U BiH je zvanično počela predizborna kampanja za šeste opšte izbore koji će biti održani 3. oktobra. Političke partije izašle su sa novim sloganima i starim obećanjima, od kojih u proteklom mandatu, kako kažu provedene ankete, nisu ispunili ni 10 posto.
Opšti izbori se organizuju za Predsjedništvo BiH, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, predsjednika i potpredsjednike RS, Narodnu skupštinu RS, Predstavnički dom Parlamenta FBiH i skupštine kantona u FBiH.
Na šestim poslijeratnim opštim izborima učestvovaće 39 stranaka, 11 koalicija i 13 nezavisnih kandidata. Za izbore je ovjereno 8 149 kandidata.
Za izbore je registrovano 3 126 529 birača. Iz inostranstva je registrovano 35 644 birača.
Na ovogodišnju izbornu kampanju biće zvanično potrošeno do sada rekordnih 65 miliona KM koje će se najvećim dijelom finansirati iz budžeta.
Najviše novca moći će da potroši SDP – skoro 3,2 miliona KM, slijede Stranka za BiH i SDA sa po 3,16 miliona KM, a od stranaka iz RS najviša suma dozvoljena je Savezu nezavisnih socijaldemokrata – 2,3 miliona KM.
Pravila ponašanja jedno, a realnost nešto sasvim drugo
Prema pravilima ponašanja u izbornoj kampanji Izbornog zakona BiH, političke stranke, koalicije, liste nezavisnih kandidata i nezavisni kandidati imaju pravo da vode izbornu kampanju u mirnom okruženju, da organizuju i održavaju javne skupove na kojima mogu slobodno iznositi stavove, te da štampaju i dijele plakate, postere i druge materijale u vezi sa izbornom kampanjom.
Predsjednica CIK-a Irena Hadžiabdić rekla je da je u vrijeme izborne kampanje zabranjeno uklanjanje, prekrivanjanje, oštećivanja ili mijenjanja štampanih oglasa, postera, plakata ili drugih materijala koji se koriste u svrhu izborne kampanje. Političkim subjektima je zabranjeno i da sprečavaju novinare da obavljaju svoj posao u skladu sa pravilima profesije i izbornim pravilima.
”Ne smiju obećavati novčane nagrade s ciljem dobijanja podrške birača jer na taj način rizikuju da počine krivično djelo”, rekla je Hadžiabdić.
Svi politički akteri izbora 2010. se, bar prema uputstvima iz CIK-a komisije BiH, moraju pridržavati pravila i voditi fer kampanju. U suprotnom uslijediće sankcije, najavila je Irena Hadžiabdić.
„Pozivam političke subjekte, njihove kandidate da se uzdrže od korištenja antidržavne, nacionalističke retorike, te od svih izjava koje dižu tenzije i molim ih da vode fer kampanju. To nije samo zakonska obaveza, to je obaveza prema biračima ove zemlje“, kazala je Hadžiabdić medijima.
Ipak, pored ovog upozorenja političkim subjektima u BiH kao i njihovoj džentlmenskoj najavi kako će se i u ovoj kampanji igrati fer, mnogi analitičari izražavaju skepticizam prema njihovim tvrdnjama.
Profesor sociologije iz Banjaluke Ivan Šijaković kaže za BUKU kako će ova kampanja biti manje zanimljiva nego ranije.
“Sve isti likovi na pozornici, poznate njihove želje, namere, mogućnosti i potezi. Biće, naravno, ekscesa i prljavih poteza jer je politika takva, pa i partije i kampanja” smatra Šijaković.
Momir Dejanović, predsjednik Centra za humanu politiku iz Doboja smatra kako je predizborna kampanja davno počela a da je ovih mjesec dana zapravo njen finiš. Što se tiče karaktera ove kampanje Dejanović za BUKU kaže da će „s obzirom na nacionalnu podijeljenost političke scene u BiH biti dominantna nacionalna, šovinistička, manipulativna, zastrašivačka, uvredljiva i diskvalifikatorska retorika”
Prema njegovom mišljenju će se “najprljaviji dio kampanje voditi između političkih stranaka koje imaju isključivo ili dominantno jednonacionalno biračko tijelo”
Dejanović cijeloj kampanji dodaje i jednu ličnu dimenziju. On smatra kako “predizborna etnopolitička i druga programska legitimacija neće biti dovoljna za dobar izborni rezultat te da sve veći dio glasačkog tijela ima i želi zadovoljiti lični interes”
“Ovaj privatni birački interes stranke će zadovoljiti podmićivanjem birača putem zapošljavanja u javnom sektoru, rješavanjem komunalnih problema te klasičnom kupovinom glasova i davanjem ili obećanjem druge lične koristi a zbog čega će biti značajno povećana sredstva za finansiranje ovogodišnje predizborne kampanje” kaže Dejanović za BUKU.
Srđan Blagovčanin, izvršni direktor Transparency International u izjavi za BUKU kaže kako nas sasvim sigurno čeka “beskrupuloznija, prljavija i nekulturnija kampanja od prethodnih”.
ZoranTomić, profesor političke komunikacije na mostarskom univerzitetu se u svojoj izjavi za Slobodnu Evropu slaže “kako je ove godine kampanja nešto ranije krenula nego možda prethodnih godina” što ga upućuje da unutar političkih aktera ima dosta nervoze.
“Naravno, svi će slati svoje poruke. Ono što ja prosuđujem je da neće proći jeftine poruke, poruke bez pokrića i neće proći te parole. Moraće biti puno veća odgovornost”
Ipak Tomić nije siguran da će govor mržnje obilježiti ovu kampanju jer mu se čini kako su akteri “shvatili kako to uistinu više nema smisla”
Političari obećavaju fair play igru u ovih mjesec dana. Predizborna kampanja će trajati do 2. oktobra u 7.00 časova, kada počinje izborna tišina.
Dovoljno vremena da “uživamo” u “inovativnim” metodama privlačenja glasova. Dakle, jedan dosadan i uobičajeni predizborni period je pred nama. I nikad skuplji. Prema mišljenju Momira Dejanovića „političke će stranke za finansiranje ovogodišnje predizborne kampanje koristiti preko 100 miliona KM, od čega će najveći dio biti obezbijeđen iz javnih izvora na nezakonit način”