Mirno okupljanje roditelja njegovatelja biće održano u nedjelju, 11. maja 2025. godine, na Trgu Krajine u Banjaluci. Okupljanje organizuje udruženje građana „Glas tišine“.
Građanska inicijativa sa ciljem izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti, tačnije u dijelu koji se odnosi na status roditelja-njegovatelja, pokrenuta je od Udruženja roditelja „Glas tišine“ iz Banjaluke i Udruženja za pomoć MNRL Gradiška, kao reakcija na diskriminatorna zakonska rješenja koja, kako tvrde, narušavaju prava djece i osoba sa invaliditetom koje zahtijevaju 24-časovnu njegu.
Udruženje roditelja „Glas tišine“ je 20. avgusta 2024. godine podnijelo žalbu instituciji ombudsmena Bosne i Hercegovine, u vezi sa problemima statusa roditelja-njegovatelja u Republici Srpskoj.
Valentina Stojić, predsjednica Udruženja roditelja „Glas tišine“, rekla je da su ovu inicijativu pokrenuli kako bi ostvarili i proširili postojeća prava roditelja-njegovatelja.

Foto: Valentina Stojić, privatna arhiva
„Sadašnja zakonska rješenja ograničavaju prava roditelja-njegovatelja. Zato ćemo u saradnji sa advokatom izvršiti izmjene Zakona o dječjoj zaštiti koja se odnosi na status roditelja-njegovatelja. Predložene izmjene i dopune Zakona bi putem peticije uputili Narodnoj skupštini Republike Srpske u cilju upoznavanja poslanika sa našim problemom i vjerom da će preduzeti korake u izmjeni i dopuni Zakona o dječjoj zaštiti, u dijelu koji se odnosi na status roditelja-njegovatelja“, rekla je za BUKU Stojić.
Ona dodaje da je najveći problem u trenutnom zakonskom okviru granica od 30 godina starosti djeteta/lica do kada roditelji primaju naknadu, koja se svake godine određuje odlukom Vlade na početku godine.
„Roditelj-njegovatelj nema uplaćene doprinose za zdravstveno i penzijsko osiguranje, naknada je ograničena i godinama života roditelja, odnosno naknadu može primati do 65. godine, a to pravo se uskraćuje ukoliko se dijete školuje ili koristi dnevni centar, što predstavlja kršenje ustavnih prava. Prije svega, nama roditeljima je potrebna podrška. Potrebno je obezbijediti ustanovu u kojoj bi nam stručnjaci svojim znanjem i iskustvom pružili podršku i nedostaju nam dnevni centri“, rekla je za BUKU Stojić.
Ona napominje da je danas sve više djece sa smetnjama u razvoju i da dnevni centri koje imamo trenutno ne mogu da obuhvate svu djecu.
„Potreban je i dnevni centar za punoljetna lica. Kada dijete napuni 18 godina, ta djeca više nemaju gdje da borave, ukoliko su i uključena u obrazovni sistem. Nakon završetka školovanja ta djeca nemaju gdje. Neophodno je otvaranje ustanove za smještaj djece nakon gubitka staratelja. Samohrani roditelji djece sa smetnjama su u jako lošem položaju, oni isključivo žive od socijalnih davanja. Samohrani roditelji su prepušteni sami sebi. Takođe, nedostaju nam asistenti u nastavi“, dodaje naša sagovornica.
Valentina ističe da su njihovi zahtjevi da roditeljima budu uplaćeni doprinosi za penzijsko i zdravstveno osiguranje, da se izbriše dobna granica djeteta od 30 godina, odnosno da naknada bude trajna dok god je dijete živo.
„Važno je da pravo na naknadu ne prestaje ni kad roditelj navrši 65 godina. Tražimo i da pravo na naknadu imaju i oni roditelji čija djeca pohađaju školu ili su korisnici dnevnog centra ne duže od 4 h“, ističe ona.
Neformalna grupa roditelja imala je priliku u februaru 2024. godine razgovarati sa predstavnicima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.
„Na sastanku su predočeni problemi i anomalije postojećeg zakona. Osim obećanja da će se raditi na određenim unapređivanjima, ipak ni tada nismo naišli na sluh kada je izmjena zakona u pitanju. Zbog toga smo krajem februara prošle godine održali mirne proteste na Trgu Krajine, na kojima smo tražili izmjenu i dopunu Zakona, a od tada se iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite niko nije oglasio“, kaže Stojić.
U Republici Srpskoj naknada roditelja-njegovatelja iznosi 651 KM bez uplaćenih doprinosa.
„Država bi trebala obezbijediti da naknada bude na nivou najniže prosječne plate u Republici Srpskoj, a isto tako da njegovateljima budu uplaćeni doprinosi za zdravstveno i penzijsko osiguranje. U Federaciji BiH od ove godine roditelji njegovatelji primaju mjesečnu naknadu od 1.000 KM, a takođe imaju uplaćene doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje“, kaže ona.
Poruke koje će poslati javnosti i institucijama jesu: prije svega, treba prestati sa ignorisanjem roditelja njegovatelja, prestati sa diskriminacijom djece sa smetnjama u razvoju zbog zdravstvenog stanja i invaliditeta.
„Socijalna prava trebaju biti prilagođena potrebama društva i tražićemo da imamo jednaka prava kao roditelji njegovatelji u Federaciji BiH“, kaže na kraju naša sagovornica.