“Mnogo vremena se još uzaludno troši na rasprave oko ustavnih uređenja i nadležnosti u zemlji, što skreće pažnju sa onoga što građani istinski trebaju – više radnih mjesta, odgovarajuće obrazovanje i bezbjedno okruženje”, rekao je Vigemark na prijemu u Banjaluci, koji je organizovao povodom Dana Evrope.
Vigemark je pozvao sve donosioce odluka u BiH da iskoriste postojeći zamah u procesu evropskih integracija da zajednički naprave pravi iskorak jer postoji mnogo više stvari koje su zajedničke nego onih koje ih dijele.
On je podsjetio da je BiH posljednja u nizu evropskih zemalja koja je podnijela aplikaciju za članstvo u EU i da sama aplikacija dolazi u izazovnom trenutku.
“Tokom protekle godine svjedočili smo o brojnim pozitivnim pomacima, a konačno je 1. juna prošle godine stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU, dok je sa međunarodnim finansijskim institucijama usaglašena ambiciozna Reformska agenda”, podsjetio je Vigemark.
On je napomenuo da su u BiH u toku važne socio-ekonomske reforme, ističući da bi prva faza sprovođenja Reformske agende mogla biti okončana u narednih nekoliko mjeseci.
Vigemark je rekao da je BiH, kao i drugi dijelovi Evrope, zemlja kulturnih, etničkih i vjerskih različitosti sa brojnim prirodnim resursima, uključujući ljude.
On je istakao da je EU opredijeljena da snažno podržava BiH, čiji je Unija najvažniji partner, te da će ta uloga biti nastavljena i u budućnosti.
Šef Delegacije EU u BiH izrazio je zahvalnost nadležnim organima Republike Srpske koji su pružili podršku otvaranju obnovljene Ferhat-pašine džamije u Banjaluci, ističući da to predstavlja važan korak u procesu pomirenja.
Vigemark je podsjetio da je EU podržala obnovu banjalučke tvrđave “Kastel”.
Govoreći o Danu Evrope, Vigemark je rekao da 9. maj predstavlja početak do tada ne zabilježene ere mira i prosperiteta u brojnim područjima kontinenta.
“Stabilnost koja je prisutna na evropskom tlu više od polovine vijeka zasniva se na zajedničkoj svrsi – jedinstvu i solidarnosti evropskih nacija, ali da su danas ugroženi brojni od ciljeva osnivača EU”, istakao je Vigemark.
On je rekao da je o prijetnjama opstanka EU govorila visoki predstavnik Federika Mogerini, koja je navela da kod ovih prijetnji nije riječ o terorizmu i migracijama i da pola milijarde građana EU to može podnijeti.
“Prava prijetnja opstanku EU dolazi iz naših samih granica. EU je ugrožena onda kada gradimo zidove umjesto da ih rušimo, kada se ponašamo kao polovični Evropljani, kada tražimo pomoć, ali nismo spremni da pomognemo drugima ili kada diskriminišemo druge na osnovu boje njihove kože, jezika i načina na koji se mole”, naveo je Vigemark.
On je zaključio da je EU potrebno liderstvo i da treba sačuvati i reformisati Evropu.
Prijemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Željka Cvijanović, ministar pravde Anton Kasipović, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić, predsjedavajući Vijeća naroda Srpske Nada Tešanović, gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović.
Skupu su prisustvovale i mnoge ugledne ličnosti iz privrednog, javnog i kulturnog života Srpske.