Naime, kako po pokretanju, EES će zamijeniti pečate u pasošima digitalnim registrovanjem podataka građana izvan EU-a kad god uđu i napuštaju vanjske schengenske granice, kako bi osigurali da ne ostanu u schengenskom području duže od devedeset dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana.
Putnici će pri prvom prelasku morati predati biometrijske podatke o otisku prsta i licu, dok će sljedeći prelasci EES-a zahtijevati samo skeniranje pasoša kako bi se identifikacijski dokument uporedio s upisanim biometrijskim podacima.
Nova pravila zahtijevat će od građana koji nisu državljani EU-a da se besplatno registruju putem interneta prije putovanja u EU. Postoji zabrinutost zbog mogućih kašnjenja putovanja zbog novog EES-a. Evropska komisija predložila je postupno i fleksibilno uvođenje EES-a kako bi se smanjila početna vremena čekanja.
Treba napomenuti da je ovaj razvoj odvojen od nadolazećeg pokretanja Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji bi nakon višegodišnjih odgoda trebao početi s radom tokom 2025. godine.
Od posjetitelja iz šezdeset zemalja bez viza morat će se prijaviti za odobrenje prije putovanja u 29 evropskih zemalja i platiti taksu od sedam eura svake tri godine, javlja Ex-Yu Aviation.