Ovo je više od referenduma, koji se tiče samo nametnutih odluka visokog predstavnika. Ovo je test i proba za ono što je predsjednik RS Milorad Dodik najavljivao svih ovih godina, a to je referendum o podjeli BiH. Situacija u kojoj se sada nalazimo, podsjeća nas na ‘90. godine i sigurno da su Bošnjaci u ovom entitetu zabrinuti, osjećaju se nesigurno, te na neki način i ostavljeni od predstavnika međunarodne zajednice, koji su garant Dejtonskog sporazuma. Destruktivne i radikalne snage unutar RS i vlasti tog entiteta su opredijeljene da provedu ono čime su prijetili sve ove godine „, uvjeren je Salkić.
Ukazao je da je Bošnjacima u RS vrlo važno da dobiju jasne poruke ne samo predstavnika međunarodnih organizacija, već i državnih institucija, da li se mogu osloniti na nekoga u ovoj situaciji, ili se mogu osloniti samo na sebe.
Salkić je rekao da je Ustav RS onemogućio Bošnjacima bilo kakvu demokratsku i političku borbu u zaštiti svojih prava, jer je napravljen na način da, kako je naveo, ne mogu uticati niti mogu spriječiti donošenje nekih odluka.
On je podsjetio i na diskriminaciju Bošnjaka u obrazovanju, zapošljavanju…, ali da bez obzira na sve pritiske Bošnjaci, kako je naveo, neće napustiti prostor RS, jer je to njihova zemlja.
Očekuje da međunarodni predstavnici u BiH, posebno visoki predstavnik, pokažu da li postoje u BiH te da li će nešto uraditi ili ne.