„Potrebno je precizirati da referendumska pitanja mogu biti u skladu sa nadležnostima RS, Ustavom RS i Ustavom BiH, ali i precizirati da teritorijalni integritet, suverenitet i bezbjednost BiH ne mogu biti tretirana Zakonom o referendumu“, izjavio je medijima predsjedavajući Kluba Bošnjaka RS Edin Ramić.
Istovremeno je bošnjački klub predložio i amandman u kojem navode da inicijatori za raspisivanje referenduma, tj.predsjednik i Vlada RS moraju imati saglasnost i potpredsjednika RS.
„U organima za sprovođenje referenduma mora biti ispoštovana proporcionalna zastupljenost konstitutivnih naroda, umjesto sada predviđenog `da će se o tome voditi računa”, rekao je Ramić.
Međutim, generalni sekretar predsjednika RS Mile Dmičić izjavio je za „EuroBlic“ da amandman Bošnjaka, kojim se traži i saglasnost potpredsjednika RS, prilikom inicijative za referendum, nema uporište u Ustavu RS.
„U Ustavu RS, u članu 80 navedeno je da predsjednik samostalno obavlja svoje ustavom utvrđene funkcije. Dva potpredsednika pomažu predsedniku u obavljanju poslova, ali samo onih koje im poveri predsednik RS“, kaže Dmičić.
Kad je reč o amandmanu koji se tiče odlučivanju o referendumu u Vladi RS, Dmičić je objasnio da je Vlada RS kolektivni organ i da odlučuje drugačije. Odluke se donose prostom većinom, odnosno sa 51 odsto glasova, kvalifikovanom ili dvotrećinskom većinom ili konsenzusom – punom saglasnošću.
Prema pisanju “Blica” u NSRS nisu željeli da komentarišu amandmane Bošnjaka dok ih zvanično ne dobiju. Prethodno, Klub Srba nije imao nikakvih zamjerki na taj Zakon.
Podsjetimo, Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi je Narodna skupština RS usvojila 10. februara, a raspravu o njemu su bojkotirali bošnjački prlamentarci.
Klub Hrvata u Vijeću naroda Republike Srpske nije postavio pitanje vitalnog nacionalnog interesa na Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi zato što o tome nije postignuta saglasnost unutar Kluba, izjavio je predsjedavajući Kluba Tomislav Tomljanović nakon održane sjednice Vijeća naroda.
Prema njegovim riječima, Zakon ima niz tehničkih propusta, a jedan od većih je što će velikom broju građana koji glasaju putem pošte učešće na referendumu biti onemogućeno zato što je ono u isključivoj nadležnosti Centralne izborne komsije /CIK/ BiH.
U som osvrtu na uloženi veto Predsjenik Narodne Skupštine RS Igor Radojičić je kazao kako je veto bio očekivan ali je istovremeno i dodao to, da će zakon proći na Ustavnom sudu RS.
“Ja mislim da ovaj zakon može izdržati test Ustavnog suda RS, jer je vrlo objektivan i tehnički dobro napisan. Samo je pitanje kada će dospjeti do te tačke da Ustavni sud o njemu odlučuje”, rekao je Radojičić.
Najoptimističniju prognozu za održavanje referenduma o pitanju “Da li ste za Dejtonski sporazum ili ne” dao je sam premijer RS-a nakon njegovog usvajanja. Tom prilikom premijer je rekao kako bi volio da se referendum održi u martu ili aprilu, ukoliko “muslimani i bošnjaci ne stave veto”, onda bi on , zbog procedure morao biti pomjeren na juni ili juli.
Ipak se desilo, veto je uložen, Zakon ide na dalje proslijeđivanje prema Ustavnom sudu RS.
Prema nekim tvrdnjama Ustavni Sud neće ni razmatrati veto Bošnjaka.
Potpredsjedavajući Vijeća naroda RS-a Miroslav Mikeš podsjetio je početkom godine na praksu Ustavnog suda RS-a da ne odlučuje o vetu na skupštinske zaključke, uz ocjenu da neće ni razmatrati pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa Kluba Bošnjaka na zaključke Narodne skupštine RS-a u vezi s referendumom u RS-u.
Prema najavi premijera Dodika postavljeno pitanje će biti “Da li ste za Dejtonski sporazum i protivite li se nametnutim odlukama Visokog predstavnika?”
I šta sad?
Dragi sugrađani, ukoliko ste se ponadali da ćete već za nekoliko dana izaći u svoje mjesne zajednice i odrediti sudbinu naše Republike, ili čega već, grdno ste se prevarili. Referendumska priča je uloženim vetom dobila oznaku nastaviće se….
Dotad, uživajte u prividu da su oni tu za vas i da su vam dali mogućnost da budete dio tog predizbornog cirkusa…