Revizori, koji su poslovanje Fonda PIO u 2009. ocijenili sa rezervom, konstatovali su da je rukovodstvo ovog fonda finansiralo penzije i druge obaveze iz prethodnog perioda novcem iz tekućeg priliva, a što nije predviđeno finansijskim planom. „Po našem mišljenju, to nije u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu. Posljedica toga je akumuliranje deficita, a takva praksa u budućem periodu može dovesti u pitanje stalnost poslovanja Fonda“, konstatovali su revizori.
Zbog nedostatka novca za isplatu penzija, Fond se u 2009. kod banaka zadužio oko 169 miliona maraka. Riječ je o revolving kreditima, a do kraja 2009. vraćeno je oko 138 miliona KM, tako da neizmirene obaveze Fonda u toj godini po kratkoročnim kreditima iznose 31 milion KM. Za kamate po ovim kreditima po fiksnoj stopi od 7,5 odsto plaćeno je 664.461 KM, a još moraju da vrate oko 95.000 KM.
Osim kratkoročnih kredita, Fond PIO je za isplatu penzija privremeno uzeo i oko 18,7 miliona KM od Sektora za upravljanje kapitalom od privatizacije. Upravni odbor Fonda je donio odluku da se novac od privatizacije vrati u 60 jednakih mesečnih rata počev od januara 2010.
Postupajući po zaključku NSRS iz novembra 2008. kojim je Vlada obavezana da obezbijedi isplatu penzija na dostignutom nivou, troškovi penzija za 2009, naveli su revizori, nisu u skladu sa članom 162. Zakona o penzijskom osiguranju. Navedenim članom zakona je definisano da se penzije usklađuju mjesečno, a prema stanju novca u Fondu namijenjenih za isplatu penzija. Ako Fond ne raspolaže sa dovoljno novca, ponovno će biti urađen obračun tako što će se iznos penzije za taj mesec pomnožiti s određenim koeficijentom.
Penzije nisu obračunate u skladu sa Zakonom o PIO, nego su, utvrdili su revizori, troškovi penzija projektovani na osnovu koeficijenta 1,06, a ne na osnovu planiranog raspoloživog novca.
„U nacrtu finansijskog plana, finansiranje posebnih prava iz budžeta RS projektovano je na oko 292,5 miliona KM. Međutim, Ministarstvo finansija je Fondu odgovorilo da je budžetom RS za ta prava planirano 160 miliona KM i da umanje plan finansiranja za oko 132,5 miliona KM“, navodi se u izvještaju revizora.
Kako se nisu mogli uvjeriti da postoje druga objašnjenja za navedeno umanjenje novca, revizori smatraju da postoji nedovoljna usaglašenost stavova Fonda i ministarstava rada i finansija RS i da nije ispoštovan član 199. Zakona o PIO. Taj član Zakona je definisao da Republika obezbjeđuje Fondu PIO novac za pokriće rashoda za posebna prava, kao i za pokriće troškova za ova prava.