Efekat rada kamenoloma bi izazvao negativne posljedice po zdravlje i život stanovništva
Danas, 23. avgusta, grupa mještana Karanovca naselja nadomak Banjaluke, izrazila je protest zbog najave privatnih investitora da će kamenolom “Planina”, koji se nalazi na ovom području ponovo početi sa radom. Ovaj kamenolom bi ugrozio eko-sistem i kvalitet života mještana, pa su mještani glasno izjavili: “Kamenolom u Karanovcu ne može!”
“Suština našeg protesta jeste ta da ukažemo na nepravilnosti u pribavljanju dokumentacije za otvaranje kamenoloma, jer je ovdje u međuvremenu naselje prošireno. Kamenolom već duži niz godina ne radi. Naselje se vremenom razvijalo nekim svojim prirodnim tokom i mi vidimo priliku da se na ovom mjestu razvija sportski i turistički sadržaj. Ono što je danas aktuelno jeste da su se mještani okupili u znak protesta protiv odobravanja Rješenja kojim se odobrava Ekološka Studija koja predstavlja polazni dokument za isposlovanje Ekološke dozvole, koja omogućava da kamenolom ponovo proradi u našem naselju”, rekao je Milomir Vučić, jedan od akitivista u borbi protiv otvaranja kamenoloma u ovom naselju.
Međutim, kako nas Vučić obavještava, ta studija je izdata na bazi falsifikovanja službene isprave na način da nije održana javna rasprava na temu Ekološke Studije, nego je vođen zapisnik sa kojim niko od mještana nije upoznat.
“Javna rasprava s obaveznim protokolom nije održana. Izjave mještana, koji su održavali skup s kojim su se protivili otvaranju kamenoloma, upotrebljene su kao izjave prisutnih na javnoj raspravi. To jednostavno predstavlja falsifikat na čijoj osnovi je doneseno rješenje o odobravanju Ekološke Studije. Osim toga postoji niz primjedbi u pogledu pravnih nedostataka na koje ćemo se pozvati, a sve sa ciljem da se to rješenje ukine od strane ministra i protiv odgovornih koji su proveli takav postupak koji podliježu krivičnim sankcijama. Mi žemo pokrenuti krivične prijave i zatražiti njihove smjene do okončanja tih postupaka”, bio je jasan Milomir.
On dodaje da se naselje toliko proširilo, te da se kamenolom nalazi blizu objekata pa je sada nemoguće da jedan takav pogon funkcioniše bez uticaja na zdravlje i život mještana.
“Efekat rada kamenoloma bi izazvao negativne posljedice po zdravlje i život stanovništva. Mi smo predlagali da se tu naprave turistčiki sadržaji i sadržaj sportske prirode, kao što je naprimjer paraglajding koji bi mogao tu da se odvija. Mogle bi se iskoristiti stijene koje već postoje od predhodnog rada kamenoloma. Kamenolom se nalazi na određenoj uzvisini koja je pogodna da se napravi vazdušna banja i koja pogoduje turističkim sadržajima. S druge strane kamenolom se nalazi na nepovoljnoj visinskoj koti i zvuk eksplozije bi se širio po cijelom području i izazivao nepovoljne uticaje i po prirodu i po stanovništvo”, pojasnio je Milomir.
Predsjednik savjeta MZ Karanovac, Dražen Vukojević nije krio zadovoljstvo što se određeni broj mještana okupio kako bi iskazali nezadovoljstvo zbog prijetnje otvaranja kamenoloma u njihovom naselju.
“Mi borbu vodimo više godina. Dovedeni smo u situaciju da odlučimi ili kamenolom, ili mi. Radili su neke studije bez ikakvih obrazloženja. Ne znamo ni ko ih je naručio ni čemu one služe. Nisu uzimali u obzir činjenice da će ako ponovo počne sa radom ovaj kamenolom uništiti cijelu banjalučku regiju. Definitivno prijete da naprabe ogroman problem sa ovim kamenilomom. Jeste da nas se danas nije mnogo okupilo, ali to sada i nije toliko bitno. Bitno je da ovoliko koliko nas ima jasno kažemo – ne kamenolomu!”, bio je jasan Vukojević.
Napominjemo da naselje Karanovac ima ukupno sedam stotina kuća, te da postoji preko osam stotina potpisnika peticije građana koji su protiv ponovnog otvaranja kamenoloma. Mještani su bili jasni i kazali su da se danas nije radilo o mitingu već o mirnom protestu, ali da će, ako ih nadležne institucije ne budu ozbiljno shvatile, ovaj protest prerasti u mnogo veću pobunu kako mještana tako i sugrađana koji im daju podršku.