Rastrošnost institucija BiH

Ured za reviziju institucija BiH objavio je jučer rezultate revizije poslovanja 62 državne institucije u 2009. godini, koji ponovo pokazuju katastrofalno loš učinak i bezobzirnu rastrošnost aktuelnih vlasti.

Većina institucija, među kojima su najviše državne institucije Predsjedništvo BiH, Parlament BiH i Vijeće ministara, kršila je državne zakone, posebno antikorupcioni Zakon o javnim nabavkama, neopravdano trošila državni novac, kršila vlastite pravilnike i odluke i izbjegavala uspostaviti efikasan sistem kontrola.

Kako je na jučerašnjoj konferenciji za novinare rekao generalni revizor Milenko Šego, 15 državnih institucija dobilo je mišljenje s kvalifikacijom “negativno”, 19 je dobilo pozitivno mišljenje s istaknutim određenim problemima, dok je 28 institucija ocijenjeno pozitivnim.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

No, kako je pojasnio, revizori su iznijeli zamjerke na način utroška više od polovine državnog budžeta!

– Broj od 28 pozitivno ocijenjenih institucija bio bi impozantan da se ne radi o manjim agencijama i proračunskim korisnicima. Ali, skoro 60 posto ukupnog proračuna ipak ima određene probleme gdje su uočeni određeni propusti i kršenja zakona – naveo je Šego.

Analiza 62 objavljena izvještaja državne revizije pokazuje da funkcioneri nastavljaju s ranijom praksom krčmljenja državnog novca, svjesno kršeći procedure i zakone. To se posebno odnosi na najviše institucije, među kojima su državna ministarstva i Parlament BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Revizori su iznijeli brojne zamjerke na neprimjenjivanje zakona o javnim nabavkama, ekstremne troškove reprezentacija i plaćanje visokih telefonskih računa. Kao i ranijih godina, izvještaji će biti upućeni Parlamentu BiH, a nakon toga i Državnom tužilaštvu koje će utvrditi da li postoji nečija krivična odgovornost. 

Predsjedništvo BiH: Koristili avion iz RS, a kalkulaciju troška nemaju

Ured za reviziju BiH iznio je ozbiljne zamjerke na rad Državnog predsjedništva, među kojima se posebno ističu:

– Zaključivanje ugovora s Vazduhoplovnim servisom RS za potrebe prijevoza u zemlji i inozemstvu prilikom odlaska u radne posjete, koje je koristio član Predsjedništva Nebojša Radmanović. Potrošeno je oko 51.500 KM, ali, kako su naveli revizori, nije dostavljena kalkulacija troškova.

– Pojedinim uposlenicima isplaćivani su naknada plaće po više osnova, prekovremeni rad, rad u neradne dane, rad nedjeljom i u vrijeme državnih praznika, bez adekvatnog objašnjenja.

– Veliki broj uposlenih ima pravo na naknadu troškova mobitela, a u pojedinim slučajevima troškovi se pravdaju računima za nabavu prepaid kartica.

Ministarstvo sigurnosti BiH: Ugovor vrijedan 34.398 KM mimo procedure

Ministarstvu sigurnosti BiH Ured za reviziju je iznio nekoliko zamjerki, uključujući i loše planiranje utroška sredstava.

– Kršenje zakona o javnim nabavkama, između ostalog pri nabavci kancelarijskog materijala i lijekova. Sklopljen ugovor s firmom „Fale“ d.o.o. Ilidža u vrijednosti od 34.398 KM bez provođenja zakonske procedure.

– Nekontrolirano korištenje službenih vozila. – Prekoračenje troškova za mobilne telefone.

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice: Romima otišlo 1,83 miliona KM, projekta još nema

Ured za reviziju BiH u svom izvještaju naveo je niz kritika na rad Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, među kojima su:

– Implementatorima projekta stambenog zbrinjavanja Roma odmah prebačeno 1,83 miliona maraka iako još nema projekta o utrošku sredstava. Revizori upozorili na veliki rizik od nenamjenske potrošnje.

– Nabavka opreme za 45.000 maraka suprotno Zakonu o javnim nabavkama. – Mjesečna naknada za smještaj zamjenika ministra iznosi 800 KM, a za savjetnika zamjenika ministra 550 KM, što je više od zakonom propisane naknade.

– Crveni križ dostavio nepotpunu dokumentaciju o utrošku sredstava Ministarstva. Generalni sekretar Crvenog križa Dušan Kulušić za pet mjeseci zaradio 20.091 KM.

Ministarstvo prometa i komunikacija: Misteriozni troškovi u inozemstvu

Ured za reviziju preporučio je da se pojača sistem internih kontrola u dijelu korištenja službenih vozila, reprezentacije i usluga mobilnih telefona.

– Kod opravki i održavanja službenih vozila nisu pravljeni interni zahtjevi za opravku vozila, niti su sačinjavani izvještaji.

– Kod računa za reprezentaciju koji su priloženi uz putne naloge u inozemstvu, nisu pravljene zabilješke o povodu nastanka troška.

– Pojedini korisnici dopunjavali su prepaid računa, što se ne može smatrati upotrebom mobilnih telefona u službene svrhe.

– Nisu prilagani cjeloviti računi o izvršenim uslugama korištenja mobilnih telefona.

Ministarstvo vanjske trgovine: Za unajmljivanje stana 1.228,50 KM mjesečno

Utvrđeno je nekoliko nepravilnosti u radu Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. – Testiranjem je utvrđeno da se imenovanom licu plaća zakupljeni stan u iznosu od 1.228,50 KM mjesečno, što je nekoliko puta više od propisane naknade za smještaj.

– Devet rukovodećih službenika primalo naknade za odvojeni život u iznosu od 400 KM i tokom godišnjeg odmora, za šta, prema mišljenju revizije, nije bilo osnova.

Ministarstvo odbrane: Izdaci za reprezentaciju iznosili 1.577.904 KM

Ured za reviziju institucija BiH utvrdio je veliki broj nepravilnosti u radu Ministarstva odbrane.

– Niz nepravilnosti u naknadama za odvojeni život i smještaj. Uočena je razlika između broja korisnika prava na odvojeni život i broja korisnika prava na smještaj, što ukazuje na to da postoji rizik i sumnja na zloupotrebu prava pojedinaca koji koriste pravo na ovu naknadu. – Ukupni izdaci za gorivo u 2009. godini iznosili su 8.079.266 KM. Inspektori su utvrdili da se prilikom isporuke goriva dobavljači ne pridržavaju ugovorenih rokova, tako da se u većini slučajeva isporuka goriva izvršava u momentu promjene cijene goriva naviše. – Izdaci za reprezentaciju iznosili su 1.577.904 KM. Knjiženi pojedini računi s izuzetno visokim iznosima (npr. 38.515 KM za voćni sok 0,2 l; 15.400 KM za prirodnu negaziranu vodu 1,5 l)

Kako se poslanici i delegati “grebu” o državni proračun: Za posjete porodici 101.733 KM!

Ured za reviziju institucija BiH uputio je posebne kritike Državnom parlamentu, gdje poslanici i delegati, uprkos astronomskim primanjima, koriste svaku priliku da se “ogrebu” o državni proračun. Utvrđeno je da je pojedincima isplaćivana naknada za topli obrok i dok su bili na putu, jer nema evidencija kada ko dolazi na posao.

– Pregledom putnih naloga uočili smo u pojedinim slučajevima da troškovi smještaja za službena putovanja u inozemstvo nisu pravdani na osnovu vjerodostojne dokumentacije – navode revizori.

Uočena je i praksa da pojedinci troškove ručkova i večera u restoranu u zgradi zajedničkih institucija pravdaju kao “reprezentaciju”. Revizija je, također, upozorila da se preispita potreba isplate naknada za “posjetu porodicu”. Poslanicima i delegatima su u tu svrhu isplaćene čak 101.733 KM, a to pravo koristio je 21 poslanik i delegat.

Također, posebno se upozorava na sumnjiv način utroška značajnih sredstava od milion maraka za rad poslaničkih klubova.

Utvrđeno je da je 450.000 KM sa te budžetske stavke prebačeno direktno političkim strankama (!?), a ostatak uglavnom potrošen za naknade troškova i plaćanje ugovorenih usluga.

Dnevni avaz

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije