne najpodobniji? Nakon izlaska nekih vijećenika i zastupnika SBB im je prebacivao, a ranije je to onda i omogućio, sukobe interesa, imenovanja članova porodica, supružnika i slično u upravne i nadzorne odbore.

Savez za bolju budućnost BiH je usmjeren na cilj da se u državi Bosni i Hercegovini cijeni stručnost, obrazovanje, znanje i da se vode politike koje će ovdje stvoriti uistinu društvo jednakih šansi. To znači da se ne mogu i ne smiju pogodovanjem zapošljavati podobni stranački kadrovi već oni koji to svojim znanjem i kompetencijama zaslužuju. Već sam rekla da ću se osobno boriti da tako i bude. Vezano za dio pitanja o izlasku nekih članova iz SBB-a, vrlo direktno ću odgovoriti. Svi oni za koje su postojali vrlo jasni pokazatelji da nisu djelovali zakonito i moralno su dobili izlaznicu iz stranku. Nama ne trebaju osobe koje politiku vide kao pogodovanje članovima porodice, namještanju tendera, zapošljavanju svojih prijatelja i slično. U SBB-u takve pojave ne tolerišemo.

BUKA: Ekonomija i socijalna sigurnost je prioritet SBB-a, tako kaže predsjednik stranke. SBB je stranka vlasti, a nemamo ove faktore. Zbog čega? Šta možete promijeniti?

SBB je u vlasti na federalnom nivou jer nije nažalost formirana Vlada FBIH nakon izbora 2018. godine. Naša četiri ministra su tako ostala doslovno zarobljena u tehničkom mandatu. Da smo povukli naše ministre, posebno one iz reda srpskog naroda, Vlada FBiH ne bi mogla zakonito raditi. Da smo povukli sve ministre, HDZ bi imao većinu i onda bi nam prigovorili “SBB je prepustio Vladu Čoviću i HDZ-u”.

S druge strane, naši ministri su u tehničkom mandatu radili što su najbolje mogli. Pogledajte šta je sve uradio ministar Nermin Džindić. Namjenska industrija je doživjela preporod, a izvoz je višestruko uvećan. Promet u namjenskoj industriji je sada na godišnjem nivou 400 miliona KM, a profit 35 miliona KM godišnje. Džindić je uvezao staž za preko 10.000 radnika a to je, kao što znate bio izuzetno veliki problem.

Ministar Drljača je donio niz zakonskih rješenja kojima se poboljšava socijalna sigurnost. Da li je moglo više? Uvijek može više, ali kada imate Fadila Novalića za premijera koji redovno ide sedmično na sud zbog optužbe za korupciju, onda je to poprilično limitirajuće za djelovanje svih ministara u toj Vladi.

BUKA: Na određenim plakatima SBB-ovih kandidata piše „Da Sarajevo bude Dubai“, šta to zapravo znači i kako to Sarajevo može biti Dubai?

Kada se kaže “da Sarajevo bude Dubai” onda se misli na razvoj glavnog grada Bosne i Hercegovine na način kako se razvijaju prijestolnice. To znači čist grad, uredne zelene površine, uređena infrastruktura, savremen i funkcionalan poslovni centar grada, uređena turistička infrastruktura, kulturni sadržaji. To znači i planska gradnja i plansko planiranje razvoja grada. Dubai je u ovom sloganu korišten metaforički jer je riječ o gradu koji je izgradjen s ciljem da bude svjetsko turističko mjesto. I uspjeli su u tome. Mi bismo za početak mogli urediti osnovno normalno funkcionisanje glavnog grada Bosne i Hercegovine. Mario Nenadić je kao premijer više uradio za Kanton Sarajevo nego, nažalost, vlast poslije njega. SBB ima kadrove koji grad Sarajevo mogu učiniti boljim za život, privlačnijim za turiste i investicije, infrastrukturno uređen i funkcionalan. Dajte nam mandat i vidjet ćete kakvo će i koliko će bolje Sarajevo biti.

BUKA: SBB je započeo predizbornu kampanju u Bihaću posjetom porodilištu. Rekli ste da ste to uradili jer smatrate da je borba za budućnost Bosne i Hercegovine borba za natalitet, za rađanje novih života… Je li to teška bitka, koja je strategija?

Svaka bitka je teška, ali ova je vrijedna svake borbe. Mi moramo stvoriti uslove za normalan život i motivirati mlade porodice da imaju djecu, da imaju više djece.

Naš predsjednik stranke gosp. Fahrudin Radončić je u ovoj kampanji potencirao i cilj da svaka majka s troje i više djece može dobiti penziju. To je tek jedan način koji bi pomogao porodicama sa više djece. Uz to, moraju se uraditi rješenja koja će majkama omogućiti jednake porodiljne naknade na teritoriji cijele FBiH u iznosu ne manjem od 1000 KM. Ne smijemo imati diskriminaciju da u jednom kantonu majka prima 100 ili 200 KM, a u drugom 1000 KM. Mora se omogućiti funkcionalan sistem predškolskih ustanova koji će na adekvatan način osigurati brigu za djecu za one majke koje rade. Sve to nije neizvodivo. Moguće je i SBB ima rješenja za ta pitanja.

BUKA: Ne govori se mnogo o ekološkim problemima, fokus je uglavnom na etničkim temama, koliko je Vama bitna ekologija?

Tri cilja SBB-a su definirana na Kongresu stranke koji je održan u novembru 2021. godine u Mostaru i to su: ekologija, ekonomija, Evropa.

Naša Edita Đapo je posvećena problemima očuvanja okoliša i vrlo glasna, ali i poduzetna i u kampanji i u onome što radi.

Meni osobno je oblast zaštite okoliša iznimno bliska i bitna. Prije ulaska u politiku radila sam kao konsultantica Nordee- švedskog fonda za okoliš. Pokrenula sam tv serijal Ekologika 2011. na BHT1 i danas ta emisija traje i zove se Agroekologika. Uradila sam desetine projekata čiji je primaran cilj zaštita okoliša. Upravo sa Nordeom i Sašom Bešlićem sam bila uključena u izradu prve studije za BiH o posljedicama klimatskih promjena i to sam glasno promicala u kampanji 2018.godine. I shvatila sam da to što sam objašnjavala tada ljude na predizbornim skupovima nije baš puno zanimalo. Od tada manje govorim više radim ono što mogu s pozicije na kojoj se nalazim.

BUKA: Dok se govori o legitimnom predstavljanju, Srbima, Hrvatima, Bošnjacima… niko ne govori o manjinama. Šta su Vama manjine, ne samo etnonacionalne?

Ja potičem iz porodice u kojoj su zastupljeni svi. Kada kažem svi onda mislim i na Bošnjake, i na Srbe, i na Hrvate i na Ostale. Moja porodica je BiH u najboljem smislu te riječi. Slavimo sve praznike i radujemo se jednako. Dok dišem i postojim, borit ću se da svi građani imaju jednaka prava, da niko ne smije biti diskriminiran na bilo koji način niti na bilo kojoj osnovi, da se svima moraju osigurati jednake mogućnosti.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije