U posljednjih sedam dana otkazane su sjednice Savjeta ministara BiH i Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, što dovoljno govori da većina na nivou BiH ne funkcioniše, a sve češće se mogu čuti i priče o rekonstrukciji vlasti, s tim da u ovom trenutku svi glume žrtve, a matematika pokazuje da nijedan scenario nije nemoguć.
Ako je suditi po izjavama zvaničnika političkih partija u BiH, jedino je siguran HDZ, dok stranke “trojke”, odnosno SDP, NiP i Našu stranku mogu zamijeniti SDA i DF, a SNSD iz Republike Srpske stranke opozicije, odnosno SDS i PDP. Matematika i za jednu i za drugu smjenu postoji i u Predstavničkom i u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. Ako se pogleda broj poslanika koje stranke imaju, nijedan scenario nije nemoguć.
Od ukupno 42 poslanika u Predstavničkom domu, SDA ima osam, SNSD šest, SDP pet, HDZ četiri, po tri poslanika imaju DF, NiP i Naša stranka, po dva NES Za nove generacije, PDP i SDS, dok po jednog imaju Lista za pravdu i red, Ujedinjena Srpska, Demos i postoji jedan nezavisni poslanik, odnosno Šemsudin Mehmedović. Za smjenu vlasti, osim opšte većine, koju čini 21 poslanik, neophodna je i entitetska, koja podrazumijeva najmanje trećinu poslanika iz svakog entiteta (Republika Srpska ima 14 poslanika, a FBiH 28 poslanika).
Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH i predsjednik NiP-a, stranke koja je dio “trojke” i vlasti na nivou BiH, rekao je da će prekompozicije “možda biti nužda” i da je moguće da SDA uđe umjesto “trojke” sa SNSD-om i HDZ-om.
“Moguć je i taj scenarij. Dakle, sve je otvoreno i na stolu je”, rekao je Konaković, istovremeno naglašavajući da se u Domu naroda nazire neka nova većina.
Sa druge strane Nebojša Radmanović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, za RTRS je rekao da je otvorena mogućnost smjene rukovodstva oba doma Parlamentarne skupštine BiH, a što bi značilo novu parlamentarnu većinu bez SNSD-a, i da to ne bi bilo prvu put da najjača stranka iz Srpske bude izbačena iz vlasti na nivou BiH.
“Lakše je još promijeniti, ako se ide u te promjene, a mislim da će to biti redoslijed, u Kolegijumu Predstavničkog doma Nebojšu Radmanovića, jer za to ima velika većina. Ako mijenjate Kolegijum, onda dio sadašnjih koalicionih partnera glasa i, naravno, sva opozicija. Ali svi oni koji sanjaju o EU i misle da je to rješenje, grdno se varaju. Ako neko misli da je smjena članova Kolegijuma i nekoliko srpskih ministara rješenje, evo, može odmah, ali vidjećete da to nije rješenje”, rekao je Radmanović.
Istovremeno, uz priče o rekonstrukciji vlasti na nivou BiH, u postupku pred institucijama BiH su dvije inicijative za smjenu ministara Savjeta ministara BiH. Jednu, o smjeni Nenada Nešića, sa pozicije ministra bezbjednosti podnijelo je 27 poslanika, a drugu za smjenu Konakovića podnijeli su poslanici SNSD-a i Srpskog kluba. Zanimljivo je da u ovom trenutku i za jednu i za drugu inicijativu postoji matematika da budu usvojene, s tim da je za sada smjena Nešića izvjesnija nego Konakovića.
“Što se tiče Nešića, bićemo za. Sljedeći, koji nikada nije trebalo da dođe na tu poziciju, je Konaković. Mislim da njega ne kane smijeniti, ovo je samo fingirana igra da Dodik i Konaković dižu cijenu jedan drugom. Ako želi SNSD da ga smijeni, neka promijene obrazloženje i SDA će ih podržati, imali bismo debele razloge. Mi smo uvijek raspoloženi za smjenu Konakovića, nije mu mjesto tamo. Ako se pojavi jedna masa koja tako misli, raspoloženi smo za to”, rekao je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, i dodao da “sprega Dodik – Čović vlada državom, a da je to Čoviću omogućila ‘trojka’, odnosno SDP, NiP i Naša stranka, koje su neiskusne.”
Sam Konaković rekao je da bi se više iznenadio da SDA glasa protiv smjene nego da glasa za, a činjenica je da će o smjeni Konakovića odlučiti upravo SDA, koja, zajedno sa DF-om i još nekim opozicionim strankama u FBiH i poslanicima iz Republike Srpske, ima potrebnu većinu za to.
Uz priče o rekonstrukciji, otkazivanju sjednica i zaustavljanju evropskog puta, političku situaciju dodatno komplikuju i najavljena “saslušanja” pojedinih ministara, odnosno Konakovića i Borjane Krišto zbog propalog organizovanja samita lidera zapadnog Balkana te Edina Forte, ministra transporta i komunikacija BiH, na temu Južne interkonekcije.