Prvostepenom presudom utvrđeno je da je Republika Srpska, putem Ministarstva unutrašnjih poslova, postupala nečovječno i ponižavajuće, čime je prema tužiocu Ozrenu Perduvu iz grupe “Pravda za Davida” izvršila neposrednu, višestruku i produženu diskriminaciju i torturu. Sud je zaključio da je time povrijeđeno pravo tužioca na jednako postupanje, slobodu, slobodu kretanja i ravnopravnost sa drugim građanima. Tuženoj strani je zabranjeno dalje diskriminatorno ponašanje.

Ova presuda, iako prvostepena i nepravosnažna, predstavlja značajan korak ka pravdi za tužioca, koji ističe da je riječ o moralnoj satisfakciji nakon svega što je prošao:
„Ovo je za mene veliki uspjeh i pobjeda. Zadovoljenje pravde, ako može tako da se kaže. Moralna satisfakcija prije svega za sve ono ružno i mučno što sam doživio na svojoj koži. A, mnogo toga je bilo. Ne ponovilo se“, napisao je Perduv.
Dodaje i da su neki tvrdili da pretjeruju, ali presuda sada, kako kaže, jasno pokazuje istinu – „crno na bijelo“.
Tužiocu pravnu podršku pružila advokatica Jovana Kisin Zagajac, kojoj upućuje veliku zahvalnost na doprinosu u „nimalo naivnom postupku“.
Na kraju poručuje da borba ne prestaje:
„Nastavljamo dalje do pravosnažne presude! I da – ono zbog čega se sve ovo posljedično i desilo je i dalje prioritet – Pravda za Davida! Nema je. Još uvijek.“
Podsjetimo da su tokom 2018. i 2019. godine, aktivisti grupe “Pravda za Davida” gotovo svakodnevno bili podvrgnuti legitimisanjima, često bez jasno obrazloženog razloga. Mnogima je bilo onemogućeno slobodno korištenje javnih prostora u Banjaluci. Iako su iz Policijske uprave Banjaluka tvrdili da postupaju u skladu sa zakonom, njihovo djelovanje se nije moglo utemeljiti u važećim zakonima o javnom redu, miru i javnim okupljanjima.
David Dragičević je nestao u noći sa 17 na 18. mart 2018. godine. Pronađen je mrtav na ušću rijeke Crkvene u Vrbas u centru Banjaluke 24.marta.
Slučaj ubistva Davida Dragičevića zvanično je u nadležnosti Tužilaštva BiH, ali nikakvih novih informacija nema u vezi sa tim slučajem