Prva pobjeda aktivista koji se bore za očuvanje rijeke Plive: Poništena ekološka dozvola za malu hidroelektranu “Jovići”

Aktivisti su uspjeli osporiti ekološku dozvolu za izgradnju MHE "Jovići" na rijeci Plivi. Kažu da je ovo tek prvi korak i poručuju – nastavljamo borbu

Aktivisti neformalne grupe “Čuvari i ljubitelji prirodnih bogatstava Šipova” saopštili su da je njihova tužba usvojena i da je ekološka dozvola za izgradnju MHE Jovići na rijeci Plivi poništena.

“Ovo je samo prvi korak u borbi protiv malih hidroelektrana. Nažalost, rješenje je osporeno najviše iz formalnih razloga, koji će se moći ispraviti u ponovnom upravnom postupku. Ali je opredijeljenost svih mještana da se borimo svim legalnim sredstvima protiv izgradnje malih hidroelektrana”, rekli su za BUKU aktivisti.

Iz Centra za životnu sredinu koji su sa aktivistima uložili tužbu rekli su za BUKU da očekuju pozitivan ishod tužbe zbog uočenih nepravilnosti u samoj ekološkoj dozvoli, ali da presudu još nisu dobili.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Građani i aktivisti ovog kraja već duže vrijeme vode borbu protiv izgradnje malih hidroelektrana na rijeci Plivi, s ciljem očuvanja njenog prirodnog bogatstva i zaštite lokalnog ekosistema.

Mladen Mitrić, predstavnik neformalne grupe građana “Čuvari Plive”, kaže da je ovo veliki uspjeh s obzirom na to da su se u posljednji trenutak okupili kao neformalna grupa i animirali građane da zajedno sa njima ustanu u odbranu rijeke Plive.

“Ovo je za nas velika moralna satisfakcija i vjerujemo da ćemo biti vjetar u leđa svima koji se trenutno bore protiv izgradnje malih hidroelektrana u cijeloj BiH. Današnja odluka znači puno za razvoj turizma u Šipovu koji je u usponu. Ekosistem će biti sačuvan, što naše turiste najviše interesuje”, rekao je Mitrić za BUKU.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Mitrić je ranije u razgovoru za BUKU rekao da je zaštita Plive od izuzetne važnosti.

“U posljednjih nekoliko godina u Šipovu se bilježi nagli porast broja turista koji dolaze upravo zbog netaknute ljepote rijeke Plive. Turizam je postao važna privredna grana od koje živi sve više lokalnog stanovništva. Izgradnja hidroelektrane bi uništila sve što smo do sada postigli – naš trud da Plivu predstavimo kao čistu i nedirnutu rijeku turistima iz cijelog svijeta bio bi uzaludan”, rekao je Mitrić.

Podsjetimo da je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske izdalo ekološku dozvolu preduzeću “Prirodna energija” d.o.o. Šipovo za izgradnju male hidroelektrane (MHE) “Jovići” na rijeci Plivi u opštini Šipovo.

Prema rješenju ministarstva, hidroelektrana će imati instalisanu snagu od 0,6 megavata, a biće izgrađena na zemljištu označenom kao katastarska čestica 618, K.O. Sokolac.

Projekat je obuhvatao izgradnju pregradnog praga sa krunom na apsolutnoj koti od 455,10 metara nadmorske visine, dovodnog kanala dužine 120 i širine 6,8 metara, prelivnog jaza, riblje staze dimenzija 60×60 centimetara, te mašinske zgrade dimenzija 10,2×26 metara sa dvije kaplan turbine. Izgrađeni objekti će omogućiti vraćanje vode u prirodni tok rijeke Plive.

Preduzeće “Prirodna energija” je u obavezi da primjenjuje sve zakonom propisane mjere zaštite životne sredine tokom izgradnje, rada i prestanka rada postrojenja, te da redovno dostavlja dokaze o sprovođenju tih mjera. Ministarstvo je zadržalo pravo vanredne revizije ekološke dozvole ukoliko utvrdi nepravilnosti ili negativne uticaje na životnu sredinu.

Sve navedeno odvijalo se uprkos jasnom protivljenju lokalnog stanovništva.

Podsjećamo, mještani su ranije organizovali proteste i potpisivali peticiju protiv izgradnje nove mini hidroelektrane na rijeci Plivi. Građani koji su se tada okupili upozorili su da bi izgradnja još jedne hidroelektrane trajno uništila netaknutu prirodu i ugrozila mogućnost razvoja turizma u Šipovu.

Milan Plavšić, odbornik u Skupštini opštine Šipovo, izjavio je tada kako je skupštinskom odlukom iz aprila 2022. godine jasno zauzet stav da se mini hidroelektrane neće graditi na prostoru Šipova. On je izjavio da mini hidrocentrala “Jovići” predviđa zid dužine 120 metara, podizanje nivoa rijeke Plive za tri metra i formiranje jezera u dužini od nekoliko kilometara nedaleko od samog izvora Plive.

Skupljeno je 2000 potpisa protiv izgradnje MHE na Plivi.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije