Reakcije na Dodikovu izjavu o “mirnom razdruživanju”

Iako zvuči slično, ovo nije ratna propaganda SDS-a emitovana na RTRS-u 1992. godine kojom se poručuje „razdružićemo se i biće nam bolje“, ovo su riječi premijera RS Milorada Dodika izrečene prilikom posjete Radio-televiziji RS 22. marta 2010. godine.

Priča o razdruživanju dva dijela jedne zemlje priziva u sjećanje devedesete i nikako nije dobra, iako se radi o jeftinoj predizbornoj retorici stav je većine političkih stranaka u BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pričom o nefunkcionalnosti zemlje Dodik prikriva istinu da je učinio sve da je učini takvom, kaže zastupnik SDA u Parlamentu BiH Halid Genjac. No ono što čudi jeste blaga reakcija Ureda visokog predstavnika i međunarodne zajednice koja bi trebala biti odlučnija. No ukoliko je ne bude, pitanje je šta dalje, kaže Genjac:

„Ili da se promijeni, ili nova međunarodna konferencija koja bi to pitanje riješila – da ne bude kasno kad ove izjave sa sobom izazovu destabilizaciju stanje u BiH, pa i u cijelom regionu, pa nastanu katastrofalne posljedice – jer radi se o državi, a država se krvlju stiče i krvlju brani.“

Ovakve izjave sasjeći u korjenu

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Bosna se nije podijelila topovima, pa neće ni mikrofonima, poručio je član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić:

„To je samo retorika, to su samo izjave koje ne mogu imati nikakve efekte. Ako nije moglo topovima, ne može mikrofonima, sasvim sigurno. A onaj kome nije dobro u BiH, može da ide iz BiH, ali ne može ništa uzeti u BiH. To treba da bude jasno. Građani BiH su rekli na referendumu šta žele, međunarodna zajednica pristala i prihvatila demokratsku volju građana BiH – i stvar je završena.“

Zamjenik predsjednika HDZ BiH Niko Lozančić:

„Mislim da izjave ovog tipa nisu dobre ni za koga, pa ni za onog ko ih daje.“

Ovakve izjave, iako dio predizborne kampanje, moraju se sasjeći u korjenu, kaže zastupnik SDP BiH u Parlamentu BiH Denis Bećirović:

„Ustav BiH se mora poštovati, Dejtonski mirovni sporazum se mora poštovati – sve dok drugačije ne odluče predstavnici građana.“

I Ured visokog predstavnika zastupa tezu kako Dodik ubire političke poene, prenosi glasnogovornica
Umjesto traženja rješenja za stvarne brige građana, kao što su otvaranje radnih mjesta i privlačenje stranih ulaganja, namjera ovakvih izjava premijera Dodika je da se ugroze onaj isti mir i stabilnost za koje on tvrdi da želi održati.

Ljiljana Radetić:

„Umjesto traženja rješenja za stvarne brige građana, kao što su otvaranje radnih mjesta i privlačenje stranih ulaganja, namjera ovakvih izjava premijera Dodika je da se ugroze onaj isti mir i stabilnost za koje on tvrdi da želi održati. Suverenitet i teritorijalni integritet BiH su garantovani međunarodnim pravom uključujući i Dejtonski mirovni sporazum. Ponavljanim osporavanjem postojanja BiH premijer Dodik šteti RS čije interese pretendira da predstavlja. Svako ko osporava teritorijalni integritet BiH, osporava i postojanje njenih sastavnih dijelova uključujući RS.“

Politički rejting raste

Svi koji poznaju suštinu Dejtonskog sporazuma znaju da u njemu ne postoji mogućnost otcjepljenja jednog od entiteta. Politika Sjedinjenih Američkih Država po ovom pitanju je poznata – suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine su neupitni, stav je Američke ambasade u BiH.

Isto zna i Dodik, tvrde političari, ali cilj opravdava sredstvo – politički rejting nakon ovakvih izjava raste. Predsjednik SDS-a Mladen Bosić:

„Ne mislim da iko više ozbiljno shvata izjave koje su u vidu prijetnji, kao što ne mislim da iko ozbiljno shvatio one prijetnje da namjeravaju da napuste zajedničke organe BiH. Interesantno je da se odmah uključuju i drugi akteri i toj priči, koja je izbornog karaktera, daju dodatnu težinu.“

Na pitanje čemu prizivanje razdruživanja koje je u BiH naročito osjetljivo, Dodikov stranački kolega iz SNSD-a u državnom Parlamentu Drago Kalabić kaže:

„Osjetljivo je i ukidanje RS, osjetljivo je i 100 posto BiH, osjetljivo je i ’fašistička i genocidna tvorevina’. Mislim da BiH, ako pojedine političke partije ili grupe ne žele da u njoj grade princip kompromisa i konsenzusa, mora razmišljati i o drugim opcijama.“

Koliko daleko priča o podjeli BiH ide građani su već vidjeli. Previše je klinova kojima je RS zakovana za BiH, kaže član Predsjedništva SDA Bakir Izetbegović:

„Deset hiljada Srebreničana, pet hiljada Kozarčana, pet stotina jama u koje su bacili nevine pobijene civile – sve to zakiva defintivno taj dio koji se zove RS za BiH.“

Sijanje straha i nepovjerenja, zbog kojeg se i danas građani osvrću preko ramena, čini se ni nakon 15 godina mira nije prestalo. Prizivanje ratnih teza, pa makar i u svrhu vlastite promocije, na tlu BiH ne sluti dobru.

 

Preuzeto sa www.slobodnaevropa.org

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije