Građani Lopara, Bijeljine, Ugljevika i Zvornika odlučni su da odbrane planinu Majevicu od geoloških istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina, uključujući litijum. Inicijativa za proglašenje Majevice parkom prirode ima za cilj trajno zaustavljanje planova otvaranja rudnika na ovom području.
“Želimo Majevicu za buduće generacije, ne za rudarske mašine!” poručuju organizatori, Ekološko udruženje Eko put, pozivajući sve građane da se pridruže borbi za očuvanje ovog prirodnog blaga: “Ako nećemo da pristanemo na život bez budućnosti, ovo je trenutak da stanemo zajedno.
Podršku inicijativi mogu iskazati svi punoljetni građani potpisivanjem peticije koja će trajati od 21. decembra 2024. do 19. januara 2025. godine na posebnim lokacijama u Loparama, Bijeljini, Ugljeviku i Zvorniku. Cilj je prikupiti najmanje 3.000 potpisa, ali organizatori vjeruju da će ih biti mnogo više
“Hajde da pokažemo jedinstvo i kažemo NE rudnicima litijuma na Majevici!”, poručuju ekološki aktivisti napominjući da je Majevica neprocjenjivo prirodno bogatstvo – izvor čiste vode, zdrave hrane i netaknute prirode. Organizatori ističu da rudnici donose nepovratnu štetu i ugrožavaju budućnost lokalnih zajednica. Umjesto rudarenja, građani vide priliku za razvoj održivog turizma i poljoprivrede, što bi omogućilo ostanak stanovništva u ovom kraju.
“Dosta je bilo rudnika! Majevica mora ostati naše prirodno blago, a ne rudarsko polje,” kažu pokretači inicijative.
Podrška lokalnih vlasti
Protivljenje otvaranju rudnika litijuma javno su izrazili i predstavnici lokalnih vlasti. Načelnik opštine Lopare, Rado Savić, izjavio je da je lokalna uprava odlučno protiv planova rudarenja, dok je predsjednik Skupštine opštine Lopare, Milenko Ristić, naglasio: “Narod je jasan – ne želimo rudnik na Majevici.”
Građani su već organizovali javne tribine i okrugle stolove kako bi informisali javnost o opasnostima rudarenja litijuma. Takođe, podnijeli su inicijativu za proglašenje Majevice zaštićenim područjem, u skladu sa Strategijom zaštite životne sredine Republike Srpske za period 2022–2032.
Podsjetimo, NSRS je u julu ove godine usvojila novi Zakon o geološkim istraživanjima, kojim su uvedene značajne izmjene u procedurama odobravanja istraživačkih radova na mineralnim sirovinama.
Prema novim odredbama, za odobravanje istraživanja više nije potrebna saglasnost lokalnih samouprava, kao ni mišljenje o procjeni uticaja na životnu sredinu. Ministarstvo energetike i rudarstva obrazložilo je ovu promjenu tvrdnjom da u opštinama često nema dovoljno stručnog kadra za odlučivanje o ovakvim pitanjima.
Još jedna kontroverzna izmjena odnosi se na količinu mineralnih sirovina koje se mogu uzeti tokom istraživanja. Dosadašnji limit od 200 m³ povećan je na čak 10.000 m³, što je izazvalo brojne kritike tokom javnih rasprava.
Takođe, zakon definiše da su za istraživanja nadležni Vlada RS i Ministarstvo energetike i rudarstva, dok lokalne zajednice nemaju ovlašćenja da odobravaju ove projekte. Umjesto toga, jedinice lokalne samouprave su obavezne da dostave informacije o prostornoplanskoj dokumentaciji za područja istraživanja.
Procjena uticaja na životnu sredinu za geološka istraživanja neće biti obavezna, osim u specifičnim slučajevima poput bušenja radi skladištenja nuklearnog materijala ili geotermalnih bušenja.
Ove izmjene izazvale su brojne reakcije stručne i šire javnosti, posebno zbog umanjene uloge lokalnih zajednica i potencijalnih ekoloških posljedica. Ministarstvo energetike i rudarstva tvrdi da su promjene usklađene sa važećim zakonima i potrebama privrede.
“Potpisivanje peticije predstavlja jedini način da se zaustavi otvaranje rudnika. Hoće li Majevica ostati simbol netaknute prirode ili postati žrtva rudarske industrije – odluka je na svima nama.”