Dok se 1. maj širom svijeta obilježava kao praznik rada i podsjetnik na radnička prava, u Republici Srpskoj situacija nije nimalo za slavlje – posebno ne za više od 10.000 zaposlenih u lokalnim administracijama koji su, kako tvrdi predsjednik Sindikata uprave RS Božo Marić, ostavljeni na milost i nemilost načelnika i gradonačelnika.
„Pozdravljamo povećanje plata zaposlenih čije se zarade finansiraju iz budžeta Republike“, kaže Marić, ali odmah dodaje: „Gorak ukus u ustima ostavlja ponašanje ministarke Senke Jujić koja se, pod prijetnjama i ucjenama Žutog sindikata, odnosno Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi, koji djeluje unutar Saveza sindikata Republike Srpske, povukla iz kolektivnog pregovaranja.“
Prema njegovim riječima, ovakvim potezima direktno su ugrožena prava zaposlenih u organima lokalne samouprave, jer je Sindikat uprave RS u prethodnih 25 godina pregovarao i potpisivao sve posebne kolektivne ugovore (PKU) – koji su do sada bili jedina pravna osnova za uređivanje plata i drugih prava radnika.
Sabotaža radničkih prava?
Marić je posebno oštar prema Sindikatu lokalne samouprave, uprave i javnih službi i Ministarstvu uprave i lokalne samouprave, optužujući ih da su godinu i po dana opstruisali zaključenje novog PKU, da bi na kraju, i nakon usaglašavanja sa predstavnicima Vlade, isti bio oboren pod prijetnjama i pritiscima.
„Da li je to dogovoreni scenario Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi i Ministarstva – neka procijene radnici. Ali činjenica je da su ostavljeni bez zaštite i bez kolektivnog ugovora“, kaže Marić.
Šta dalje?
Na pitanje da li će Sindikat uprave RS povući konkretne poteze, Marić odgovara: „Imamo Skupštinu 16. maja i na njoj ćemo sasvim sigurno donijeti određene zaključke koji će se ticati ministarke Jujić i njenog povlačenja iz kolektivnog pregovaranja zbog ucjena Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi.“
Lošije nego prije 15 godina
Za kraj, pitamo ga kako je biti radnik u javnoj upravi maja 2025. godine – bolje, lošije ili isto kao prije deset-petnaest godina?
„Danas je to potpuna suprotnost u odnosu na 2010, i kada je u pitanju nivo plata, ali i uslova rada“, kaže Marić. „Nažalost, iz javne uprave je uglavnom otišla velika većina sposobnih, a primljena je gomila podobnih koji svoje neznanje kompenzuju bahatošću i silom. To svakako ostavlja gorak ukus u ustima ako vidimo u šta se pretvorila javna uprava.“