Smjena rukovodstva Zavoda za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić u roku od sedam dana, hitna istraga i procesuiranje odgovornih. Ukratko, to su zahtjevi okupljenih građana ispred zgrade Zavoda, a nakon novog slučaja nasilja i maltretiranja štićenika zavoda.
Brojni roditelji djece s teškoćama došli su na proteste da glasno kažu da njihova djeca zaslužuju bolji tretman. Među njima je i majka djevojčice s teškoćama u razvoju Đemka Šabanić.
„Ovo kako se desilo svaki dan sam pod tabletama. Ne poduzimaju ništa. 2019. djeca su vezana za radijator, ne vidim da je neko kažnjen. Sad ovo što se desilo, ježim se. U tom djetetu vidim svoje dijete, i svu djecu. Osoba koja je tukla dijete je dobila otkaz, ona je trebalo da bude odmah uhapšena i procesuirana“, kaže za Buku Đemka Šabanić.
Zar nije dovoljan dokaz onakvi udarci, pita se naša sagovornica.
„Šta mislite da je dijete bilo malo svjesnije i da se pokušalo braniti, pa nju udarilo. To bi dijete bilo ludo, dijete s posebnim potrebama. Ogorčena sam. Svaki dan, svako jutro kad se probudim pitam se šta poslije nas. Moja kćerka ima 25 godina, 29 operacija, šta mislite nakon moje smrti, čuvala sam je kao malo vode na dlanu, dovedu je ovdje u jedan logor. I moja mrtva duša da pati, da ne znam gdje je ostala, hoće li je neko presvući, da će je neko od rodbine ko dođe u posjetu pronaći u Pampersu koji se skori“, strahovi su brojnim roditelja o kojima govori Šabanić.
Nakon ovog slučaja, u normalnoj državi pljuštale bi ostavke, a u BiH umjesto toga čujemo blijeda opravdanja, drska obraćanja i prijetnje uzbunjivačima.
„Da je ovo normalna državi svi u lancu odgovornosti bi ponudili ostavke u roku od 24 sata“, kaže član Unije osoba s invaliditetom u FBiH Edo Čelebić.
Vahidin Nurikić, član pregovaračkog tima s Vladom Federacije za Buku kaže kako je nedopustivo pozivanje na sankcionisanje osobe koja je dokumentovala nasilje, te da su pritisci na novinare od strane direktora Samira Suljagića i resornog ministra Adnana Delića.
„Ponašanje ministra i direktora Suljagića osuđujemo i smatramo da osoba koja je snimala video i prijavila medijima ne smije biti sankcionisana, kao ni novinari jer su te osobe preuzela ulogu uzbunjivača. Iako Federacija nema zakon o zaštiti uzbunjivača, smatramo da bi ovo bilo neprimjereno i potaklo bi još goru situaciju da se ljudi koji se ionako teško odluče na prijavu ovakvih informacija, da bi se na to odlučivali još teže“, kaže Nurikić.
Okupljenima se obratila i građanka Latifa Pajić koja kaže da je imala loše iskustvo sa Suljagićem još dok je bio direktor Centra za socijalni rad.
„Ja bih kaznila onoga ko ga postavlja za direktora. Meni je rekao da je nemoćan. Ovdje je nesposoban. Pa što je onda direktor. Ja bih njega stavila za portira. Tu bi možda bio uspješan“, kaže Pajić.
Ranije danas Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) izdao je saopštenje u kojem se navodi da su uputili dopis Ministarstvu rada i socijalne politike Federacije BiH u kojem traže provođenje vanrednog stručnog nadzora u Zavodu Pazarić. Iz TIBiH su tkaođe naveli da je zastrašivanje uzbunjivača nedopustivo.
Roditelji poručuju da ne odustaju te da će nastaviti insistirati na ostavci direktora, ali i na nizu mjera kojim bi se situacija u Zavodu popravila.