Raskinuti su koncesioni ugovori za gradnju dvije elektrane na vodotocima Crni i Bijeli Rzav u Višegradu te će rijeka Rzav sada slobodno teći.
Kako su istakli iz Centra za životnu sredinu, voljom naroda je odbranjena rijeka Rzav.
“Naime, kroz ove koncesije planirane su dvije elektrane na vodotocima Crni i Bijeli Rzav, na rijekama koje na području opštine Višegrad, u mjestu Sastavci, stvaraju rijeku Rzav, koja teče u dužini od skoro 25 kilometara i ulijeva se u rijeku Drinu. Pozdravljamo ovakvu odluku Vlade Republike Srpske. Ona predstavlja krunu svih aktivnosti koje su kulminirale prije nekoliko godina, kada su građani svojom voljom i protestima odbranili ovu rijeku od gradnje sedam malih elektrana na njenom toku”, navode iz Centra za životnu sredinu.
Naglašavaju da svakako najveća zasluga ide građanima koji su ustali u odbranu svoje rijeke i danas na održiv način koriste mnoge benefite koje im ona pruža.
Vladimir Tadić, koordinator programa “Energija i klimatske promjene” u Centru za životnu sredinu, za “Nezavisne novine” kaže da je planirana gradnja sedam elektrana, s tim da je pet koncesija prethodno raskinuto.
“Bile su ostale još dvije koncesije i sada su one zvanično raskinute, tako da je stvar završena što se tiče planiranja. Od njih ukupno sedam, više se ne planira niti jedna elektrana. Borba je bila duga i teška, ali protestima građana tokom 2020. i 2021. godine se uspjela spriječiti gradnja. Kasnije je uslijedilo raskidanje koncesija”, rekao je Tadić.
Prema njegovim riječima, sada imaju rijeku Rzav koja je potpuno slobodna od tih projekata.
“Uz sve to, radi se na zaštiti Rzava kroz istraživanje živog svijeta i već smo utvrdili brojne vrijednosti tog područja. Ovo područje rijeke Rzav je prirodno stanište i mrestilište dunavskog lososa, tj. mladice, vrste koja je danas izuzetno ugrožena i prirodna staništa su joj degradirana”, navodi Tadić te dodaje da mnoge endemske vrste nastanjuju kanjon Rzava.
“Nadamo se da će uskoro biti i formalno proglašeno zaštićeno područje u rangu Parka prirode kako je to i prvobitno planirano”, ističe on.
Iz Centra za životnu sredinu navode da je ovo područje izuzetno značajno u pogledu mnogih vrsta, što je potvrđeno na ovogodišnjem Biologer kampu, koji je okupio naučnike iz regiona i Evrope, a čiji je osnovni cilj bio da utvrde biorazličitost ovog kraja.
“Danas ova rijeka i njen kanjon treba da uvažavaju posebnu zaštitu kao park prirode, kako je to i prostornim planom Republike Srpske predviđeno”, istakli su iz Centra.
Istraživanja za zaštitu rijeke Rzav se sprovode kroz projekat “Dragulji prirode”, koji ima za cilj jačanje otpora i učešća lokalnih zajednica i podršku civilnim društvima za proglašenje novih zaštićenih područja u Bosni i Hercegovini.