RADIOAKTIVNI OTPAD PRED VRATIMA BIH: Izrevoltirani građani odlaze u Zagreb po informacije o Trgovskoj gori

Foto: Green team

Izrevoltirani tromim i neefikasnim djelovanjem Bosne i Hercegovine, a sa druge strane namjerom Hrvatske da u napušteni vojni objekat lociran 800 metara od rijeke Une, u sam granični pojas dvije države, smjesti radioaktivne otpade iz Krškog kao i opasne otpade iz čitave Hrvatske, građani i aktivisti iz Novog Grada otišli su u Zagreb u Informativni centar o radioaktivnom otpadu koji se nalazi u Tehničkom muzeju Nikole Tesle u Zagrebu.

Mario Crnković, iz Green team-a iz Novog Grada ističe da prijetnja od radioaktivnih i drugih opasnih otpada uz rijeku Unu traje preko 20 godina, te je krajnje apsurdno ignorisanje i BIH i njenih građana, da smo primorani da moramo ići u Zagreb u “informativni centar”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Po dolasku u Zagreb saznali smo da je ‘informativni centar’ u stvari ni manje ni više nego muzejska postavka, koja daje marketinški obrađene informacije o slučaju Trgovska gora. Da stvar bude još apsurdnija, obzirom da je tzv ‘informativni centar’ u muzeju, informisanje se naplaćuje kroz ulaznicu u muzej. Nedaleko od ulaza nalazi se već napravljena maketa planiranog objekta za dugoročno skladište radioaktivnih otpada na Trgovskoj gori”, rekao je za BUKU Crnković.

Dodaje da su posjetiocima dostupna i dva uređaja za virtuelnu stvarnost u okviru koje se objašnjava proces pakovanja radioaktivnog otpada, ali i pruža mogućnost da vas viljuškar vozi zajedno sa bačvama radioaktivnog otpada.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Izgleda da to nije bilo dovoljno, pa je napravljen i animirani lik koji se zove ‘Otpadožder’, koji na djeci prihvatljiv način priča o tome kako radioaktivni otpad nije tako opasna stvar kako se čini, a i kako je u skladištu nisko i srednje radioaktivnog otpada moguće organizovati i izložbe zbog odgovarajuće temperature i vazduha. Ponižavajućim smatramo to što smo dovedeni u ovu situaciju, ponižavajuće je i to što Hrvatska ignoriše stavove, kako građana tako i opština u sjeverozapadnom djelu BIH, entiteta, pa i BIH kao države, jer su se svi jasno i decidno izjasnili da ne želimo prihvatiti rizike deponovanja radioaktivnih i drugih opasnih otpada na Trgovskoj gori. Univerzitetski profesori su još 2015. godine dokazali da je Trgovska gora neadekvatna kao lokacija, ali to i dalje nije dovoljno”, pojašnjava Crnković.

Na kraju kaže da je krajnje vrijeme da državni timovi daju 200% svojih napora, jer je previše vremena izgubljeno, da svi timovi jasno adresiraju koje su im prepreke u radu i da se to hitno rješava, a da se BH diplomatija ponaša u skladu sa prijetnjom koja se nadvila nad Krajinom, a to je pitanje kako sadašnjih tako i budućih generacija.

Trgovska gora udaljena je manje od tri kilometra od granice s BiH.

Predstavnici 13 opština sa bosanskohercegovačke strane rijeke Une strahuju da bi eventualno odlagalište radioaktivnog i drugog otpada iz Krškog mogao da ugrozi živote najmanje 300.000 stanovnika koji se snabdijevaju vodom iz te rijeke.

No, osim ljudskih života, pitanje je i kako bi radioaktivni otpad uticao na kompletnu floru i faunu Une, koja je jedna od najljepših evropskih rijeka.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije