Roditelji djece sa poteškoćama u razvoju, okupljeni u Udruženje „Glas tišine“, uputili su danas inicijativu Narodnoj skupštini Republike Srpske, kojom traže izmjene Zakona o dječijoj zaštiti. Njihov glavni zahtjev jeste da pravo na status roditelja-njegovatelja, kao i pripadajuća novčana naknada, ne prestaje kada njihovo dijete navrši 30 godina života.
Kako navode iz Udruženja, riječ je o djeci sa teškim i kombinovanim invaliditetom, koja ni nakon 30. godine ne postaju samostalna niti manje zavisna od pomoći svojih roditelja. Njih 440, koliko trenutno ima ovaj status u RS, zahtijevaju da se priznanje za njihov rad i brigu ne prekida administrativnom granicom – jer njihove obaveze traju cijeli život.
Pored ukidanja starosne granice za ostvarivanje prava, roditelji traže i da im se uz naknadu uplaćuju i socijalni doprinosi, kako bi ostvarili pravo na penziju. Takođe, traže da im se omogući da istovremeno koriste pravo na naknadu i školovanje djeteta, jer trenutni zakon diskriminiše roditelje koji djeci žele omogućiti obrazovanje, čak i u minimalnom obimu.
Velibor Vinčić iz Broda jedan je od roditelja koji je izgubio pravo na ovu podršku upravo zato što mu dijete pohađa nastavu svega dva sata dnevno.
„Od tada vodimo svakodnevnu borbu. Dijete mi ide u školu dva sata, a ostatak dana je potpuno zavisno od mene. Pozvao sam sve narodne poslanike da nas podrže – ne samo riječima, nego i glasom u sali“, izjavio je Vinčić.
Iz Udruženja naglašavaju da su slična prava roditelja-njegovatelja daleko bolje uređena u Federaciji BiH, gdje roditelji primaju 1.000 KM mjesečno uz uplaćene doprinose.
Prema procjenama, za ispunjenje ovih zahtjeva bilo bi potrebno oko 220.000 KM mjesečno iz budžeta, što smatraju zanemarljivim iznosom u poređenju sa sredstvima koja se izdvajaju za druge, daleko manje osjetljive namjene.
„Ako se može izdvojiti 50 miliona za lobiranje i dnevno trošiti hiljade maraka na reprezentaciju, onda zaista ne bi smio biti problem izdvojiti sredstva za roditelje koji brinu o djeci 24 časa dnevno“, poručila je poslanica Tanja Vukomanović (PDP).
Zagorka Grahovac (Za pravdu i red) istakla je da se radi o jednoj od najugroženijih kategorija u društvu i pozvala sve poslanike da inicijativu podrže, bez obzira na političku pripadnost.
„Ovo je tema iznad politike. Invaliditet ne prestaje s 30 godina, a roditelji tada postaju stariji i iscrpljeniji. Moramo kao društvo imati minimum empatije i odgovornosti“, izjavila je Grahovčeva.
Roditelji apeluju da zakonodavna vlast prepozna težinu njihovog svakodnevnog života i da im omogući ono što traže – ne privilegije, nego uslove za dostojanstven život.