Cijene nekretnina u Bosni i Hercegovini doživljavaju značajan rast, što postavlja nova pitanja o stabilnosti tržišta i mogućnostima za kupce.
Prema posljednjim podacima, cijene stanova i kuća u većim urbanim centrima, kao što su Sarajevo, Banja Luka i Mostar, porasle su u posljednjih godinu dana za više od 10%, a u nekim područjima rast je čak i veći.
Uzroci rasta cijena
Rast cijena nekretnina u BiH uglavnom je posljedica nekoliko faktora. Prvi i najvažniji je povećana potražnja, koja dolazi uslijed rasta broja stanovnika u urbanim sredinama, kao i povećanja interesa za kupovinu nekretnina od strane inozemnih kupaca.
Također, inflacija i povećanje troškova izgradnje uslijed rasta cijena građevinskog materijala i rada također su doprinijeli ovom rastu.
Dodatni faktor je niskih kamatnih stopa na stambene kredite, koji omogućavaju građanima lakši pristup kreditima, a time i veću mogućnost kupovine nekretnina. Ipak, stručnjaci upozoravaju da ovaj trend može dovesti do pregrijavanja tržišta, posebno ako potražnja u budućnosti opadne.
Posljedice za tržište i kupce
Povećanje cijena nekretnina donosi i svoje negativne aspekte, posebno za mlade porodice i kupce prvih stanova. Cijene stanova u glavnim gradovima, poput Sarajeva, sada su iznad 3.000 KM po kvadratnom metru, što čini kupovinu nekretnina gotovo nedostižnom za veći broj građana.
Također, porast cijena najma čini iznajmljivanje nekretnina skupljim, što ima utjecaja na studente i radnu snagu koja se seli u velike gradove. Analitičari upozoravaju na rizik od gubitka pristupačnosti stanovanja za niže i srednje društvene slojeve.
Potencijalni rizici i regulacija tržišta
S obzirom na trenutni rast cijena, mnogi stručnjaci smatraju da bi moglo doći do korekcije tržišta, koja bi mogla uzrokovati pad cijena, naročito ako se poveća ponuda novih nekretnina. U tom kontekstu, postavlja se pitanje da li će vlasti reagirati uvođenjem mjera za stabilizaciju tržišta i olakšavanje pristupa nekretninama.
Iako trenutni rast cijena nekretnina može biti pozitivan za investitore, veliki broj građana suočava se s otežanim uvjetima za kupovinu ili najam nekretnina.
Stručnjaci savjetuju oprez u daljnjem ulaganjima u nekretnine i pozivaju na moguću regulaciju tržišta kako bi se spriječio njegov daljnji pregrijavanje i omogućila pristupačnost stanovanja za sve slojeve društva.