Prvo “brisanje”, pa spašavanje: Bolnica „Srbija“ više ne duguje ni marku– evo kako

Vlada Republike Srpske otplatila je 19,5 miliona KM duga Bolnice „Srbija“ iz Istočnog Sarajeva, čime je ova ustanova konačno oslobođena finansijskih blokada. Ukupan dug bio je oko 35 miliona KM iz perioda 2011–2019, a preostali iznos otpisan je kao kamata, što bolnici omogućava nesmetano poslovanje.

Sredstva su obezbijeđena iz kredita Međunarodne banke za obnovu i razvoj u okviru programa podrške reformama zdravstvenog sistema u BiH. Ukupno 20,5 miliona KM korišteno je na grant osnovi. Isti model biće primijenjen i za Univerzitetsku bolnicu Foča, s posebnim fokusom na uplate doprinosa za penzionere.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite, Alen Šeranić, najavio je da će ovaj pristup biti primijenjen i na druge zdravstvene ustanove uz podršku Svjetske banke.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pored toga, prošle godine Vlada je isplatila 51,5 miliona KM zaostalih dugovanja domova zdravlja, što je omogućilo prelazak 32 od 37 domova zdravlja na trezorski sistem, dok se integracija preostalih nastavlja.

Finansijska kriza u zdravstvu duboka i dugotrajna

A da su zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj u ogromnoj finansijskoj  dubiozi godinama je dokumentovala  Poreska uprava RS.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prema njihovim objavama listu najvećih najveći dužnika za poreze i doprinose po pravilu je predvodio Univerzitetsko klinički centar RS, a društvo u top 10 su mu najčešće pravili Klinički centar Istočno Sarajevo, Bolnica Sveti apostol Luka i Bolnica Foča.

Međutim, od 30. septembra 2023. UKC RS i druge bolnice izbrisane su sa liste najvećih poreskih dužnika!

Poreska uprava Republike Srpske objasnila je da je razlog njihovog “brisanja” odgoda plaćanja poreskog duga na godinu dana, u skladu sa Zaključkom Vlade RS.

Prije “brisanja”, zaključno sa krajem juna 2023. UKCRS je bio ubjedljivo najveći dužnik u RS sa 53,5 miliona maraka, a zanimljivo je i to što je ova ustanova uspjela za samo tri mjeseca- od marta do juna prošle godine svoj dug povećati za 3,2 miliona maraka.

Bolnica “Srbija” iz Istočnog Sarajeva prije godinu dana imala je dug od 30,3 miliona maraka, a bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina 15,2 miliona KM.

Univerzitetske bolnice Foča i Bolnice Gradiška, su dugovale 16,4 miliona KM, odnosno 15,4 miliona maraka i nalazile su se na 4, te 6. mjestu.

Bolnica “Dr Mladen Stojanović” Prijedor, koja se nalazila na devetom mjestu, imala je dug od 9,2 miliona KM.

Fond zdravstvenog osiguranja pod velikim pritiskom

Finansijski pritisak trpi i Fond zdravstvenog osiguranja RS, koji je sredinom prošle godine sklopio kreditno zaduženje od 100 miliona KM kod Nove banke, iako dugovanja za doprinose zdravstvu dosežu čak 177 miliona KM. Do polovine 2024. godine povučeno je samo 20 miliona KM od tog kredita.

Iz Fonda upozoravaju da, iako je godišnja otplata kredita relativno niska i iznosi oko 6,43% prihoda, dugovi prema Fondu zbog neplaćenih doprinosa i dalje prijete održivosti sistema. Redovne uplate doprinosa mogle bi smanjiti potrebu za daljim kreditnim zaduženjima.

Troškovi zdravstvene zaštite u RS rastu: u 2023. godini povećani su za 118 miliona KM u odnosu na 2022, posebno u segmentima bolničke i primarne zdravstvene zaštite, lijekova i refundacija plata za vrijeme bolovanja. Smanjenje stope doprinosa sa 12% na 10,2% dodatno je opteretilo Fond, sa procijenjenim godišnjim gubicima od oko 111 miliona KM.

Najveći problem su direktori

Sve veće zaduženje zdravstvenog sektora u Republici Srpskoj, posebno od strane Fonda zdravstvenog osiguranja i primarnih nivoa zdravstvene za BUKU je prokomentarisala prim. dr Zorislava Lukić, predsjednica Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske.

Ona smatra da su naš najveći problem neodgovorni direktori.

“Priznajem da ima časnih izuzetaka, ali opet samo izuzetaka. Ni jedan direktor javne zdravstvene ustanove nije sankcionisan, a ja sam u Samostalnom sindikatu od osnivanja i pažljivo to pratim. Većina zdravstvenih
ustanova posluje sa gubitkom, podižu se krediti za plate radnicima, ne uplaćuju se doprinosi, godinama se ne isplaćuju ostale naknade, pa čak direktori i pomoćnici direktora dolaze na posao kada im to padne na pamet”, ističe Lukić dodajući da ji svima u sindikatu jasno da se direktori postavljaju po političkoj osnovi, ali vladajući trebaju da izaberu najbolje i najsposobnije, a da smijene one koji direktno upropaštavaju zdravstveni sistem.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije