Ministarstvo finansija Republike Srpske objavilo je prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o porezu na dohodak i zakona o doprinosima. Uvaženi su stavovi Privredne komore Republike Srpske i Zanatsko-preduzetničke komore koje su tražile da osnovica za obračun doprinosa bude 70% prosječne bruto plate za male preduzetnike.
„Stav Privredne komore Republike Srpske, po ovom pitanju, prati stav Zanatsko preduzetničke komore koja je na sastanku održanom sa Ministarstvom finansija predložila da se planirano povećanje ne primjenjuje odmah, već da se postepeno uvodi tako da sljedeće godine osnovica bude 70% a tek za dvije godine da bude 80%“ – rekli su iz Privredne komore Republike Srpske za BUKA magazin nekoliko dana prije objavljivanja prijedloga zakona.
No, lista zanimanja koja mogu da se registruju kao mali preduzetnici je smanjena. Odredbe u vezi sa oporezivanjem i naplatom doprinosa samostalnim zanimanjima ubuduće bi se mogli odnositi i na programere, koji su do sada imali pravo da se registruju kao mali preduzetnici. Podsjetimo, statusom malog preduzetnika garantovano je pravnom licu da bude obveznik uplate poreza u iznosu od 2% dohotka, te da bude obveznik uplate doprinosa čija je osnovica 60% prosječne bruto plate za prethodnu godinu. Tako su programeri i pomoćni radnici u IT industriji isplaćivali mjesečno 2% dohotka na konto poreza, te minimalno 360,28 KM mjesečno na konto doprinosa.
Budu li usvojena oba predložena zakona po hitnom postupku, programeri, umjetnici, novinari, advokati, inžinjeri, notari i druga samostalna zanimanja plaćali bi doprinose u iznosu preko 660 KM i porez od 10% na ukupni dohodak. Oni koji budu zarađivali 3000 KM mjesečno moraće izdvojiti skoro 1000 KM na konto poreza i doprinosa.
Adriatic Valley uputio je ispred IT zajednice dopis javnosti i izvršnoj vlasti. Svrstavanje IT industrije u isti rang sa advokatima, notarima i računovođama izaziva sumnju u elementarno poznavanje prirode cijelog spektra djelatnosti, kažu u ovoj kompaniji.
„Važno je napomenuti da uloženi trud i vrijeme nisu poreski priznat rashod, a sektoru pogođenom predviđenim mjerama zakonodavac nije priznao mogućnost priznavanja normiranih troškova. Uz povećane doprinose, ugrožen je opstanak prevashodno malih preduzetnika i freelancera u IT sektoru. U trenutku globalne krize u IT industriji, uvođenje dodatnih poreskih opterećenja predstavlja ozbiljan izazov koji će nesumnjivo negativno uticati na dalji razvoj sektora, smanjiti konkurentnost domaćih kompanija i obeshrabriti strane investicije“ – navode IT radnici okupljeni oko preduzeća Adriatic Valley.
Oni zahtijevaju da se djelatnost informacionih tehnologija izuzme iz kategorije profesionalnih, samostalnih djelatnosti, vjerujući da to predstavlja ključan korak ka očuvanju konkurentnosti IT sektora kao strateške privredne grane i privlačenju stranih investicija. Ne bude li njihov zahtjev usvojen, upozoravaju da će tražiti pred Ustavnim sudom Republike Srpske nadoknadu za povredu ustavnih prava zbog svrstavanja IT djelatnosti u kategoriju profesionalnih zanimanja.
“Ukoliko naš zahtjev ne bude usvojen, IT zajednica Republike Srpske preduzeće još i organizaciju javnih akcija s ciljem informisanja javnosti o štetnim posljedicama zakonskih izmjena, ali i promociju i otvoreno podsticanje odlaska preduzetnika i freelancera u druge države koje pružaju povoljnije uslove za rad. S bzirom na djelatnost, ona se može obavljati sa bilo koje tačke na planeti…“ – kažu u Adriatic Valley.
IT zajednica podsjeća da važeći zakon propisuje značajno umanjen obračun osnovice za doprinose u više niskoprofitnih djelatnosti sa minimalnim platama, podstičući poslodavce na održavanje dohotka zaposlenih na ponižavajućim nivoima.
„Postavljamo pitanje, kakvu poruku zakonodavac šalje mladim preduzetnicima iz inovativnih grana privrede, ili kako to predlagač zakona navodi “djelatnostima sa visokom maržom”, od kojih većina zasniva porodice upravo u ovom dobu?“ – navode iz IT zajednice.
Podsjetimo, ministarstvo je u prvom nacrtu zakona tvrdilo da bi se novim zakonom o porezima i doprinosima inkasiralo oko 22 miliona konvertibilnih maraka. To je iznos koji, tvrdi zakonodavac, entitet gubi ne prateći uslove poslovanja koji se primjenjuju u Federaciji Bosne i Hercegovine ili npr. u Republici Srbiji.