Rezultati istraživanja Ombudsmana za djecu Republike Srpske pokazali su da je socijalna isključenost najzastupljeniji oblik vršnjačkog nasilja, te da fizičko nasilje više nije dominantno.
Ombudsman Gordana Rajić izjavila je da je, s jedne strane, dobro to što djeca prepoznaju da nasilje nije samo fizičko.
Ona je rekla novinarima u Banjaluci, gdje je održana konferencija “Vršnjačko nasilje – primjeri dobre prakse”, povodom 20. novembra – Međunarodnog dana djeteta, da je ovaj skup jedan od koraka u prevenciji, ali i sprečavanju štetnih postupanja koje dovodi do povreda prava djece.
Rajićeva je istakla da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i ove godine podržao konferenciju što je pokazatelj da Srpska kontinuirano radi na unapređenju prava i položaja djece.
Profesor razredne nastave u Osnovnoj školi “Petar Kočić” u Novoj Topoli kod Gradiške Ljiljana Šinik rekla je da su nastavnici oslonac i podrška djeci, te njihov drugi roditelj.
“Zbog toga djeca treba da nam se obraćaju, moramo da sarađujemo da otklonimo sve nedaće, da znamo sve jedni o drugima. U suprotnom, posljedice mogu biti mnogo teže”, rekla je Šinikova i dodala da djecu danas najviše tišti samoća, zanemarenost i osjećaj nepripadnosti nekoj grupi.
Redovni profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Nebojša Macanović rekao je da se u svijetu globalizacije u prvi plan uvijek stavljaju demokratija, ljudska prava i brojne međunarodne povelje, a da nikada nije bilo više ratova, nasilja i sukoba.
“Zbog toga se moramo okrenuti sebi, svom mikrosvijetu kada je riječ o vršnjačkom nasilju i uopšte problemu nasilja i postaviti taj problem kao nacionalni. Treba nam jedinstvena strategija uz koju ćemo svi stati kako bi rekli `ne` nasilju”, rekao je Macanović.
Glavni revizor Republike Srpske Jovo Radukić rekao je da je ova služba 2023. godine sprovela reviziju učinka o temi prevencija vršnjačkog nasilja u Srpskoj.
“U izvještaju su uočene manjkavosti kako u strateškim, tako i u programsko-planskim dokumentima, sistemu izvještavanja i osnovnih i srednjih škola prema resornom ministarstvu i od ministarstva prema Vladi Srpske. Dato je osam preporuka ministarstvima prosvjete i kulture, unutrašnjih poslova, porodice, omladine i sporta, te zdravlja i socijalne zaštite”, rekao je Radukić i dodao da je revizija sprovedena u pet osnovnih i pet srednjih škola.
UPOZORENJE I OD OMBUDSMANA BiH
Ombudsmani BiH ukazuju da je situacija u pogledu zašite i ostvarivanja prava djeteta sve složenija, te da je posebno učestalo vršnjačko nasilje, nasilje na internetu i drugi vidovi nasilja nad djecom.
Povodom obilježavanja 20. novembra – Međunarodnog dana djeteta, ombudsmani pozivaju na ulaganje dodatnih napora kako bi svako dijete u BiH uživalo sva prava koja mu pripadaju u skladu sa Konvencijom o pravima djeteta.
“Svi smo obavezni da čujemo glas djeteta”, saopšteno je iz ove institucije.
Odjeljenje za praćenje ostvarivanja prava djece Institucije ombudsmana BiH ove godine postupa u više od 200 predmeta.