Knjiga “Židovi, kršćani, muslimani: podrijetlo i budućnost” autora Karla Josefa Kuschela trebala bi postati obvezna literatura na sveučilištima u BiH jer se kroz knjigu prožima znanstveno dokazana teza da je BiH zemlja koja mora stajati pred Europom kao primjer dijaloga među ljudima tri najveće religije svijeta. Ovo su u Tuzli naglasili ugledni profesori s Fakulteta islamskih nauka i Franjevačke teolgije u Sarajevu uz samog autora knjige Karla Josefa Kuschela. Kuschel ovu tezu temelji na sljedećim činjenicama:
”Moram kazati da je to moja vlastita sramota da sam tek nakon ratova u BiH razumio kako je dragocjeno to iskustvo zajedničkog života. Tek onda mi je ova regija došla u svijest. Najedamput sam vidio; pa da ovdje žive židovi, kršćani, muslimani već dugo, stoljećima zajedno. Ono što je BiH iskusila u prošlom stoljeću stoji pred Evropom, jer u svim zapadno evropskim zemljama postoje velike muslimanske manjine. Vi ste kroz povijest imali i pozitivna i negativna iskustva zajedničkog života. Zato su vaša iskustva za čitavu Evropu važna. Moja teza je ako ovdje to ne funkcionira neće funkcionirati ni u Evropi. Pokažite nam vi u BiH da to dobro ide.”
Sva bitna temeljna učenja ove tri religije zapravo su istovjetna i imaju zajedničke izvore. Profesor Dževad Hodžić s fakulteta Islamskih nauka smatra ovu knjigu iznimno važnom za BIH jer se godinama pokušava urušiti dijalog, a to urušavanje je besmisleno u zemlji koja je stoljetna zemlja suživota.
”Iako imamo veliku tradiciju suživota i međusobnog razumijevanja i, vraćajući se na profesora Kušela (Kuschel), rekao bih da je njemu posebno značajno da njegova knjiga i njegova djela, u kojima promovira trijalog ili dijalog između tri religije, nalazi svoje rezonanse, svoj odjek u nas u BiH, zato što on polazi od toga; ako u BiH uspije taj koncept, ta ideja zajedničkog života triju religija u jedinstvu kroz različitosti, onda će se time mnogo učiniti za cijelu Evropu i za cijeli svijet”, kaže Hodžić.
Jedinstvo različitosti
Profesor s Franjevačke teologije u Sarajevu fra Mile Babić smatra da je ovo jedno od najboljih znanstvenih izdanja, jer je knjiga namijenjena cijelom svijetu, a posebice je značajna za građane BiH. On je uočio da je temeljna poruka ove knjige da najbolje funkcioniraju društva različitosti i da to vodi jedinstvu naroda.
Fra Mile Babić na promociji knjige “Židovi, kršćani, muslimani: podrijetlo i budućnost”
”Jer ti modeli zajedničkog življenja u razlikama propali su u Španjolskoj, propali su na Siciliji, uostalom isto su propali i kod nas. No, imamo i sad šansu, iako je rat bio, da to zaživi, jer imamo i jedno i drugo, imamo i ono što je zajedničko, a imamo i ono što je različito. Koliko ja poznajem knjiga i pratim internet, što god ima, da je jedna knjiga napisana tako, da nema nikakvog obezvrjeđivanja drugoga, nešto slično do sada nisam pronašao”, kazao je Babić.
BiH je jedinstvena zemlja i izniman primjer zemlje suživota, smatra autor knjige Kuschel. Međutim profesor s Franjevačke teologije fra Ivan Šarčević primjećuje da se građani ove zemlje zatvaraju u svoje krugove i da su izgubili odgovornost za drugoga, što je po njegovom mišljenju jako pogrešno
”Knjiga u kojoj je odsutna polemika, ne zbog toga da bi zanijekala polemiku nego da bi istakla razlike, ono što mi do sada nismo imali. Do sada smo uvijek imali određenu vrstu ideološkog sravnjivanja između različitih religija. Mislim da je zato ova knjiga dobra. Ona ističe razlike. Ona nije teška, ali ipak zahtijeva kao i svaka ozbiljna stvar u životu, kao svaki odnos, zahtijeva strpljivost, brigu oko toga odnosa i učenje”, navodi Šarčević.
Autor knjige smatra da je prošlost bila sastavljena od protivljenja religija. Svaka od njih je prožimala tezu da je najbolja, a autor smatra da je vrijeme da se uspostavlja novo mišljenje, odnosno zajedničko djelovanje.
”Židovi, kršćani i muslimani čine jedno posebno zajedništvo vjere. Ja kao kršćanin ne moram muslimanu objašnjavati ko je Mojsije, ko je Aron ili ko je Noa. Kur'an u mnogim surama govori o Mojsiju, o Abrahamu, o Aronu. Jednom Indijcu ili Kinezu ja to moram objasniti. Ja zahtijevam i potičem zajedničku izobrazbu duhovnih predstavnika ove tri religije. Zahtjevam takođe i potičem zajedničke’ curicule’ gdje će se zajedno na tome raditi, a ne jedni bez drugih”, poručuje autor.
Za ovu knjigu, smatraju naši sugovornici, interes bi trebao pronaći svaki građanin, jer jasna je poruka da ljudi triju velikih religija kako god nazivali Boga u kojeg vjeruju, da je On ipak jedan i isti za sve tri religije. To shvaćanje trebalo bi biti dovoljno da se izgradi svijet u kojem različitosti neće biti kamen spoticanja, već težnja jedinstvenosti.