Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske je, na prijedlog Republičkog pedagoškog zavoda, donijelo novi Pravilnik o nastavnom planu i programu za osnovno vaspitanje i obrazovanje, koji je u primjeni od školske 2024/25. godine.
“Republički pedagoški zavod je predložio da predmet ‘Demokratija i ljudska prava’ ne bude samostalan, a da se očekivani ishodi učenja u okviru ovog predmeta – poznavanje ljudskih prava, osnova demokratije i značaj građanskog učešća – integrišu u postojeće nastavne predmete“, rekli su za BUKU iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
Donosimo reakcije na ukidanje ovog predeta:
Tanja Vukomanović, narodna poslanica PDP-a
“Nosite se vi i vladavina prava” postaje program ove vlasti i on se, sudeći po svemu, ozbiljno i sistemski, sprovodi već duže vremena. Umjesto da mladima otvore oči, oni posve im zatvaraju horizont. Demokratija i ljudska prava se izbacuju iz škola, ali dolaze naljepnice političara i promocija poslušnosti kao vrhovna vrijednost. Iskreno, nismo od ove vlasti očekivali čuda i obrazovne reforme, ali uvijek iznova iznenadi koliko sistemski rade na uništavanju društva.
Dok se mi čudimo, nadležni ipak moraju dati odgovore: U kojim će predmetima učenici konkretno učiti o ljudskim pravima, slobodi govora i građanskim obavezama?; Ko je nadležan da garantuje da ti sadržaji ne ostanu samo na papiru, već da zaista uđu u nastavu?; Na koji način će biti obezbijeđeno da djeca razumiju svoja prava i da znaju kako ih mogu zaštititi u praksi?
Mirna Savić Banjac, menadžerka grada Banjaluka i narodna poslanica
Globalni fenomen je da se mnogo manje misli svojom glavom. Alati su odavno tu: za komunikaciju, emociju, instant znanje i more informacija koje je nemoguće sažvakati.
Koliko god prednosti nam donijela tehnologija 21.vijeka, isto tako nam je oduzela neke značajne karike koje su sigurno neophodne da duh ostane zdrav. A kad duh nije zdrav, gdje nam je temelj?
Jedna od najvažnijih uloga škole, posebno danas, mora da bude ta da djecu uči da misle svojom glavom. Ni manje, a ni više od toga. Kako će se taj predmet ili predmeti formalno nazivati, mnogo je manje važno. Kvalitetno obrazovanje moralo bi stvari poput kritičkog razmišljanja, razumijevanja, tolerancije, empatije njegovati u svakom predmetu. Zdravo razmišljanje činiti sastavnim dijelom života i osnovom obrazovanja, ali i vaspitanja, koje takođe polako izumire.
Zato, ako vidite da nešto ne daje rezultate (a ne možemo reći da se studiozno pristupilo ovom predmetu pa tako ni analizi rezultata), popravite! Ne ukidajte! Najlakše je reći: ne može, teško je. To u suštini u govorimo i mladim generacijama, a potpuno je pogrešno.
Ne ide, odustani! Idi linijom manjeg otpora!
To nas je dijelom i dovelo gdje jesmo.
Dužnost nadležnih je da preuzmu odgovornost za ono šta rade. A ne da uče i mlade naraštaje da odgovornosti nema.
Đorđe Vučinić, , poslanik Liste za pravdu i red u Narodnoj skupštini Republike Srpske!
U Republici Srpskoj ukinut predmet Demokratija i ljudska prava.
Realno, za koji će nam… svejedno niko ništa nije naučio iz toga. A skoro sve petice i četvorke (ako je ko bio nemiran na času, doduše).
Predlažem da se u novi nastavni plan i program uvrsti PRIVREDNI KRIMINAL, a da se predmet Fizičko vaspitanje dopuni disciplinom – skupljanje glasova na 100 metara.
Test iz Muzičke kulture da obavezno sadrži pitanja tipa: “Navedi naziv pet hitova muzičkog sastava Božo i Repa”, te “ko je nastupao pod šatorom gdje se popilo najviše piva na posljednjem Kočićevom zboru”.
Vezan tekst: