RTV FBiH nezakonito registrovana

Prije usvajanja ovog dokumenta neki poslanici su upozorili da je RTV FBiH nezakonito registrovana, jer do sada nije bilo statuta.

 

Usvajanje Statuta RTV FBiH kasnilo je jer su članovi Upravnog odbora ovog javnog emitera, koji su po zakonu bili dužni da naprave statut, kasnili s njegovom izradom i nisu prisustvovali sjednicama Parlamenta FBiH. Tokom rasprave koja je o prvobitnoj varijanti Statuta održana u novembru prošle godine poslanici su iznijeli niz primjedaba i tražili su da one budu uvrštene u ovaj dokument.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Igor Soldo, predsjednik UO RTV FBiH, jučer je poslanicima kazao kako su određene primjedbe poslanika uvrštene u Statut, po kojem je sada Parlament FBiH osnivač ovog javnog emitera.

“Ranije je bilo rečeno da će 40 odsto programa biti na službenim jezicima na što su poslanici imali primjedbe. UO ih je prihvatio tako da sad u Statutu stoji kako će 40 odsto programa biti domaća proizvodnja. Nismo prihvatili da naziv kuće bude RTV FBiH, nego FTV, jer je to njen brend”, istakao je Soldo.

Upravni odbor, prema Statutu, odlučio je da će direktor RTV FBiH samostalno potpisivati ugovore od 10.000 do 50.000 KM uz saglasnost izvršnog direktora za finansije, uz obavezu da obavijesti UO. U Statutu je navedeno da će za potpisivanje ugovora iznad 50.000 KM direktor morati imati saglasnost UO.

Ismet Osmanović, poslanik SDA, koji je tokom glasanja o Statutu bio suzdržan, upozorio je kako je upitna preregistracija RTV FBiH u javno preduzeće.

“U Kantonalnom sudu u Sarajevu RTV FBiH je preregistrovana 20. marta prošle godine, iako Statut nije postojao. A po Zakonu o RTV FBiH Statut je neophodan za registraciju ovog preduzeća. Očito da je preduzeće preregistrovano na osnovu starog statuta, koji po zakonu nije važeći”, istakao je Osmanović.

Smatra neprihvatljivim da u Statutu piše kako je RTV FBiH osnovana odlukom Džona Širera, nekadašnjeg agenta visokog predstavnika za restrukturiranje RTV sistema u BiH.

“Ako će nam jedini pravni akt biti Širerova odluka, koja nigdje nije potvrđena, kakav to pravni sistem gradimo u odnosu na javni sistem. Od nas nije traženo da usvojimo Širerovu odluku. Njegova odluka prestala je usvajanjem zakona o RTV FBiH”, naglasio je Osmanović.

Negodovao je i zbog odredbe Statuta RTV FBiH kojom su direktoru data ovlaštenja u finansijskim poslovima.

“Znate li, gospodine Soldo, ijedno javno preduzeće u FBiH u kojem generalni direktor troši do 50.000 KM, a da ne pita upravni odbor. Čudi me da je UO, kao najodgovornije tijelo koje Parlament FBiH imenuje, svoje zakonske ovlasti u finansijskom poslovanju prenio na direktora. Po Statutu generalni direktor ima pravo da potpisuje sve akte kojima se RTV FBiH može zadužiti do 10.000 KM. To znači da direktor može zadužiti ovu kuću bez UO”, rekao je Osmanović i dodao da se ni Vlada FBiH ne može kreditno zadužiti bez saglasnosti Parlamenta FBiH.

Aida Čikić, poslanica Nezavisnog kluba Stranke za BiH, kazala je kako je RTV FBiH neprofesionalna i da etiketira ljude u svojim programima i propagira neuspješne političare.

Hafeza Sabljaković, poslanica DNZ-a, rekla je da ne podržava Statut ove medijske kuće, jer smatra da RTV FBiH mora naći model kako da informiše javnost o događanjima na sjednicama Parlamenta, objasnivši kako je to urađeno u Republici Srpskoj i Hrvatskoj.

Poslanici u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH jučer nisu prihvatili izvještaj o poslovanju RTV FBiH za 2008. godinu. Soldo je kazao kako sadašnji UO nije bio u ovoj kući 2008. godine te istakao kako će svaki prijedlog poslanika dobro doći.

Za raspravu o ovom izvještaju jedini se javio Muhamed Moranjkić, poslanik BOSS-a. Ocijenio je kako je deplasirano usvajati izvještaje stare dvije godine, te zamolio rukovodstvo Predstavničkog doma da ovakve izvještaje više ne stavljaju na dnevni red.

Poslanici su juče usvojili Zakon o mladima, a u vrijeme zaključenja ovog broja “Nezavisnih” trajala je rasprava o problemu “dvije škole pod jednim krovom”.

 

Preuzeto sa www.nezavisne.com

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije