RS uspješno nabavlja citostatike, u FBiH uspješni u pisanju saopštenja

Amra Čamo iz Sarajeva jedna je od mnogih onkoloških pacijentica koja mjesecima nije imala citostatike jer ih nije ni bilo. Uprava Kliničkog centra Sarajevo početkom maja se oglasila saopštenjem za javnost u kojem napominju da KCUS ne nabavlja citostatike nego je nabavka i plaćanje „ovih, najčešće izuzetno skupih i rijetkih lijekova,  u nadležnosti Federalnog fonda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.“

„Klinička apoteka KCUS-a na osnovu zahtjeva klinika koje apliciraju onkološke lijekove dostavlja potrebe za citostaticima ZZORFBIH, u čijoj nadležnosti je sama nabavka citostatika. ZZORFBIH nakon provedene procedure javne nabavke vrši kontinuiranu nabavku na osnovu potpisanih Ugovora sa dobavljačima“, naveli su.

Sve se pravda time da proizvođači i dobavljači citostatika često na globalnom tržištu imaju nedostatak lijekova, te samim tim i kasni isporuka u FBiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kada nema citostatika u javnim zdravstvenim ustanovama pacijenti sami moraju kupovati lijekove (citostatike) koji po dozi koštaju i do 540KM. Fond zdravstvenog osiguranja FBiH refundira 50% lijeka, a uplatu izvrašava i nakon mjesec. Za mnoge je to premalo (novca) i prekasno (vrijeme plaćanja).

Pacijenti su negodovali što je povećana plata direktoru Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, ali u njegovu odbranu su stali ni više ni manje nego predstavnici sindikata. U saopštenju za medije kažu – oni su tražili da se njihovom direktoru poveća plata. Tvrde – dobro je radio.

„Podsjećamo da je ovo kontinuirani napad na radnike i menadžment Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, u kojem se putem društvenih mreža, pisanih i elektronskih medija iznose neistine koje ruše ugled institucije i radnika Zavoda koristeći populaciju teških onkoloških pacijenata“, naveli su iz sindikata uposlenika ZZO KS.

Citostatici su na KCUS-u u međuvremenu nabavljeni, ali pacijenti su u strahu da bi do nestašice moglo doći opet. U nekim bolnicama nestašica je i dalje realnost.

Iz Kliničke bolnice Zenica za Buku kažu kako je to realan problem.

„Istina je da povremeno nedostaju neki citostatici. Pacijenti mogu nabaviti citostatike te za isti tražiti refundaciju“, kažu iz Odjeljenja za onkologiju i radiologiju zeničke bolnice.

U RS-u nije bilo značajnijih nestašica

Iz ostalih bolnica, za sada, još nema odgovora. U Republici Srpskoj ne nedostaje citostatika pa ni odgovora.

Iz Univerzitetske bolnica Foča kažu da se nestašice brzo i efikasno rješavaju.

„Nabavka citotoksidne terapije u Republici Srpskoj ostvaruje se putem centralizovanih tendera za koje je zadužen Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske. Nedostaci pojedinih citostatika su pojedinačni slučajevi koji se rješavaju posebno za svaki lijek. Značajnije nestašice nije bilo. Napominjemo da odgađanje ordiniranja citostatske terapije na nivou od par dana nema zdravstvene reperkusije po pacijenta. Nestašice hormonske terapije nije opšte bilo“, kaže za Buku zamjenica direktora Bolnice, internista-onkolog Nikolina Dukić

Problema nema ni u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.

„Liječenje onkoloških bolesnika se sprovodi raspoloživim  lijekovima u UKC RS, prema odlukama konzilijuma. Zahvaljujući mogućnostima primjene različitih terapijskih protokola na osnovu odluke struke, uključujući i primjenu paralele lijekova koji nedostaju, liječenje naših pacijenata ni na koji način nije ugroženo. Kada je riječ o pacijentima koji nisu u mogućnosti da prime paralelu lijeka, isti mogu da nabave u apotekama, a FZO RS će izvršiti refundaciju troškova“, kažu iz UKC Republike Srpske.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske pojašnjavaju da oni sprovode centralizovane javne nabavke citostatika za sve bolnice u Republici Srpskoj već niz godina, a na osnovu potreba koje iskažu same bolnice.

„FZO RS svake godine pravovremeno pokreće procedure javnih nabavki citostatika i posljednjih godina bolnice u Srpskoj su u kontinuitetu snabdjevene potrebnim lijekovima. Međutim, sporadično se znaju desiti nestašice pojedinih citostatika u bolnicama i to iz različitih razloga, na koje Fond ne može da utiče, poput globalnih nestašica na svjetskom tržištu, problema prilikom transporta – što je posebno izraženo zadnjih godina zbog aktuelnih dešavanja u svijetu, procedura uvoza i kontrola, interventnog uvoza i dr“, pojašnjavaju iz FZO RS.

FZO RS ugovore za citostatike potpisuje sa dobavljačima na dvije godine kako bi se obezbijedio kontinuitet u snabdjevanju.

„Početkom martka desio se problem sa isporukom citistatika, prvenstveno,  jer su se dobavljači suočili sa defekturama i problemima sa transportom liejkova, ali je ovaj izazov prevaziđen i već od sredine marta počela je isporuka lijekova koji su nedostajali u bolnicama. Budući da su problemi nastali zbog defektura i problema sa transportom lijekova, na koje Fond generalno nema uticaj, ali nastojali smo da konstantno budemo u kontaktu sa dobavljačima i pružimo im  svu moguću podršku kako bi citostatici što prije stigli u bolnice“, dodaju.

Pacijentima u RS refundira se 100% cijene lijeka koji su sami kupili

Osiguranici koji sami negdje kupe cititatike, FZO RS im refundira troškove  u potpunosti i ti zahtjevi se prioritetno rješavaju. U Kantonu Sarajevo refundacija je tek 50%.

„Troškove citostatika refundiramo u punoj cijeni po kojoj su ih pacijenti kupili“, kažu iz FZO RS.

Ugovori su istekli početkom godine, ali su ubrzo potpisani novi dvogodišnji ugovor, pa su pacijenti u Republici Srpskoj mirni naredne dvije godine.

„Dakle, Fond je svjestan globalnih izazova u vezi sa proizvodnjom citistatika, te zbog toga na vrijeme završava procedure javne nabavke kako bi pacijenti pravovremeno dobili terapiju“, dodaju.

Kažu i kako im je prioritet isplata refundaicje pacijentima kako ne bi ispaštali zbog nestašica.

„Ovo je još jedna prilika da vi zajedno apelujemo da se pojednostavi procedura nabavke lijekova, jer Zakon o javnim nabavkama BiH na isti nači tretira nabavku lijeka ili bilo koje druge robe, recimo,  namještaja, što nikako ne može biti isto, jer se u prvom slučaju radi o zaštiti zdravlja pacijenta“, pojašnjavaju iz FZO.

Iako sve rade, kako kažu, na vrijeme problema ipak ima jer se desi da se niko od dobavljača ne prijavi na tender pa se postupak ponavlja sve dok se ne pojavi zainteresovani dobavljač.

„Naime, naše tržište je malo i ma koliko pojedini lijekovi bili skupi, dobavljači često nemaju interesa da ih nabavljaju za naše zdravstvene ustanove. Problem dodatno usložnjava situacija u svijetu pa dobavljači koji su nam ranije isporučivali određene lijekove, sada imaju problem da ih uvezu ili transportuju iz pojedinih zemalja svijeta“, upozoravaju iz FZO.

Inače, na Listi citostatika Fonda se nalazi više od 100 lijekova za sve vrste malignih oboljenja, a za citostatike se godišnje izdvaja oko 14 miliona KM.

Dok pacijenti u Republici Srpskoj ne moraju da brinu da li će biti lijekova, pacijenti u Federaciji umjesto o ozdravljenju razmišljaju da li će sutra primiti lijek. Evidentno je da onkološki pacijenti u BiH nemaju jednaka prava na liječenje i nemaju jednak pristup zdravstvenoj zaštiti.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije